©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


20 września 2009

i mamy święta!

autor Peter Gould
Koniec miesiąca postu - to wielkie święto zwane po arabsku 'id al-fitr - po prostu: święto przerwania postu. Ramadan to miesiąc wielu "wyrzeczeń" ziemskich przyjemności. W Arabii jest miesiącem bardzo spokojnym, może dla cudzoziemca nawet nudnym - po modlitwie magreb oznaczającej koniec postu za dnia - życiem nie tętnią ulice jak w innych krajach arabskich . Saudyjczycy i przyjezdni muzułmanie spędzają wiele czasu na modlitwach, czci oddawnej Bogu, recytacji Koranu, wysupłują z kieszeni jałmużnę i to nie tylko obowiązkowy zakat al-mal (obowiązkowa jałmużna od majątku - więcej; lecz i nadobowiązkową), dzielą posiłkami - w ramadanie kumuluje się dobro. Organizacje charytatywne (rządowe licencje) gromadzą w tym miesiącu największe kwoty, które następne przeznaczane są na wspomożenie najbiedniejszych muzułmanów na całym świecie - zakup pożywienia, sierocińce i tzw. "adopcję na odległość", budowę szkół, studni w najbardziej potrzebujących czystej wody regionach, itp. W kalendarzu muzułmanina największą wagę spośród dni ramadanowych ma ostatnie dziesięć nocy - na jedną z nich przypada tzw. Noc Przeznaczenia (więcej). Przeciętny plan dnia muzułmanina w Arabii - tego, który chce maksymalnie wykorzystać czas "ramadanowy" wygląda następująco:
świt zaczyna się post, odmawiana jest modlitwa poranna + nadobowiązkowe i praca południe: modlitwa zuhr + modlitwy nadobowiązkowe popołudnie: modliwa asr o czasie wezwania na modlitwę wieczorną magreb - przerwanie postu - posiłek zwany iftar, lekki posiłek udanie się do meczetu na modlitwę maghreb + nadobowiązkowe po modlitwie: obfitsze dania noc: modlitwa nocna isza + nadobowiązkowe + modlitwy tarawih odmawiane w meczecie po nich - odpoczynek praca (o zmianie godzin urzędowania w ramadanie czytaj) w ostatnich dziesięciu nocach ramadanu modlitwy tarawih są odmawiane również w okolicy 2 nad ranem posiłek przed rozpoczęciem postu zwany sahur i około 4 nad ranem - modlitwa poranna fadżr czyli początek postu. To wszystko przeplatane recytacją Koranu, prośbami wznoszonymi do Boga, dobroczynnością... Kobiety, te które są w stanie ;) - uczestniczą masowo w modlitwach tarawih w meczetach. To piękne chwile, kiedy wchodząc do sali modlitewnej dla kobiet, trudno wcisnąć szpilkę... Tuż przed świętami muzułmanie rozdają jałmużnę zwaną al-fitr - pod postacią pożywienia dla najbiedniejszych (więcej). Święta trwają trzy dni, jednak tylko pierwszego dnia odmawiania jest modlitwa świąteczna (salat al-'id; więcej) około godz. 7-8 rano, meczety znów pękają w szwach. Modlitwa jest bardzo krótka, imamowie wygłaszają kazania, w zwyczaju jest przekąsić coś przed modlitwą - nawet jednego daktyla, toż zakończył się post... Ale i nie do końca - wielu Saudyjczyków po świętach zacznie znów pościć - jest to tzw. post sześciodniowy zalecany, nadobowiązkowy, którego bardzo wiele osób tu przestrzega, ze względu na obiecaną przez Boga nagrodę (więcej o poście 6dniowym) Ale dzisiaj świętujemy, dzieci pękają od słodyczy, wieczorem udamy się na pokaz ogni sztucznych, który rozpocznie się około 21... Saudyjczycy spędzają święta podobnie jak Polacy - w gronie rodzinnym - czas spotkań z dalekimi krewnymi, przy suto zastawionych stołach, z świątecznymi podarunkami i słodkościami dla dzieci. Aha - nie ma zwyczaju przesyłania sobie kartek pocztowych z życzeniami, dzisiaj życzenia tym, z którym Saudyjczycy nie zobaczą się w święta przesyłane są sms'em. Ale teraz za oknem CISZA (godz. 15), choć w naszej dzielnicy nigdy nie jest głośno, ale nawet odgłosu przejeżdzających samochodów nie słychać. Jakby żywej duszy nie było... Tylko ptaszki ćwierkają... Ruch zacznie się dopiero po modlitwie wieczornej...

Wszystkim świętującym Czytelnikom 
- "kullu 'am wa antum bikhair" -
wszystkiego najlepszego z okazji świąt!


11 komentarzy:

caraboska pisze...

Eid Mubarak!

Aichka pisze...

Eid Mabruk sis!

Maria pisze...

Eid mubarak ja w tym roku niestety nie w Saudii.
W Jeddah w ostatnich dniach ramadanu po tarawih sa dzikie tlumy w centrach handlowych i wszelkiej masci bazarach.
Slyszalas cos o przedluzeniu dzieciom wakacji w KSA z okazji swinskiej grypy, nam wlasnie szwagier powiedzial bo mamy jego dzieci na stanie i chyba zostana dluzej na ta okazje.

Asia pisze...

Wspaniałych Świąt Umm Latifo dla Ciebie i Twojej Rodziny. Jednocześnie dziękuję Ci za tego Bloga. Mój mąż właśnie szczęśliwie powrócił z KSA, a ja dzięki Tobie mogłam być codziennie bliżej niego przez cały długi miesiąc.

Umm Latifa pisze...

salam alaykum; wakacje dla dzieci są w tym roku dłuższe - primo z okazji ramadanu; a secundo zawsze po ramadanie/święcie (czy też święcie al-adha) w szkołach są 2 tygodnie wolnego...

Umm Latifa pisze...

Asiu, serdecznie dziękujemy za życzenia i miłe słowa! Czy mąż wraca do Arabii czy to taki króciótki kontrakt?

Anonimowy pisze...

pelnej radosci swiatecznej . calej RODZINIE , zyczy bama

Anonimowy pisze...

a czy uczysz się arabskiego jakoś intensywnie? chodzisz na jakieś kursy?

maks

Asia pisze...

Umm Latifo, ten kontrakt juz zakonczony - to byla praca nad przygotowaniami do wielkiego otwarcia KAUST. Swoja droga, pozazdroscic studentom - szczesciarzom nauki w takich warunkach :-)

Umm Latifa pisze...

Wow, nieźle :). Fakt, w Arabii buduje się coraz więcej szkół - zwłaszcza uniwerstytetów, miasteczek naukowych. O Kaust warto wspomnieć na blogu - a może mogłabym liczyć na kilka słów od Twego męża - z jego perspektywy? Można przepytywać ;-) Dałby się namówić?

Anonimowy pisze...

Umm Latifo, w związku z tym, że mój mąż bedzie pracował w KAUST, dużo czytam na ten temat i znalazłam dwa fantastyczne (moim skromnym zdaniem:)blogi prowadzone przez ludzi powiązanych z KAUST.
Może one będą dla Ciebie inspiracją i źródłem informacji:
http://saudiaggie.blogspot.com/
http://thefouldsfamily.com/
Pozdrawiam serdecznie Justyna

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm