©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


31 sierpnia 2012

przemysłowe okręgi tylko dla kobiet


Ponieważ padły ostatnio pytania o ten projekt, poniżej artykuł z dzisiejszej Saudi Gazette

9 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Witam;)
mojemu mężowi się baaardzo pomysł spodobał;)

Jeśli takie rozwiązanie odpowiada kobietom - to super. z drugiej strony, PRACA - to dla mnie miejsce publiczne, więc mieszanie się płci nie powinno nikomu przeszkadzać.

najważniejsze jednak, że baaardzo dużo kobiet dostanie pracę i mężczyźni z ich rodzin, którzy są przeciwni ich pracy, wreszcie nie będą mieć argumentów;)

Pozdrawiam,
Gosia.

Anonimowy pisze...

http://www.youtube.com/watch?v=Poa8WdDbI7Y&feature=g-vrec

Anonimowy pisze...

Dzień dobry :) i dziękuję za odzew. Ale może jeszcze jakiś komentarz??? Jak się zapatrujesz Umm Latifa na taki pomysł?? Ja nie bardzo rozumiem jak takie odosobnione miasto i pracę w nim można połączyć z życiem rodzinnym. Ale może czegoś nie zrozumiałam z tego co dotąd pisano:) Mojemu angielskiemu do ideału jeszcze daleko :). Pozdrawiam serdecznie :) Iwona W.

Anonimowy pisze...

Witam Umm Latifa,

Już 4 raz odwiedzam zawodowo Ryiadh,i czytałem Pani blog już dawno temu i z wielkim zainteresowaniem chłonę to co Pani ( oraz inni ) piszecie.
Moje spostrzeżenie dotyczące pracy kobiet w przemyśle.

Jak na razie nie wygląda to różowo. Jestem tu w dużym koncernie, gdzie jedna z hal jest miejscem pracy kobiet. Hala jest oczywiście zamknięta, bez okien etc, i na końcu całego kompleksu. Kobiety są dowożone autobusami z zamkniętymi ( zamalowanymi) oknami.Autobus wjeżdża na teren hali.Towar do obróbki ( montaż podzespołów ) dowożony jest do " strefy buforowej" gdzie jest rozładowywany po czym ciężarówka odjeżdża, zamykają się drzwi i kobiety mogą sobie zabrać palety z towarem. Na teren hali nie może wejść żaden mężczyzna. nawet serwis jeśli jakaś maszyna się zepsuje. Na moje pytanie jak rozwiązano temat ewakuacji w razie ewentualnego pożaru projektant hali stwierdził, ze ewakuacji właściwie nie przewidziano- na stanie jest odpowiednia liczba gaśnic ( woow!).Moje dalsze pytania dotyczące co naprawde stałoby się w razie pożaru ucięto słowami, że przecież nic sie przez 7 lat nie stało.
Całe to zdażenie wywołało u mnie konsternację i niedowierzanie.
W tym kontekście ja nie widzę kompletnie poszanowania dla praw kobiet...

Na tym blogu, a także na "muzułmankach" staracie sie Panie przybliżyc nam zawiłości islamu, a także różnice kulturalne między "zachodem" a "bliskim wschodem".
czytając jednak godzinami wpisy Pań dochodzę do wniosku że odnosicie się bardziej do "czystej" formy islamu niż do rzeczywistośći.Czy wystarczy tłumaczyć że to, czy tamto nie jest prawdziwym islamem? Zawsze myślałem że akurat KSA jest kolebką islamu ( nie na darmo Król zwany jest straznikiem 3 meczetów - jakchyba pamiętam ) i to ten kraj powinien stanowić wzorzec dla innych.Tym bardziej że władza państwowa jest tu nierozerwalna z religijną.

Oj mógłbym pisać godzinami z Wami...:DDD

Pozdrawiam Was serdecznie
Marcin

P.S. To gdzie jest ten Starbucks, gdzie można spotkać krajana?

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

Panie Marcinie, oczywiscie, że człowiek jest istotą ułomną. Islam to islam, a czy człowiek wprowadza w życie wszelkie zalecenia Boże? Nie. Oczywiście, że w Arabii jest masa różnych rzeczy, które z islamem nie mają nic wspólnego. Takie zaniedbanie jak Pan opisuje, nie wynika przecież z islamu. Fakt, że wielu mężczyzn nie dotknie kobiety, która np. zemdlala nie wynika z islamu. Dlatego trzeba najpierw poznać islam, a nie patrzeć na to, jak wygląda życie w krajach arabskich i jak Arabowie postępują.
Pozdrawiam serdecznie.

Anonimowy pisze...

Po prostu Marcine ( niech to będzie mój nick,ok?).
Tyle że żadna religia nie występuje w czystej formie.
Na przestrzeni lat, tylu ludzi ( myślicieli, czy innych studiujących )interpretowało czy to słowa świętych ksiąg, że właściwie do końca nie wiadomo czy oni akurat mieli rację ( no bo niby skąd? )

Poza tym ludność krajów arabskich ( myślę że w większości ) słucha co im owi uczeni w piśmie mówią i tym się kierują. Szczególnie ludzie z krajów słabo rozwnietych, biednych itd.A interpretacja Koranu może być różna.
Myslę też że to jest jeden z powodów dlaczego ci ludzie tak tłumnie dają się "wkręcić" w jakieś protesty dotyczące głupawych filmików na Youtube, czy rysunków w gazetach.

Sam po lekturze Waszych blogów widzę wiele sprzeczności.np. Raz cytat Koranu że Mężczyzna i Kobieta są sobie równi i jeden dla drugiego jest okryciem ( ubiorem?), z kolei inny mówi że jednak Mężczyzna jest ważniejszy, bo stworzono go silniejszego....itd


Przepraszam że drążę, ale jestem z natury ciekawy chłopak, haha.

Pozdrawiam gorąco (uff jak tu gorąco )
Marcin

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

@ Marcin: Oczywiście, kwestie różnorodnych interpretacji to jest już problem "ludzki". Jednak mamy Księgi, mamy hadisy, i mamy rozum, by móc się nim kierować w życiu. Islam jest prosty, Jeden Bóg, modlitwa, post, pielgrzymka, zakat. Dalej określony sposób życia, relacje międzyludzkie. Odnośnie równości, o której wspominasz

The believers, men and women, are Auliya' (helpers, supporters, friends, protectors) of one another, they enjoin (on the people) Al-Ma'ruf (i.e. Islamic Monotheism and all that Islam orders one to do), and forbid (people) from Al-Munkar (i.e. polytheism and disbelief of all kinds, and all that Islam has forbidden); they perform As-Salat (Iqamat-as-Salat) and give the Zakat, and obey Allah and His Messenger. Allah will have His Mercy on them. Surely Allah is All-Mighty, All-Wise.

Polecam lekturę:
Tutaj dobra wykładania kwestii, o której piszesz:

http://www.islamtomorrow.com/women/equality.asp

http://www.islamtomorrow.com/women/Muslimah.htm

Kobiety nie są takie same jak mężczyźni, co widać na pierwszy rzut oka, a dalej, nasze mózgi, sposoby odczuwania, myślenia, postrzegania się różnią. O tym pisano na blogu Muzułmanki. Z drugiej strony, jesteśmy równi przed Bogiem, jako wyznawcy.

The Qur'an, in addressing the believers, often uses the expression,'believing men and women' to emphasize the equality of men and women in regard to their respective duties, rights, virtues and merits. It says:
For Muslim men and women, for believing men and women, for devout men and women, for true men and women, for men and women who are patient and constant, for men and women who humble themselves, for men and women who give in charity, for men and women who fast, for men and women who guard their chastity, and for men and women who engage much in Allah's praise, for them has Allah prepared forgiveness and great reward. (33:35)

Modlimy się tak samo jak mężczyźni, tak samo pościmy, odprawiamy hadżdż, dajemy jałmużnę. W kwestii aktów czci, nie różnimy się. Różnimy się natomiast pod względem ról, jakie nam wyznaczył Bóg na tym świecie - kobiety są kobietami, które rodzą, wychowują dzieci, mężczyźni zaś muszą zapewnić nam ku temu warunki i obraniać w razie niebezpieczeństwa. [tak w pobieżnym skrócie oczywiście].

Anonimowy pisze...

Dziękuję za odpowiedź.
Dla mnie jednak M&K są tacy sami :))). Zbudowani z tych samych pierwiastków, takie same dna, ale nie będę zanudzał.

Gdzie mogę wpisać moje spostrzeżenia dot KSA?
"cudzoziemiec w Arabii" coś nie ładuje sie mi.

Pozdrawiam
Marcin

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

@ Marcin: Może i zbudowani z tych samych pierwiastków, jednak co fascynujące na inną modłę - Czemu i wizualnie nie da się zaprzeczyć ;). Jesteśmy [lub powinniśmy byli być] równi według prawa, jeśli zaś chodzi o biologię, za nic nie można stwierdzić iż mężczyzna = kobieta... Spostrzeżenia proszę wpisywać tam, gdzie się da :).

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm