©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


3 czerwca 2011

w błękitne przestworza ulecieć!

Na świecie mamy około
80 000 pilotów samolotów. 
4000 to kobiety. 
Dwie z nich to Saudyjki. 

Pierwszą damą, która zasiadła za sterem samolotów księcia Walida Ibn Talala, jest Hanadi Al-Hindi,

zdjecie Arab Newsktórej spenić marzenia umożliwiło wsparcie rodziny i...  saudyjskiego milionera, który pokrył koszta jej nauki w Królewskiej Akademii Lotniczej w Jordanii. Od 2006 roku Hindi pilotuje prywatne samoloty księcia Ibn Talala. Poniżej krótki film zrealizowany przez arabską stację LBC


Drugą Saudyjką, która zamarzyła o zdobyciu przestworzy, jest Jasmin al-Majmani. Już jako mała dziewczynka od lalek, którymi bawiły się jej siostry, wolała samoloty.  Po ukończeniu szkoły średniej, ojciec zabrał ją do Jordanii. Na miejscu okazało się... że spełnić chciał marzenie swej córki - zapisując do tej samej Akademii Lotniczej, która ukończyła Al-Hindi. Jasmin ukończyła szkołę z najwyższymi notami.


Niestety, Saudyjskie Linie Lotniczne nie zatrudniają kobiet na stanowiskach pilotów. Mogą realizować się w roli - stewardes.


Ps. Filmy raczej do pooglądania - tylko w wersji arabskiej. 

13 komentarzy:

Anonimowy pisze...

BARVO. Super ja mogę tylko skakać z 4,5 tyś ze szmatą nad głową, latać mi nie pozwolili.

Anonimowy pisze...

Bardzo pozytywny post ;)
I bardzo dobry tata, który spełnia tak skomplikowane marzenia(CÓRKI, PODKREŚLAM - SPEŁNIA MARZENIA CÓRKI - DLA wrednych czytelników) ;)

Gosia

Anonimowy pisze...

Z tego wniosek dla chcącego nic trudnego nawet w Arabii Saudyjskiej.
A na marginesie pytanie jak ubrane są stewardesy w saudyjskich liniach lotniczych? W abaji i zasłaonie na twarz?
Ania

zakochana. pisze...

Wspaniale, że spełniły swoje marzenia, szkoda że tak mało tych kobiet :)

Maria pisze...

nie wiem czy saudyjki moga pracowac dla saudi airlines jako stewardessy z tego co mi wiadomo to nie.

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

salam alajkum Mario, napisałam kobiety (a nie Saudyjki) :)

Anonimowy pisze...

Witam!

Z postu jasno wynika że Saudyjki aby realizować swoje marzenia muszą:
1. wyjechać z Arabii Saudyjskiej
2. mieć "sponsora"...

Nie nazwałabym tego postu pozytywnym, a wręcz raczej smutnym skoro kobiety swoich pragnień nie mogą spełniać w rodzinnym kraju i dzięki WŁASNYM nie darowanym przez nikogo pieniądzom...

pozdrawiam
Ania

Anonimowy pisze...

Nazwałam pozytywnym, ponieważ ojciec dziewczyny pomógł jej zrealizować marzenie. Jest to tym bardziej piękne, że było tak trudne do zrealizowania.

Gosia.

Anonimowy pisze...

Umm Latifo
Czy to prawda, że król Abdullah wreszcie podpisał dekret, który określa iż kobiety będą sprzedawały w sklepach z bielizną??
Brzmi dość rewolucyjnie jak na AS, ale moje pytanie czy w szybkim czasie moga nastąpić te zmiany kadrowe??
No i czy nie spowoduje to pewnej niechęci ze strony mężczyzn, bo co poniektórzy stracą miejsca pracy na rzecz kobiet.
Messua32

Anonimowy pisze...

Entuzjazmu nie podzielam. Moim zdaniem historia tych pań tylko potwierdza, że kobiety w AS lekko nie mają. Te panie to wyjątki i tylko zbieg różnych okoliczności pozwolił im zrealizować marzenia. Jola.

majida pisze...

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,9733272,Nowy_dekret_saudyjskiego_krola__Tylko_kobiety_moga.html?fb_ref=su&fb_source=home_oneline

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

Messua, nic rewolucyjnego, rzuc okiem do artykulu: niech bielizne sprzedaja kobiety http://arabiasaudyjska.blogspot.com/2008/07/niech-bielizn-sprzedajkobiety.html
to "zarządzenie" ustanowino w 2005 roku... Ale nikt się nim nie przejął. Toteż na skutek lobbyngu ;) i kampanii, Król podpisał dekret - to taki "bacik" na opieszałych właścicieli sklepów którzy zarządzeniem spred kilku lat się nie przejęli - że w przecięgu "miesiąca" mają panów zastąpić wreszcie panie ;). Poczekamy zobaczymy... ;)

Anonimowy pisze...

Droga Umm Latifo, mam pytanie ;)
od jakiegoś czasu zastanawiam się jak to jest w AS z leworęcznymi osobami? sama jestem leworęczna i zastanawiam się czy takie osoby nie są gorzej traktowane? bo lewa ręka uznawana jest chyba za nieczystą(?).
Nawet w Polsce osobom leworęcznym było do niedawna ciężko. Moja babcia (św.p.) opowiadała mi,że taka osoba nie mogła podejść do matury w jej czasach, a dzieciom wciąż przekładało się ołówek do prawej ręki.

pozdrawiam,

Gosia.

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm