©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


25 września 2012

Arabia a karmienie piersią

Co ciekawe, choć Koran zaleca karmienie dzieci piersią do drugiego roku życia, w Arabii zdecydowanie mniej kobiet karmi naturalnie, niż obecnie w krajach europejskich. Od paru lat w szpitalach państwowych prowadzona jest akcja pro-naturalna, zabraniająca wręcz matkom karmienia niemowląt - podczas pobytu w szpitalu po porodzie - mlekiem sztucznym [chyba że jest to uzasadnione]. W szpitalach prywatnych formułę mogą nieborakowi wlać do garła niemalże po tym, jak dojdzie do siebie, toteż trzeba uważać i werbalnie jak i pisemnie zakazywać. Niewiele Saudyjek to czyni, jak również niewiele kobiet  życzy sobie mieć przy sobie niemowlę po porodzie  [w szpitalu państwowym to opcja nie do przeskoczenia, masz matko dziecko i ty masz się nim zajmować].

Jeśli chodzi o karmienie piersią w miejscach publicznych, abaja ułatwia sprawę. Znajduje się ustronne miejsce, dziecko wkłada pod abaję i voila. Większość kobiet udaje się w tym celu do sal modlitewnych - są one tylko dla kobiet, w każdym niemalże meczecie i centrum handlowym. W galeriach można też podkarmiać dzieci w przebieralniach ;) - jeśli tłoku nie ma. Nikt piersi na widok publiczny nie wystawia, a i miejscach uczęszczanych przez kobiety, mlekiem raczy się dziecie zarzucając zazwyczaj jakieś okrycie na nie.

21 komentarzy:

jewel snake pisze...

bardzo podoba mi się ten zwyczaj nie wywalana piersi na wierzch, przydałoby się wprowadzić coś takiego w Polsce.

Anonimowy pisze...

Zawsze myślałam, że więcej Saudyjek karmi piersią swe maleństwa a tu zdziwienie...
A z karmieniem to jest tak-jak mus to mus ! :-)Na to nie ma mocnych,głodomorka się nie oszuka :-)

A mam pytanie czy doszły zdjęcia na priv?
Noni

Blondynka pisze...

przyznam szczerze ze mnie jakos widok matek karmiacych piersia nie rozczula i jak widze mlode mamy z cyckiem wywalonym na laweczce w markecie to sie gotuje
troche prywatnosci, skoro karmienie piersia to jeden z piekniejszych momentow w zyciu matki to czemu wszyscy bedacy wokol maja nam w ta chwile wlazic z buciorami
abaja dla wszystkich matek karmiacych i po problemie

Lady Carrot pisze...

Salam Umm Latifa. jestem zdziwiona tym co przeczytalam, wyobrazalam sobie ze kobiety w KSA chetniej karmia piersia niz u nas... pozdrawiam serdecznie

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

Lady Carrot - biedniejsze rodziny, które nie stać na wydatek związany z formułą, wykarmiają naturalnie... Jednak wśród wielu kobiet - klasa średnia, wyższa - rolę karmicielki przejmuje niańka - toteż formuła leje się do gardzieli dzieciątek. Jak wiadomo, nikły procent kobiet w Arabii pracuje, a te z którymi rozmawiałam - po 6 miesięcznym urlopie - i powrocie do pracy, tak jak i RP - z karmienia piersią muszą zrezygnować. Nie chciałabym też, byście odnieśli wrażenie, że nie ma i tu kobiet, które powodując się czy to regułą islamu, dobrem dziecka - karmią naturalnie. Są, jednak mnie zdziwiło, że nie jest to bardziej "popularne".

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

@ Noni: Twój email się zapodział, doszły zdjęcia doszły :-). Dziękuję bardzo, przepraszam za "niedopatrzenie" :).
Pozdrawiam ciepło.

Anonimowy pisze...

Salam alaikum
dziekujemy za kolejny interesujacy post!
P.S. Znalazlam Cie ostatnio na twitterze, mam nadzieje ze kiedys cos tam przekarzes :-)
Pozdrawiam
Sabina

Anonimowy pisze...

To chyba jakaś źle pojmowana"nowoczesność w domu i zagrodzie". Tak miały nasze mamy (przynajmniej w pokoleniu mojej, bo określenie "nasze" nie jest uniwersalne;)). Też im doradzano odkarmianie i dokarmianie różnymi cudami i odżywkami. Odchodziło się też od ścisłego owinięcia maleńkiego dziecka w becik dający namiastkę matczynego brzuszkowego bezpieczeństwa. Już nie mówiąc o odseparowaniu od razu po porodzie. To wtedy było "nowoczesne".
Rzeczywiscie, też myślałam, że w tej sferze tradycja się mocno trzyma. W innych krajach arabskich nie spotkałam się z czymś takim. Karmi się konsekwentnie dzidzię do 2 lat, chyba, że są z tym związane problemy wyższej natury. Czy w AS popularne jest jeszcze rodzenie w domu?
Ordonija

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

@ Sabina: Dziękuję :) Chyba się tam wieki temu rejestorowałam, by zobaczyć cóż to, i.... na tym poprzestałam ;).

Anonimowy pisze...

Umm Latifo,

Jeżeli to nie tajemnica - dlaczego pozwalasz na publikację niegrzecznych i agresywnych komentarzy (jeden z postów powyżej - "jak widze mlode mamy z cyckiem wywalonym na laweczce w markecie to sie gotuje")?

Pozdrawiam,
Joanna

Anonimowy pisze...

Ciekawe forum o karmieniu piersią powyżej roku

http://forum.gazeta.pl/forum/f,21000,Karmienie_piersia_powyzej_roku.html

Joanna

mojra pisze...

Umm Latifo. O to mi właśnie chodziło.
Jak maluch potrzebuje pokarmu to dlaczego mu nie dać? Zakryje taka matka malucha chustą i po krzyku. Niestety w Polsce ludzie nadal mają wyobrażenie o macierzyństwie sprzed Powstania Styczniowego. Kiedy to kobieta nie obnosiła się ze swoim macierzyństwem. Tylko siedziała w domu.
Trochę mnie jedno dziwi. Mam abaję (nierozpinaną). Gdybym była w KSA jak mogłabym "na miejscu" nakarmić berbecia? Jak można go wsadzić pod abayę?

I Blondynka ma rację. Tj. karmić malucha, ale bez publikacji swoich walorów.

Iwona z KSA pisze...

Też wydawało mi się, że karmienie piersią jest wśród Saudyjek bardziej popularne, zdziwiłam się.

Ale mnie w Twoim poście zainteresowało jeszcze jedno zdanie :) O karmieniu w przebieralniach... Ja tutaj spotkałam tylko jeden sklep, w którym była przebieralnia! I to taka nieoficjalna, ukryta i bardzo tajna w sumie. Wszędzie, w każdym sklepie, w mallach, ubrania kupuje się 'na oko', a potem, zgodnie z wywieszką przy kasach, jest 3 dni na zwrot, 7 dni na wymianę towaru. I żadnych przymierzalni. Sprawdziłam to sama, kiedy dwa miesiące temu szukałam sukienki na ślub. Karkołomne to było okrutnie, przez te zakupu i zwroty, czasochłonne i męczące. Nigdy więcej ;)

Pozdrawiam.

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

Joanno: Ja nie znalazłam owego komentarza ani agresywnym ani obraźliwym.

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

Iwona: W każdej galerii w Rijadzie mamy przebieralnie, znajdują się w pobliżu damskich toalet. Ubranie się kupuje [czasami dają w zastaw ;) - ja zastawiałam męża] a potem leci do przymierzalni. Przymierzalnie są nawet na "bazarach" - nie wszystkich, ale są [toaleta + przebieralnia, przymierzalnia"]

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

@ Mojra: Zależy jaką nierozpinaną. Jeśli jest to typ "namiot" na głowie noszony, wówczas mają większy dekolt, przez który malucha się da przecisnąc. W typie nierozpinanym na ramiona, się nie da ;). Wtedy pozostaje sala modlitewna lub opcja - samochód, bez którego tu ani rusz. Ja nosiłam gdy karmiłam abaje rozpinane typu namiot - świetna sprawa, obszerne, rozpinało się poły, wciskało dziecię, zasłaniało połą, zapinało i dziecie syte.

Anonimowy pisze...

:)))

"Autorka niniejszego bloga stawia sobie za cel promowanie kultury przez duże "K", i zachęca do toczenia dykusji mądrych, budujących, na poziomie"


Pozdrawiam,
Joanna

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

Pani Joanno, nie ja jestem autorką komentarza :), aczkolwiek ani słowo cycek ani wywalony, nie widnieje w słowniku wyrazów wulgarnych. Używane są sformułowania dziecko przy cycku, dawać cycka. Sformułowanie może i dosadne, ale nikogo osobiście nie urażające.

Iwona z KSA pisze...

O widzisz! Znów się czegoś nowego dowiedziałam. Nie wpadłam na pomysł szukania osobnych przymierzalni :) Przy okazji rozejrzę się za takowymi, tak z ciekawości.
Dziękuję i pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

:)))

Pozdrawiam,
Joanna

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

;-) i ja również pozdrawiam :).

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm