jak Państwo sądzą, którego ze sztućców obecnych w każdym domu polskim, Saudyjczycy z reguły nie używają przy spożywaniu potraw?
nóż
łyżka
mała łyżeczka
widelec
widelczyk
?
ODPOWIEDŹ (z 28 lutego):
|
źródło: www.alriaydh.com |
Dzieła pana Rabea uwielbiam...
Niedawno, pan Paweł, rodem z Olsztyna, dał znać, że w jego rodzinnym mieście Uniwersytet Warmińsko-Mazurski został wpisany na listę uczelni objętych programem stypendialnym króla Abdullaha. I młodzi Saudyjczycy już uczą się angielskiego (tudzież polskiego) by móc studiować w RP medycynę.
"Polska ma dobrą reputację jeśli chodzi o poziom kształcenia lekarzy. Dlatego jesteśmy zainteresowani, by nasi rodacy mogli się u was kształcić w tym kierunku — mówi doktor Majed Alharbi, dyrektor Programu Stypendialnego Króla Abdullaha. [...] Za rok nauki obcokrajowiec będzie musiał zapłacić 38 tys. złotych." http://student.wm.pl/Saudyjczycy-chca-ksztalcic-w-Olsztynie-lekarzy,97942
"Wszystko zaczęło się wiosną ubiegłego roku, gdy Olsztyn odwiedził wysłannik króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha. Szukał w Polsce miejsca, w którym młodzi Saudyjczycy mogliby studiować, a wcześniej podszlifować język angielski. - Do tej pory rozrzuceni byli po całym
Oto informacja od Fundacji Redemptoris Missio dla tych Czytelników, którzy
w akcji zbiórki ubranek dla dzieci marznących w Afganistanie wzięli udział.
"Cała Akcja trwała 3 tygodnie, włączyło się w nią setki szkół i tysiące osób prywatnych, nie tylko z Poznania, ale z całej Polski.
Zebraliśmy 2 tony nowych zimowych ubrań.
Do Fundacji codziennie docierały dziesiątki paczek z całej Polski.
Ponad 1000 rzeczy było robionych ręcznie na drutach lub szydełku (rekordzistka – siostra urszulanka Cecylia Śmiech zrobiła własnoręcznie 150 czapeczek)
Ubrania składające się na pomoc to ponad 14 tys. sztuk odzieży. Wśród nich znalazły się również drobne upominki dla dzieci: przybory szkolne i maskotki.
Rzeczy wysłano do Afganistanu najbliższym wojskowym samolotem, 7 lutego.
Są już w Bagram. W Afganistanie właśnie spadł śnieg. Bardzo się przydadzą" .
Niech Bóg Wam wynagrodzi dobrem za dobro czynione na rzecz potrzebujących.
|
zdjęcie Saudi Gazette |
Sedan 1 (Aseela) - będzie w nieodległej przyszłości produkowany w Arabii we współpracy w Koreańczykami (południowymi oczywiście ;). Przewidywana cena to ok. 35,000-40,000 SR. Sedan ma "atakować" rynki krajów Zatoki oraz Afryki Północnej... Na początek...
|
tutaj pierwszy zaprojektowany i zmontowany w Arabii przez studentów
Uniwersytetu Króla Sauda w Rijadzie saudyjski samochód, Ghazal 1
zdjęcie Arab News |
Pyta Pani Agata. Otóż nie, nie muszą i tak - muszą ;). Thoby czyli białe sukienki - strój tradycyjny Saudyjczyków, przywdziewany jest przez zdecydowaną większość autochtonów płci męskiej na codzień - są różne rodzaje thobów - formalne i mniej formalne, w tych ostatnich wygodnie latem w domu. Nie jest to jednak sztywnym wymogiem - w odróżnieniu od przywdziewania przez każdą kobietę abaji w Arabii - choć i tu w zależności od miasta mamy wyjątki - np. w Mekce i Medynie mnóstwo cudzoziemek przyjeżdzających na pielgrzymki, abaj nie nosi.
I tak w szpitalach ujrzymy lekarzy w thobach, jak i w lekarskich kitlach. (uwaga: pracownice szpitali i klinik abaj nie noszą). Ujrzymy też mężczyzn w Arabii bez thobów - noszących się po "zachodniemu" - tak ubierają się sprzedawcy w sklepach, pracownicy fizyczni, kucharze, itp, itd. Młodzież poza szkołą nie zawsze biega w sukienkach - aczkolwiek w saudyjskich szkołach i uczelniach wyższych thob chłopców i młodzieńców obowiązuje - forma "mundurka". Panowie na deptakach noszą dresy, młodzieńcy (i nie tylko oni) nakładają dżinsy, kolorowe podkoszulki. Nie widziałam jednak nikogo w Arabii w bluzce na ramiączkach, a krótkie spodenki (nawet do kolan) są tutaj rzadkością (choć się zdarząją zob. zdjęcie poniżej).
zob. też
Saudyjska Moda
zdjęcie Saudyjczyka w thobie zimowym
zdjęcie mężczyzny w krótkich spodenkach do kolan na ścieżce zdrowia
i inne artykuły opatrzone etykietą UBIÓR.
Ponieważ niniejszy format bloga zupełnie nie nadaje się do publikowania zdjęć, takowe będą publikowane na blogu
Choć opisy do zdjęć na powyższym blogu są w języku angielskim, komentarze można umieszczać również po polsku.
"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm