©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


30 stycznia 2008

POLONIA

Polonia w Arabii jest stosunkowo nieliczna oraz zróżnicowana. Polacy przyjeżdżają do Arabii głównie w celach zarobkowych, mężczyźni i kobiety. Jest grupa Polek, żon obcokrajowców, którzy przyjechali tu do pracy. Jest kilka Polek, żon Saudyjczyków. Polacy do Arabii mogą wjechać tylko na podstawie wizy. Arabia nie wydaje wiz turystycznych, wizy dostępne: business visa, working visa, visit visa (dla członków rodziny), hajj lub umrah (pielgrzymki do Mekki) visa. Można również starać się o 'transit visa', aczkolwiek należy uzyskać ją w Ambasadzie Saudyjskiej w kraju naszego pochodzenia. Polska ambasada działa dość prężnie. Dzięki pracy obecnego Ambasadora, p. Adama Kułacha, stosunki polityczno-gospodarcze między Polską a Arabią nabrały kolorów. Głośna operacja (03.01.2005) rozdzielenia bliźniaczek, Darii i Olgi Kołacz, zbliżyła oba kraje. O operacji czytaj. Arabię odwiedzili min. Lech Wałęsa (marzec 2005), Aleksander Kwaśniewski (marzec 2004), obecny marszałek senatu Bogdan Borusewicz (kwiecień 2008). Krajowa Izba Gospodarcza zorganizowała w 2006 oraz 2008 roku wizytę przedstawicieli polskiego biznesu.
Ambasada w Rijadzie organizuje spotkania dla Polonii.
Ambasada RP w Arabii Saudyjskiej:
Abdullah Bin Jafar Street, Villa no. 20
Al-Woorood District
P.O. Box 94016
Riyadh 11693
Tel: (+966) (1) 4549274; 4509999
Email
Ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej w W-wie

5 stycznia 2008

geografia

Arabia Saudyjska posiada co najmniej 1/4 światowych zasobów ropy naftowej, a na jej obszarze znajduje się jedna z największych pustyń na świecie i chociaż termin „Arabia” w wielu częściach świata wywołuje romantyczne skojarzenia z brodatymi mężczyznami, ubranymi w białe szaty, przemierzającymi na wielbłądach rozległe pustynne obszary, warto zaznaczyć, że w tym niezwykłym kraju znajdziemy o wiele więcej intrygujących rzeczy niż piasek, ropa naftowa i romantyczne obrazy. Królestwo Arabii Saudyjskiej zajmuje 80% Półwyspu Arabskiego. Nie tak dawno obchodziło ono stulecie swego istnienia (założenia Królestwa). Morze Czerwone z Zatoką Aqaba rozciąga się przez ponad 180 km od południowego Jemenu po północny Jordan. Granica na północy rozciąga się na około 1,400 km, łączy Arabię z Jordanem, Irakiem i Kuwejtem. Wschodnia granica ma 300 km – tutaj sąsiadują z Arabią - Bahrajn, Katar oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Na południu Arabia graniczy z Jemenem i Omanem. Na terenie Arabii, liczącym ok. 2,2000,000 km2 znajduje się kilka wyróżniających się obszarów geograficznych: zachodnia nadbrzeżna równina (Tilhamah); północna połowa skarpy Morza Czerwonego (znana jako Hidżaz); góry Asir na południu wynoszące się na ponad 3,000 metrów nad poziom morza, następnie opadające do 600 metrów w regionie Mekki. Wschodnia cześć gór Asir opada przechodząc w płaskowyż, który z kolei przekształca się w jedną z największych pustyń na świecie, Rub Al-Khali (Pusty Kwartał, znana też jako Wielka Pustynia; o obszarze 650,000 km2 ), na północy której leży kamienisty płaskowyż regionu Nadżdu; liczne wyschnięte koryta rzeki, wypełniające się wodą podczas ulewnych opadów deszczu (wadi) przecinają Arabią na wschód od Morza Czerwonego ku Zatoce Arabskiej; najbardziej znane: Wadi Ar-Rummah, Wadi as-Surr i Wadi ad-Dawasir. Wadi są również kojarzone z skupiskami ludności, albowiem czasami w wadi dostępne są wody podpowierzchniowe. W głębi Rub Al-Khali znajduje się ad-Dahna (Karmazynowa Pustynia), piaszczysto żwirowa pustynia długa na 1280 km, szeroka na 80 km. Pokryta czarnym szkłem, białą skałą oraz żelaznymi odłamkami, uznawana obecnie za jeden z najlepiej zachowanych terenów z meteorytami na świecie. Na wschód od ad-Dahna, przez 60 km rozciąga się obszar ogólnie nijaki, pokryty żwirem i piaskiem, zwany kamienistym płaskowyżem Summan. Samo wybrzeże Zatoki Arabskiej jest bardzo nieregularne, zlewające piaszczyste równiny, bagna i słone równiny z morzem.

4 stycznia 2008

trochę konkretów

Nazwa: Królestwo Arabii Saudyjskiej (Al-Mamlakah al-'Arabijah as-Sa'udijah)
Głowa państwa: Król Abdullah bin Abdul-Aziz al-Saud
Populacja: 22,67 milionów (72,9% Saudyjczycy, 27,1% obcokrajowcy)
Przyrost naturalny: 3,39% (3% rocznie); (55% przed 20 rokiem życia)Stolica: Rijadh
Powierzchnia: 2,149,640 km2
Główne miasta: Rijadh, Dżeddah, Dammam, Dżubail, Burajdah
Święte miasta: Mekka, Medyna
Język: arabski, angielski
Grupy etniczne: Arabowie (90%), Afro-Azjaci (10%)
Religia: islam (100%)
Waluta: rijal (100 halali), banknoty w nominałach: 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 rijali
Elektryczność: 110v i 220 v
System miar i wag: metryczny
Kalendarz: muzułmański (hidżra)
Ważne daty: ramadan (miesiąc postu) święto al-Fitr (z okazji zakończenia postu w ramadanie), święto al-Adha (Ofiary, podczas pielgrzymki hadżdż); 23 września święto ustanowienia Królestwa Arabii Saudyjskiej

zob. też:
Polonia
godziny urzędowania
prawo jazdy, ubezpieczenie OC i wypadek
przepisy celne
wiza i paszport

hymn narodowy (an-naszid al-watani)



Śpiesz do chwały i panowania!
Wysławiaj Stworzyciela niebios
Unieś zieloną, łopoczącą flagę
Niosącą symbol Światła!
Powtarzaj: Bóg jest Największy!
O, mój kraju, mój kraju, obyś żył wiecznie
Chwało wszystkich muzułmanów
Niech żyje król
Dla flagi i dla kraju!

3 stycznia 2008

GODŁO



Godło : palma daktylowa, symbolizująca żywotność i wzrost, pod nią dwie skrzyżowane szable symbolizujące sprawiedliwość i siłę.

2 stycznia 2008

flaga

Flaga Arabii Saudyjskiej: na zielonym tle słowa szahady, islamskiego wyznania wiary w języku arabskim – „Aszhadu an laa illaaha illa Allah, wa aszhadu anna Muhammad ar-rasull-ullaah” (wyznaję, że nie ma innego boga poza Allahem, i wyznaję, że Muhammad jest Wysłannikiem Allaha), pod szahadą – szabla.

1 stycznia 2008

tytułem wstępu



Z zamiarem dzielenia się informacjami o życiu w Arabii Saudyjskiej z szerszą grupą odbiorców nosiłam się od dawna. Niestety chroniczny brak wolnego czasu, a może i zorganizowania wciąż odsuwał ten pomysł na jutro. I jutro jest dziś. Nie wiem, na ile uda mi się systematycznie prowadzić niniejszy blog, mam nadzieję, że uda mi się stworzyć interesującą stronę, która przybliży czytelnikom zarówno życie, głównie lecz nie tylko, kobiet w Arabii Saudyjskiej. W Arabii mieszkam od lipca 2003 roku, tutaj przyszły na świat nasze dzieci, to kraj mojego męża, jego rodziny. Nie sądzę, bym mogła powiedzieć, że jest to również mój kraj...  Niemniej jednak, wiąże mnie z nim tak wiele, że jest miejscem dla mnie bardzo ważnym, o którym chciałabym opowiedzieć tym wszystkim, którzy z otwartym sercem i umysłem chcą się o nim dowiedzieć.

Na zdjęciu: jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków w Rijadzie, o nazwie "Al-Mamlaka" (Królestwo). Mieści się tu min. hotel "Four Season", luksusowe centrum handlowe, którego jedno z 3 pięter przeznaczone jest tylko dla kobiet, tzw. "Womens' kingdom" (Królestwo Kobiet), biura, ambasady, restauracje. Na ostatnim piętrze budynku - imponujący punkt widokowy.
"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm