©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


5 stycznia 2008

geografia

Arabia Saudyjska posiada co najmniej 1/4 światowych zasobów ropy naftowej, a na jej obszarze znajduje się jedna z największych pustyń na świecie i chociaż termin „Arabia” w wielu częściach świata wywołuje romantyczne skojarzenia z brodatymi mężczyznami, ubranymi w białe szaty, przemierzającymi na wielbłądach rozległe pustynne obszary, warto zaznaczyć, że w tym niezwykłym kraju znajdziemy o wiele więcej intrygujących rzeczy niż piasek, ropa naftowa i romantyczne obrazy. Królestwo Arabii Saudyjskiej zajmuje 80% Półwyspu Arabskiego. Nie tak dawno obchodziło ono stulecie swego istnienia (założenia Królestwa). Morze Czerwone z Zatoką Aqaba rozciąga się przez ponad 180 km od południowego Jemenu po północny Jordan. Granica na północy rozciąga się na około 1,400 km, łączy Arabię z Jordanem, Irakiem i Kuwejtem. Wschodnia granica ma 300 km – tutaj sąsiadują z Arabią - Bahrajn, Katar oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Na południu Arabia graniczy z Jemenem i Omanem. Na terenie Arabii, liczącym ok. 2,2000,000 km2 znajduje się kilka wyróżniających się obszarów geograficznych: zachodnia nadbrzeżna równina (Tilhamah); północna połowa skarpy Morza Czerwonego (znana jako Hidżaz); góry Asir na południu wynoszące się na ponad 3,000 metrów nad poziom morza, następnie opadające do 600 metrów w regionie Mekki. Wschodnia cześć gór Asir opada przechodząc w płaskowyż, który z kolei przekształca się w jedną z największych pustyń na świecie, Rub Al-Khali (Pusty Kwartał, znana też jako Wielka Pustynia; o obszarze 650,000 km2 ), na północy której leży kamienisty płaskowyż regionu Nadżdu; liczne wyschnięte koryta rzeki, wypełniające się wodą podczas ulewnych opadów deszczu (wadi) przecinają Arabią na wschód od Morza Czerwonego ku Zatoce Arabskiej; najbardziej znane: Wadi Ar-Rummah, Wadi as-Surr i Wadi ad-Dawasir. Wadi są również kojarzone z skupiskami ludności, albowiem czasami w wadi dostępne są wody podpowierzchniowe. W głębi Rub Al-Khali znajduje się ad-Dahna (Karmazynowa Pustynia), piaszczysto żwirowa pustynia długa na 1280 km, szeroka na 80 km. Pokryta czarnym szkłem, białą skałą oraz żelaznymi odłamkami, uznawana obecnie za jeden z najlepiej zachowanych terenów z meteorytami na świecie. Na wschód od ad-Dahna, przez 60 km rozciąga się obszar ogólnie nijaki, pokryty żwirem i piaskiem, zwany kamienistym płaskowyżem Summan. Samo wybrzeże Zatoki Arabskiej jest bardzo nieregularne, zlewające piaszczyste równiny, bagna i słone równiny z morzem.

Brak komentarzy:

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm