©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


3 października 2008

odsłanianie oka czy oczu przez kobiety?

W związku z prośbami czytelników o mój komentarz do notki prasowej pt. Kobiety w Arabii mogą odsłaniać tylko jedno okoustosunkowywuje się i piszę jaka jest prawda: nie jest to prawdą, że kobiety w Arabii muszą zasłaniać całą twarz czy mogą odsłaniać tylko jedno oko. Polecam lekturę wpisu: Czy każda kobieta musi zasłaniać twarz w Arabii


W Arabii prawa nie ustanawia fatwa, werdykt w kwestii praktyki religijnej wyznawców islamu, jednego uczonego czy nawet kilku. Należy uczynić rozróżnienie, między prawem obowiązującym w Arabii a fatwami muftich (uczony w islamie uprawniony do wydawania fatw, orzeczeń werdyktów religijnych). Dla porównania - tak jak ksiądz Rydzyk za moich czasów pouczał katolików, nie oznaczało to od razu, że cały kler jego nauki wprowadzał w życie, jako obowiązujące wszystkich wyznawców.


A zatem jedna rzecz to obowiązujące prawo w Arabii, a druga - uczeni, którzy uczą o tym, jak najlepiej muzułmanin powinien przestrzegać islamu. Być może dla większości niemuzułmanów, a nawet i części muzułmanów, fatwa zalecająca kobietom odsłanianie tylko jednego oka wydać się śmieszna, ale tutaj uczony sięga do autentycznych przekazów (hadisów) od Towarzyszy Proroka dotyczących wyglądu hidżabu - czyli zasłony całego ciała kobiety (niqab to nazwa zasłony na twarz). Z punktu widzenia przekazów, na które uczony się powołał, wydał on zasadną fatwę. Aczkolwiek są i inne przekazy, od innych Towarzyszy Proroka, które nie wspominają o tym, że możemy tylko jedno oko odsłaniać. 

A zatem podsumowując, fakt, że uczony saudyjski wydał taką fatwę, nie oznacza, że ustanowił nią od razu przepis prawny obowiązujący w Arabii. Muzułmanki na całym świecie mogą się do fatwy zastosować lub nie, w zależności od tego, czy uznają ją za stosowną i zasadną.

Kwestia zasłaniania twarzy przez kobiety jest kwestią do dziś dnia nierozstrzygniętą, jeśli chodzi o consensus uczonych muzułmańskich. Obowiązujące 4 szkoły prawne w islamie, dzielą się jeśli chodzi o orzeczenia, czy jest to obowiązkowe czy nie. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że szkoły (
mazhaby) zgodne są co do tego, że zasłanianie twarzy przez kobiety jest zalecane. Zasłona, będąca elementem hidżabu (porównajmy to do habitu dla lepszego zobrazowania) ma na celu pomoc w ochronie moralności i pielęgnowaniu cnót.

na zdjęciu: Księżniczka Lowlah
źródło

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

>Mam nadzieję, że powyższe in sha Allah, wyjaśnia przejrzyście kwestię o której wyjaśnienie Drodzy Czytelnicy mnie poprosiliście.

Owszem, dziękuję i serdecznie pozdrawiam :)

Gosia

umm Latifa pisze...

Pozdrawiam również i cała przyjemność po mojej stronie, iż dało się wyjaśnić.

Anonimowy pisze...

salam alaykum
a czy moglaby siostra przytoczyc te hadisy w ktorych mowa o zaslanianiu jednego oka?
Bylabym bardzo wdzieczna
Jazak Allah Kheir

Sana

umm Latifa pisze...

wa allaykum assalam wa rahmatullah
Siostro Sano, prosze kliknąć na link w notce do której siostra umieściła komentarz - DLACZEGO MUZUŁMANKI ZASŁANIAJĄ TWARZE = podświetlony na czerwono. Tam znajdzie siostra odpowiedź.

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm