©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


10 marca 2010

saudyjski nowelista Abdu Khal otrzymał...


Międzynarodową Nagrodę za Arabską Beletrystykę 2010 - za książkę "Spewing Sparks as Big as Castles" - satyryczną nowelę opisującą zgubny wpływ władzy i nieograniczonego bogactwa na życie człowieka i środowisko.
Wręczenie nagrody odbyło się wczoraj w Abu Dhabi.
Do konkursu przedłożono 113 nowel z 17 krajów arabskich.   
* * *
Abdu Khal urodził się w 1962 r. w jednej z małych saudyjskich wiosek na południu Arabii. Studiował w Dżeddzie i Rijadzie, specjalizuje się w naukach politycznych. Jest redaktorem naczelnym saudyjskiej gazety Okaz, w której ukazują się również jego artykuły.
* * *
Pogłoski jakoby książka została wycofana ze sprzedaży na Międzynarodowych Targach Książki w Rijadzie, zostały zdementowane przez Ministra Kultury i Informacji, Abdulaziza Khodżę. 

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

droga Umm Latifo,w poniedzialkowym wydaniu gazety wroclawskiej polska the times,ukazal sie artykul o zagranicznych studentach studiujacych we Wroclawiu.jednym z wypowiadajacych sie o plusach studiow w Polsce byl m.in. Muhammad z Arabii Saudyjskiej (studiuje na anglojezycznych studiach Akademii Medycznej).postaram sie przeskanowac ci na poczte ten artykul, byc moze znajdziesz go w internecie.Saudyjczyk wspomina o wysokich progach punktowych jakie musial pokonac aby studuiowac w Polsce i ze wybral ją pomimo ofert z Australii i Angli.oczywiscie wyjazd pokrywany jest przez rzad saudyjski.koniec plusow studiow w Polsce muhammad kwituje stwierdzeniem "no i te polki".. :) pozdrawiam bintun

Anonimowy pisze...

Umm Latifo, zanim się wproszę z prośbą chciałabym podziękować ci za pracę jaką wkładasz w prowadzenie bloga. Spędziłam nad nim już wiele godzin i
niejedną noc, zaglądając na niego od dłuższego czasu i zawsze z radością witałam kolejne notki twojego autorstwa.
Zauważyłam, że kilka razy już pisałaś o edukacji oraz o uniwersytetach w Arabii Saudyjskiej. Czy nie byłoby niezręcznością poprosić o parę słów dodatkowych na temat... bibliotek? :) Wiem, że to dziwne pytanie, ale takie skrzywienie zawodowe i również pozazawodowa fascynacja. Znam twoją notkę
http://arabiasaudyjska.blogspot.com/2009/02/czy-sa-w-arabii-ksieganie-ksiazki.html ale tak się zastanawiam, jak biblioteki wyglądają w praktyce?
Czy gromadzone są wszystkie książki, czy priorytetowo są traktowane np. publikacje religijne, edukacyjne. Czy pracują w nich kobiety lub czy kobiety mogą także z nich korzystać swobodnie? Z góry dziękuję za każdy strzępek informacji.
Z pozdrowieniami. Małgosia K.

PS Przepraszam, za anonimowy komentarz, ale oczywiście hasła logowania i loginy znikają w najmniej sprzyjających momentach. :(

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

Pani Małgosiu, dziękuję za podziękowania ;-D. Ogromnie mi miło, że blog się na coś przydaje ;). Odnośnie anonimów - wiem, że nie każdy ma konto (id) na google, chodzi tylko o to by podpisywano się pod komentarzem - tak jak uczyniła to Pani. Odnośnie pytania, podpytam siostrę męża - ona z bibliotek lokalnych korzystała, a odpowiedź umieszczę we wpisie o którym Pani wspomina. Pozdrawiam serdecznie!

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

@ Bintun: Ogromne podziękowania za info!

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm