©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


28 maja 2019

Czy Saudyjczycy byli gotowi na kobiety za kółkiem?

Ciekawi mnie, jaka jest społeczna reakcja na możliwość prowadzenia przez kobiety samochodów. Czy Saudyjczycy byli na to gotowi? Może już od dawna? A może kobieta za kółkiem bywa, mimo zmiany w zwyczajowym prawie, postrzegana negatywnie?

Zmiany w postrzeganiu udziału kobiet w życiu publicznym dokonały się na przełomie ostatnich lat. Sytuacja ekonomiczna wymusiła na Saudyjczykach, na tych, jeszcze opierających się idei usadzenia kobiet za kierownicą, akceptację faktu, że jest to konieczność. Inteligencja oczekiwała tej zmiany od dawna... Część społeczeństwa była jej przeciwna, ale jaki procent? Myślę, że w ostanich latach - mały. Warto dodać, iż wraz z dekretem zezwalającym na uzyskiwanie przez kobiety prawa jazdy, władze wydały ostrzeżenie i ustanowiły kary dla wszystkich, którzy będą temu przeciwni i będą to manifestować.

Czy kobieta za kółkiem bywa postrzegana negatywnie? W mojej ocenie nie, choć jak ocenić, co każdemu w głowie siedzi? Wśród moich znajomych, osób z którymi rozmawiam [przeważnie reprezentanci klasy średniej] nie spotkałam się z jakimkolwiek deprecjonowaniem pań za kierownicą. Może jeszcze z niedowierzaniem, brakiem zaufania podchodzi się do umiejętności prowadzenia wozu przez kobiety - ale to ma uzasadnienie, jeśli obserwuje się, jak chaotycznie wygląda ruch uliczny w większych miastach. Panie potrzebują jeszcze praktyki.

A i ciekawostka. Dwa miesiące temu, miałam przyjemność być "wieziona" przez Saudyjkę pracującą w Uberze. Młoda, 26 letnia dziewczyna, w zielonej abaji. Z odsłonięta twarzą (bardzo urodziwa, na margiesie), płynnie rozmawiająca po angielsku. Oto fragment naszej rozmowy.

- Tak się cieszę, że wiezie mnie Saudyjka! Czekałam na tę chwilę wiele lat! Powiedz mi, dlaczego wybrałaś pracę w Uberze? - zaczęłam zagadywać, jak tylko dokonałyśmy prezentacji.
- Lubię prowadzić samochód i lubię jechać przed siebie, zatem, kiedy Uber zaczął zatrudniać kobiety, zgłosiłam się. Pomyślałam, że mogę połączyć przyjemne z pożytecznym.
- I jak z zarobkami, można dobrze zarobić?
- Jeśli jest dobry dzień, około 200 rijali, po odliczeniu opłat na rzecz Ubera, ale nie pracuję codziennie. 
- Wozisz też mężczyzn. Nie starają się zagadywać? Nie są niechętni temu, by woziła ich kobieta - nie odwołują przejazdu, gdy widzą, że się zgłaszasz? Nie miałaś problemów?
- (śmiech) Zagadują, tak. Nie, nie spotkałam się z jakimikolwiek oznakami niechęci. Zawsze są pełni szacunku.
- A co rodzina na to, że wozisz panów?
- (śmiech) No tu jest problem, muszę kombinować. Mówię, że wożę kobiety lub rodziny. Na początku byli negatywnie nastawieni do pomysłu, bym tak zarabiała, ale z czasem to zaakceptowali.
- Masz męża?
- Nie jestem singielką.
- Nie znalazł się jeszcze odpowiedni kandydat? Czy to twój wybór?
- Nie, nie znalazłam jeszcze tego jedynego.
- Myślisz, że mąż zaakceptowałby twoją pracę?
- Nie sądzę, myślę, że nie byłoby to odpowiednie, bym tak pracowała. Sama nie czułabym się komfortowo, jako mężatka.
- Odnoszę wrażenie, że sporo młodych Saudyjek odracza teraz zamążpójście. Dokonuje innych wyborów, nie chcą być zdominowane przez mężów. Co Ty na to?
- Tak, ale i mentalność mężczyzn ulega zmianie... Choć to skomplikowane, albowiem nadal tkwimy w pewnych rolach i naszych tradycjach, ale wszyscy szukamy czegoś więcej - miłości....

Niestety, trzeba było wysiadać. R. była bardzo dobrym kierowcą! Prowadziła samochód płynnie i bezpiecznie.

8 maja 2019

Polonia w Arabii Saudyjskiej: WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2019

Polacy przebywajacy w Arabii, mogą głosować w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.


Głosowanie odbędzie się w niedzielę, 26 maja 2019 r. w godz. 7.00-21.00. 

Obwód głosowania nr 5, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Rijad, Ambasada RP, Al-Wurud Area, Villa 20, Umar Bin Dhafr Street, P. O. Box 94016, 11693 Riyadh. 


Zgłoszenia można skladac do 23 maja b.r - za pośrednictwem konsula w ambasadzie RP w Rijadzie (link do informacji na stronie ambasady). 

Rejestracji można też dokonać samodzielnie przez system elektroniczny: ELEKTRONICZNY SYSTEM REJESTRACJI WYBORCÓW e-WYBORY:  https://ewybory.msz.gov.pl

Po zarejestrowaniu, zostanie wyborcy przesłane potwierdzenie na wskazany adres mejlowy. Potwierdzenie  należy wydrukować i zabrać ze sobą do ambasady wraz z dokumentem tożsamości (paszport). 

WAŻNE: W związku ze zmianami ordynacji wyborczej głosowanie korespondencyjne w wyborach NIE jest możliwe. Głosować można jedynie osobiście w ambasadzie w Rijadzie. 


Głosować korespondecyjnie możesz tylko w kraju. Głosowanie korespondencyjne jest wyłączone w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich.

Głosowanie korespondencyjne umożliwione jest wyłącznie wyborcom niepełnosprawnym o potwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (prawo to dotyczy wyłącznie osób głosujących w stałych obwodowych komisjach wyborczych na terytorium Polski). [zrodlo: https://www.wybory-europejskie.eu/jak-glosowac/polska

Jest to ogromne utrudnienie dla Polaków rozrzuconych po rozległej Arabii - spora część Polonii zamieszkuje tzw. Eastern Province, Wschodnią Prowincję jak również nadmorskie tereny Dżeddy. Ponadto, niedziela jest w Arabii dniem pracującym [weekend to piątek i sobota]. 

Przydatne info: 


2. Wg Kodeksu Wyborczego 
Art. 14. § 1. W celu przeprowadzenia wyborów do Sejmu i do Senatu, wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej tworzy się obwody głosowania dla obywateli polskich przebywających za granicą, jeżeli na terenie obwodu przebywa co najmniej 15 wyborców i jeżeli istnieje możliwość przekazania właściwej komisji wyborczej wyników głosowania niezwłocznie po jego zakończeniu.
 § 2. Obwody głosowania, o których mowa w § 1, tworzy, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw zagranicznych, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej, określając ich liczbę oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych.
 § 3. Obwody głosowania, o których mowa w § 1, wchodzą w skład okręgu wyborczego właściwego dla dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy.[ustawa z dnia 5 stycznia 2011, Kodeks Wyborczy, stan na dzień 13 lutego 2019]. 

3. A zatem w Arabii obowiązywać powinna nas lista kandydatów zgodna z okręgiem wyborczym nr 4 w Warszawie.  Okręgowa Komisja Wyborcza w Warszawie, Okręg wyborczy Nr 4, [Warszawa]
https://wybory.gov.pl/pe2019/pl/organy_wyborcze/okregowe/4 [Uwaga, nie jest to informacja oficjalnie potwierdzona przez ambasadę w Rijadzie). 








2 maja 2019

PO LATACH...

Szanowni Czytelnicy, 

wróciłam po dobrych paru latach (patrzę, ostatni wpis z 2013 roku, to aż tyle lat minęło???) wiedziona prośbą znajomej, Tary, o usunięcie linków do jej bloga. Blogowanie w Arabii wydawało nam się parę lat temu prostsze. Ironia losu? Znów dwie strony medalu, lokalna presja, jak i presja zewnętrzna. Rosnący poziom hejtu. Temat rozległy i skomplikowany...  Prośbę zatem spełniam, usuwam linki, odniesienia...  I jednocześnie - czuję, iż powinnam napisać kilka słów o zmianach, które na przestrzeni ostatnich paru lat zaszły w Arabii -  albowiem wiele informacji na moim blogu jest nieaktualnych. Nie wszystkie tamaty można (powodu różne) nam (nam, czyli: kobietom + żonom + cudzoziemkom) poruszać, choć o tym zapewne orientują się wnikliwi obserwatorzy scenny politycznej.

1. PRAWO JAZDY. 24 czerwca 2018 roku wprowadzono oficjalnie prawo umożliwiające kobietom ubieganie się o prawo jazdy w Arabii.  Wydarzenie owiane masą kontrowersji... Minie niedługo rok, i z każdym dniem na ulicach pojawia się coraz więcej pań, które samodzielnie decydują, gdzie wyruszą. Kobiety zatrudniać zaczął saudyjski UBER. Parę dni temu wiozła mnie na wizytę lekarską R. Saudyjka w zielonej abai. Przeprowadziłyśmy ciekawą rozmowę, jak dla mnie, zdecydowanie za krótką. Uwielbiam rozmawiać z ciekawymi ludźmi, a R. do takich zdecydowanie należała!

2. Więcej miejsc pracy dla kobiet. Większy udział kobiet w życiu publicznym. Z jednej strony - nowe możliwości, krok naprzód do niezależności. Z drugiej strony, li i jedynie - przymus ekonomiczny. Wymóg wizji 2030, uniezależnienia od ropy naftowej... Zmiany te najbardziej widoczne są w sektorze handlowym.  Parę lat temu opisywałam pierwsze miesiące, gdy w sklepach spożywczych utworzono stanowiska dla kasjerek - były wydzielone parawanami, mogły obsługiwać tylko rodziny. Dziś nie ma rozgraniczeń, choć nadal umownie przyjmuje się, wypada, by panowie, którzy samodzielnie robią zakupy, udali się do kasjera. Sklepy w galeriach handlowych zdominowane są zdecydowanie przez kobiety. Z większości witryn zniknęły wywieszki, "Tylko dla rodzin". Pracownicy płci męskiej są nadal obecni, jednak w mniejszości, głownie w częściach restauracyjnych, służbach sprzątających (za wyjątkiem damskich toalet oraz sal modlitewnych) oraz ochronie. Panie przejęły we władanie sklepiki na lokalnych bazarach.

3. Wzrost kosztów życia. Wzrost cen benzyny, prądu - od stycznia 2018 roku - 5% podatek VAT.  Dodatkowe opłaty dla cudzoziemców oraz ich rodzin - tzw. expat dependant tax [w 2017 comiesięczna opłata za każdego członka rodziny, będącego na utrzymaniu zatrudniowego obcokrajowca wynosiła 100 rijali saudyjskich, ok. 27 USD, stawka ta miała wzrastać corocznie). Wiele rodzin musiało zdecydować się na opuszczenie Arabii -  pracodawcy w większości przypadków nie byli w stanie wziąć na siebie dodatkowych kosztów. Exodus trwa, starciły szkoły międzynarodowe, prywatne, upadły mniejsze firmy.

4. Ograniczenie władzy policji religijnej.


....

I tu muszę przerwać, czas leci, pierwszy wpis po paru latach... Ciężki jak poród!  Gdyby Państwo mieli pytania, można zadawać w komentarzach lub na priva, postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości, z doskoku.... Pozdrawiam z zachmurzonego dziś Rijadu. 


P.S. Zmiany klimatyczne -  maj zachmurzony miesiąc, właśnie siąpi deszcz i dajemy radę bez klimatyzacji. A 12 lat temu włączaliśmy już w marcu.... 









"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm