©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


21 października 2008

ruszyło z pogodą i my na deptak

Trochę zaniedbałam moją "Arabię" i Czytelników, na rzecz tak przyziemnej kwestii jak żądza pieniądza. Ale wygląda na to, że będę miała niedługo dla mej przyjemności odkrywania Państwu tego, co niedostępne i tajemnicze ;-) znów więcej czasu. Ruszyło już też trochę z pogodą w Arabii. Noce mamy cudnie chłodne, w dzień idzie wytrzymać bez klimy, więc jeśli znajdzie się okazja wyciągam dzieci na spacery. Mąż podrzuca nas na rijadzki deptak samochodem, a ja po nim pchając wózek z jedną pociechą i ciągnąc za rękę drugą staram się maszerować. Deptak jest ekstra sprawą, otacza ogromny kompleks w budowie - uniwersytetów Księcia Sultana (oczywiście, podzielony na część dla kobiet i mężczyzn, uniwestytet, a nie deptak). Deptak jest szerokim, długaśnym chodnikiem okraszonym zielenią. Są tu palmy, drzewa, krzewy, kwiaty, trawa i inne rośliny. Botanikiem nie jestem... Grunt, że zielono tu. Deptak znany jest też pod nazwą "ulica ciężarnych". Lekarze w Arabii pod koniec ciąży zwłaszcza, a szczególnie jeśli dziecko się jeszcze nie przekręciło głową w dół, zalecają długie spacery. Na deptaku codziennie (głównie po modlitwie maghreb) jest sporo ludzi, najwięcej mężczyzn, biegają w sportowych ubrankach, spacerują, maszerują, ale i są też kobiety, same, z dziećmi, dwójkami lub z mężem, rodzinnie. Tutaj samotna kobieta spacerująca po zmroku nikogo nie dziwi.
na zdjęciu: marszerująca dziarsko po deptaku, bez mahrama, Saudyjka; więcej zdjęć depatku KLINKIJ 1, KLIKNIJ 2

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

W której części Rijadu jest ten deptak, jak tam dojechać?

umm Latifa pisze...

Deptaku prosze szukac w dzielnicy Salah Ad-Din (hay Salah ad-Deen), ulica (shar'a) al-Amir Nasr ibn Farhan Al-Saud.

Anonimowy pisze...

Ten artykul jest dowodem na to jak WAHABICI w arabi saudyjskiej sa indoktrynowani i nauczani propagandy,albo szkola tajmiyi ,albo hanbalicka ,za zycia Tajmiyi Imami hanbaliccy i nie tylko bo wszystkich 4 mazhabow sunnickich skazali go 2 razy na kare wiezienia za herezje ,szkola Tajmiyi rozni sie od szoly hanbalickiej ,tak jak nauki Wahaba roznia sie od nauk Tajmiyi a juz napewno hanbala ,wiec sory bardzo ,albo jedno ,albo drugie ,albo trzecie

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm