©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


23 kwietnia 2012

premier Polski w Arabii

Prasa saudyjska wspomina o wizycie premiera Polski oraz towarzyszącej mu delegacji biznesmenów zainteresowanych nawiązaniem bliższych stosunków handlowych z Królestwem. Więcej Saudi Gazette

zdjęcie SPA, opublikowane przez Arab News

z 25.04. Arab News: Poland Pushes for Saudi investment in key projects
"Tusk welcomed Saudi students to Polish universities and institutes. “We are also seeking Saudi investment for infrastructure projects,” he added.
He called upon businessmen from the two countries to make use existing strong relations for strengthening trade and investment cooperation.
Tusk, who met Custodian of the Two Holy Mosques King Abdullah at his palace here Monday, commended the king’s efforts to promote world peace and reinforce security and stability in the Middle East.
“Everybody wants to cooperate with Saudi Arabia as a result of its international reputation and its economic strength,” the Polish leader said."

z 24.04. King holds key talks with Polish PM
Custodian of the Two Holy Mosques King Abdullah held wide-ranging talks with Poland's Prime Minister Donald Tusk in Riyadh yesterday.
The talks focused on a range of key regional and international issues with special reference to the efforts required to building essential support for political and business initiatives to be launched by the two countries for strengthening overall relations.

15 komentarzy:

Anonimowy pisze...

O jej jak ja nie znoszę tego faceta, obłudnik jak zresztą prawie wszyscy z ul.Wiejskiej w Warszawie.
W ogóle politykę uważam za bagno, ludziom którzy ja uprawiają za kasę chodzi tylko i wyłącznie o wygodne posadki.

Ja mam szacunek tylko do Joanny Senyszyn,Roberta Biedronia Romana Kotlińskiego.
Martyna

Jaga pisze...

Pozwolę sobie skomentować wpis powyżej, aczkolwiek nie jestem za tym, żeby robić z tego bloga bloga politycznego, ani uprawiać na nim prywaty typu "tego lubię, a tego nie lubię".
To, że Tuskowi spada poparcie to każdy widzi. Jednak ktoś go w końcu wybrać musiał tj. zagłosować na niego w poprzednich i ostatnich wyborach i to nie byłam ja.
Poza tym, co to za znaczenie, kto jedzie do ZEA czy SA, ważne, że jest to premier, druga najważniejsza osoba w kraju, reprezentująca nasz kraj na zewnątrz.
Słuchałam wczoraj wiadomości w Polskim Radiu i w każdej emisji była wzmianka o jego wizycie na Półwyspie Arabskim. Wczoraj miał urodziny i złożono mu życzenia urodzinowe, a premier zażartował, że złożyli mu je wcześniej niż jego własne dzieci.
Sądzę, że taka wizyta pozwoli zainteresować Arabię i ZEA Polską i odwrotnie. Niektórzy wreszcie dowiedzieli się, że do Arabii eksportujemy produkty spożywcze, a importujemy np. produkty z tworzyw sztucznych. W czasach kryzysu warto jest szukać inwestorów zagranicznych, choć przyznam, że i polskim przedsiębiorcom należałoby nieco ułatwić przedsiębiorczość w kraju.
Przepraszam, za takie nieco polityczne spojrzenie.

Anonimowy pisze...

Heh no cóż...Moim skromnym zdaniem polityka to generalnie ''temat drażliwy''..Ale polityka polityką ,a ludzie ludźmi :-)
Nie dajmy się zwariowac :-)
Magda.

Iwona z KSA pisze...

Zastanawiałam się, czy w saudyjskiej prasie będą jakieś wzmianki o delegacji z Polski... Jednak są :)

A w sklepach w KSA oprócz wielu produktów spożywczych widziałam już polskie żarówki, ozdobne serwetki papierowe, trochę różnej chemii, min. płyn do płukania ust. Czyli import z Polski istnieje, chociaż pewnie mógłby obejmować szerszy asortyment. Może kiedyś tak będzie.
Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

http://olsztyn.naszemiasto.pl/artykul/1377225,o-krok-od-tragedii-w-olsztynie-arabski-student-zaatakowal,id,t.html?kategoria=684

Jaga pisze...

Tak były wzmianki na temat wizyty polskiego premiera i wiem to od Saudyjczyka. Jednak dokładnie nie wypytywałam o reakcje i atmosferę wokół wizyty czy nastroje pośród znajomych.
W relacji radiowej wspomniano o niecodziennym dress codzie, który obowiązuje kobiety będące w delegacji czyli o abaji.
Generalnie ani reporterka ani projektantka Gosia Baczyńska, która zamierza sprzedawać swoje ubrania w KSA, źle się na jej temat nie wypowiadały. Nie uważały jej za jakaś karę, ujmę czy kajdany, ale raczej za zwiewną i wygodną.
Na pewno jeden czy dwa dni a x lat różnicy robi swoje w postrzeganiu czarnej szaty.
Ja to bym mogła czasem taką abaję nałożyć i wreszcie przestać się martwić o to co na siebie założyć, czy to dobry kolor ma, jak w tym wyglądam, a w pośpiechu nawet o to czy to czyste, czy wyprasowane lub też czy mi za bardzo oponek w tej bluzce nie widać :)

Anonimowy pisze...

Dzień dobry, wizyta w Arabii Saudyjskiej była dla mnie prawdziwym przeżyciem. Spotkałam przemiłych ludzi, wszyscy bardzo przyjažnie nastawini do Polski.
gratuluję bloga, był mi bardzo pomocny. Małgorzata Tusk

Anonimowy pisze...

Dzień dobry, wizyta w Arabii Saudyjskiej była dla mnie prawdziwym przeżyciem. Spotkałam przemiłych ludzi, wszyscy bardzo przyjažnie nastawini do Polski.
gratuluję bloga, był mi bardzo pomocny. Małgorzata Tusk

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

Dzień Dobry Pani Premierowo. Miło mi ogromnie. Dziękuję za gratulacje, zawsze radość sprawia fakt, że blog się przydaje. A i marzenie się rodzi, o wrażenia Panią zapytać [na łamach bloga], ale i wątpliwość ogarnia, czy nie za wysokie progi..

Anonimowy pisze...

szkoda tylko ze polska ambasada w rijadzie ani nie wyslala do polonii maila dot. wizyty premiera ani jakies spotkania z polonia nie zorganizowala... strona polskiej ambasady w rijadzie w ogole nawet nie jest aktualizowana od kiedy jest nowy ambasador... inne europejskie ambasady w KSA co jakis czas organizuja rozne spotkania a polska niestety jest beznadziejnie bierna wzgledem polonii :( A

Iwona z KSA pisze...

Właśnie dzisiaj zajrzałam na stronę Ambasady RP w Rijadzie :( Rzeczywiście, żadnych aktualności, kalendarium zakończyło się w połowie grudnia zeszłego roku. Nic się tam nie dzieje? Nie było wielkanocnego spotkania z Polonią? Nawet nie ma wpisu o wizycie premiera w KSA. Myślałam że będzie jakieś spotkanie z Polonią z okazji obchodów Proklamacji Konstytucji 3 Maja, ale nic nie napisali.
Dziwne to trochę...

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

@ Katolik: W Arabii każda osoba deklarująca jawnie, wszem i wobec odrzucenie islamu [konwersję na inną religię, prowadząca działalność misyjną, naraża się - co najmniej - na aresztowanie. O tym było na blogu. Przypadki jak opisane w linku przez pana podanym [ze względu na charakter strony jak i inne względy nie publikuję] mają tu miejsce.

diuk pisze...

Mam nadzieję,że czy to tylko ze względów PR-u premiera Tuska czy nie, współpraca KSA z Polska będzie się zwiększać. Myślę, że polskie produkty nabiałowe byłyby uwielbiane przez Saudyjczyków. A też uważam, że mamy najlepszy chleb i moglibyśmy go również eksportować. Mi przynajmniej bardzo brakowało polskiego,ciemnego pieczywa. Dziękuję, że Pani znów pisze.

Anonimowy pisze...

Um Latifo, czy Panie towarzyszące swoim mężom politykom,czy też panie z kręgu polityki będące z wizytą w KSA też zakładają abaje?
Ania I.

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

@ Diuk: Witam, witam ciepło. Ja zachęciłabym do sprowadzania polskiego sera twarogowego - idealnego na serniki. Tego na rynku saudyjskim brakuje!

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm