©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


24 kwietnia 2011

prawo głosu!

zdjęcie: AN photo by Abdullah Bazuhair

22 kwietnia rozpoczęła się w Arabii rejestracja mężczyzn, pragnących wziąć udział w wyborach do władz municypalnych. Tylko mężczyzn, albowiem mimo obietnic władz - przez pięć lat nie zdołano wdrożyć w życie procesu "logistycznego" umożliwiającego oddanie głosu przez kobiety, a tym bardziej startowania w wyborach. Choć zainteresowanie ogólne społeczeństwa wyborami jest nikłe, Saudyjki zorganizowały się i rozpoczęły kampanię Baladi (Mój kraj lub Moje Miasto), domagającą się umożliwienia kobietom udziału w wyborach, którego - jak to z wieloma rzeczami w Arabii bywa - prawo im NIE zabrania. Według Chuluud al-Fahd, jednej z organizatorek, społeczeństwo jest w pełni gotowe na uczestnictwo kobiet w wyborach. "Uniemożliwianie nam udziału w wyborach nas nie powstrzyma i w końcu nam się uda!" - zaznacza Chuluud al-Fahd. "W 2005, stosunkowo niewiele kobiet posiadało karty indentyfikacyjne niezbędne do otrzymania kart do głosowania, i to była zasadna przyczyna uniemożliwiająca nam oddanie głosu w wyborach. Tegoroczna wymówka 'nie jesteśmy jeszcze gotowi' jest bezsasadna". Al-Fahd zaznacza jednak, że kampania "Baladi" ma na celu umożliwienie kobietom udziału w głosowaniu, a nie - startowanie w wyborach.
W ramach kampanii grupa kobiet pojawiła się 23 kwietnia w punkcie rejestracyjnym w Dżeddzie, gdzie zabroniono paniom wstępu do budynku oraz wyjaśniono, że decyzja o odebraniu czy jak kto woli - nieprzyznaniu kobietom prawa głosu nie zależy od przewodniczącego tamtejszej komisji. Kobiety w Chobar postanowiły uniknąć konfrontacji z władzami, i ograniczyły się do pozostania w samochodach przed lokalnym punktem rejestracyjnym.
W ramach protestu National Society for Human Rights (Krajowe Stowarzyszenie na Rzecz Praw Człowieka) odmówiło monotorowania tegorocznych wyborów.

21 komentarzy:

Anonimowy pisze...

umm Latifo, dziś Wielkanoc - najważniejsze święto w świecie chrześcijańskim. Czy widać to jakoś w KSA?
Jola

Anonimowy pisze...

Jolu, co obchodzi muzułmanów chrześcijańskie święto. Oni,dążą żeby jedyną religią był ISLAM. Chrześcijanie w krajach muzułmańskich są prześladowani, mordowani. Zobacz co dzieje się w Sudanie, w Iraku, Pakistanie, Egipcie. W Pakistanie skazano na śmierć chrześcijankę, która zapytała muzułmankę "Co Ci dał Mahomet?". W święta Bożego Narodzenia zmasakrowano chrześcijan w Iraku, w Nowy Rok w Egipcie. Pali się kościoły w Indonezji. I robią to wyznawcy jedynej sprawiedliwej "religii pokoju".Kto wysadza się w Izraelu, Hiszpanii,Anglii,kto zniszczył wieże w Nowym Jorku? Ci pokój miłujący muzułmanie.

Anonimowy pisze...

Drogi anonimowy głosie - w największe święto chrześcijańskie tyle jadu i nienawiści...? Rozumiem, że Ty swym poziomem tolerancji wyznaczasz nowe trendy w świecie..., ale muszę Cię rozczarować, obok mego islamskiego domu prawie same meczety (90% sąsiadów to muzułamanie), ale też kościoły trzech chrześcijańskich wyznań (obok jednego na stałe zamontowany monstrualny święty Mikołaj, ale co tam, niech stoi), w sklepach na chrześcijańskie święta można kupić masę symbolicznych dekoracji świątecznych z dużymi szopkami made in china włącznie. To w tym "zajadłym" islamskim kraju (przypominam 90% muzułmanie)Benedykt XVI odprawiał mszę na stadionie i nie tylko, a na trasie przejazdu witali go i chrześcijanie i muzułmanie - to w tym islamskim kraju mógł odwiedzić wraz z królem i królową miejsce chrztu Chrystusa, tak jak i jego wielki Poprzednik, o którym wielu muzułmanów do dziś wypowiada się z wielkim szacunkiem. W tym islamskim kraju gwarantuje się chrześcijanom stosowną do ich liczby ilość miejsc w parlamencie. Widzę też wśród mieszkańców ludzi z krzyżykami na szyjach i nie przemykają gdzieś w ukryciu - mają i sklepy i szkoły. Tak blisko Arabii Saudyjskiej... odwiedź nas kiedyś, a może trochę więcej pozytywnych emocji wpłynie do Twego serca i innaczej popatrzysz na świat. Ja, muzułmanka, pozostaję z wielką nadzieją i składam Ci serdeczne życzenia na święta, pokoju i wyzwolenia od...
Ordonija

Anonimowy pisze...

Umm Latifo,
jednak mimo smutku, że władze nie spełniły obietnicy - bo przecież twierdzono, że wybory będą przesunięte o chyba 2 lata, by zbadać możliwość uczestnictwa kobiet - to widać, że sprawy nie da się zamieść tak całkiem pod dywan i to znow dzięki działaniom pań! krok po kroczku..
Ordonija

Anonimowy pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Anonimowy pisze...

to straszne,ze kobiety nie maja prawa glosu... jesli prawo ma sie opierac na Koranie to niech sie opiera, a nie na wymyslonych przez mezczyzn glupstwach.
Umm Latifo, mam pytanie, czy w Koranie jest napisane,ze kobieta ma zaslaniac wlosy i twarz? bo z tego, co sie orientuje to kobieta ma zaslaniac piersi...a wlosy i twarz to wymysl.

pozdrawiam.
Gosia.

Anonimowy pisze...

Jola, a czy w Polsce sa widoczne najwazniejsze swieta muzułmanskie?

Katolicy polscy sa irytujacy w swojej mani wyzszosci.
Lili

Anonimowy pisze...

Nie wiem jak w Polsce sa widoczne muzulmanske Swieta, ale zapewniam, ze na zachodzie Europy i widoczne i odczuwalne. Na tyle, ze i ja w mojej pracy i kazdy pracodawca i media skladaja zyczenia i nikt nie udaje, ze ich nie ma, albo ze niezauwazalne.
Po prostu jak przystaje cywilizowanym ludziom . Znaczy sie atencja dla drugiego, dla waznosci tego co mysli i co swietuje.
Przepraszam, ale na blogach naszych zaprzyjaznionych muzulmanek z taka atencja nie spotykam sie nigdy z jednym wyjatkiem. A to przeciez tez nie kosztuje, a jednak sporo mowi.
I jakos pozwala lubic swiat w zajemnym przenikaniu.XYZ

Anonimowy pisze...

to prawda, Polska jest podobna do Arabii Saudyjskiej (zaaryzykuje porównanie ) :) tu licza sie tylko chrzescijanie, a jak ktos powie,ze jest ateista... ooo to juz w ogole SZATAN .
nikogo tutaj nie obchodza "cudze" swieeta, no chyba ze ktos wspomni rraczej pejoratywnie o tych nich.
to czasem jest zabawne ;)

na szczescie nie zauwazam przesladowan, chyba ze dzieci w szkole sie przesladuja, bo dzieci potrafia byc okrutne.

ale na zachodze rzeczywiscie zauwazylam, ze swieta muzulmanskie zwlaszcza sa bardz podkreslane i nikt nie moze czuc sie tu skrzywdzony.
Gosia.

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

@ Jola: Polecam lekturę o innych religiach w Arabii ;).

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

@ Gosia: Aby zrozumiec Koran, trzeba poznac rowniez sunne - czyli tradycje Proroka i pierwszych muzulmanow; ku temu pomocna jest lektura tzw. tafsiru - czyli interpretacji Koranu - objawien w swietle wydarzen historycznych. O temacie zaslaniania twarzy traktuje opracowanie:
zasłona na twarz a Koran, Tafsir i hadisy
Polecam lekture.
Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

lili, ZONK - nie jestem katoliczką, ani muzłumanką. Nie sądż po pozorach...

Anonimowy pisze...

to byłam ja - jola

Anonimowy pisze...

Umm Latifo, dziekuje za odpowiedz ;)
Gosia

Anonimowy pisze...

Dlaczego Gosiu piszesz, że w Polsce liczą się tylko chrzescijanie ? Po prostu u nas jest bardzo mało muzułmanów ale maja na terenie naszego kraju przeciez meczety ( np na Wiertniczej w Warszawie). Mamy na terenie naszego kraju równiez Żydów, którzy Wielkanocy nie obchodzą ale przeciez raczej się wie o ich świetach ( szczególnie o tym, ze sobota a nie niedziela jest świętem).
Przez okres Wielkanocy cały czas słyszałam w radio i TV o obchodzeniu świąt przez odłamy chrzescijańskie ( prawosłwani i protestanci). A że nie było o ateistach :) no cóż ..to jednak święta religijne były.

Ariadna

Anonimowy pisze...

Ariadno: chodzi mi głównie o starszych ludzi, ich nie interesuja inne religie. nie mam nic zlego na mysli, po prostu uwazam,ze Polska to kraj baaardzo zwiazany z religia.
Np.: sprzet wojskowy, policyjny, szkoly, lotniska, szpitale itd. - swieci sie.
Pewna Libanka powiedziala mi,ze wiele osob, ktore zna w Libanie, bardzo docenia Polske wlasnie za to,ze ludzie u nas przywiazuja duza wage do religii i "strzega" jej.
Dobrze mi sie tu zyje, ale lubie sie wszystkiemu przygladac.

pozdrawiam.

Gosia.

Anonimowy pisze...

cyt Gosia
"ze Polska to kraj baaardzo zwiazany z religia"

Owszem, w porównaniu z np taka Francją. Tez się zgadzam , że to dobrze. Wolę zyć w kraju z wartosciami religijnymi ( wszystko jedno jakimi) niz bez:)

No ale porównanie do Arabii to jednak daleka droga...Wiem, że Gosiu "ryzykowałas" to porównanie" ale w Polsce nie ma szariatu :) Czyli prawo cywilne i prawo kosciele to dwie rózne rzeczy...ufff:)


Ariadna

Żona pisze...

No nie do konca ;) sa takie "regiony" prawne do których kosciol ma ogromny dostep.
szanuje kazda wiare, mysle ze kazda wiara nakazuje nam zyc dobrze, jednak nie kazdy czlowiek jest dobry.
czy wierzacy, czy niewierzacy moze byc zly.
nie ma dla mnie znaczenia, kto jest kim i czy zyje w panstwie z wartosciami religijnymi, czy tez nie... wazne aby ludzie rozumieli, co ma wartosc w ich zyciu i szanowali sie wzajemnie ;)

co do szariatu to nie moge sie wypowiadac, bo nie wiem,jak sie w takim panstwie zyje - nigdy nie mialam okazji pomieszkac,
ale mysle,ze ludzie, ktorzy mieszkaja tam od dziecinstwa, czuja sie z takim prawem dobrze.

Pozdrawiam.
Gosia

Thio pisze...

A czy te wybory to nie jest zwykly pic na wode fotomontaz, kto oprocz rodziny milosciwie panujacej ma cokolwiek do powiedzenia w saudii?
Te wybory to chyba tylko po to zeby pokazac ze sa... i na prawde nie wiem co im szkodzi zeby pozwolic kobieta postawic krzyzyk na kartce papieru. Skoro moga byc celniczki na lotnisku to mogliby zrobic i osobne miejsca do glosowania dla kobiet.

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

@ Maria: Odnoszę takie wrażenie, że raczej pic. A i zainteresowanie społeczeństwa wyborami nikłe. Zupełnie nie rozumiem, kwestii kobiety NIE do urn. W sklepie pełno sprzedawców, i wolno zapłacić mi w kasie u kasjera, majtki i stanik podaje mi facet, a karty do glosowania nie można dać w miejscu publicznym - mężczyznie? Tłumaczenie się trudami organizacji? Aż mi się pisać nie chce, bo od razu mi krew w żyłach wrze.

rudzin pisze...

Bez przesady, w KSA kobiety traktowane są jako niepełnowartościowi ludzie, dlaczego miałyby mieć prawo głosu? Że te wybory to fikcja to już inna sprawa.

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm