©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


14 czerwca 2008

Arabia Saudyjska a narkotyki

Przemyt narkotyków: najsurowszą karą dla przemytników jest kara śmierci. Człowiek, który sprowadza narkotyki, jak również odbiera i rozprowadza je w Arabii, uznawany jest za przemytnika.
Handlarz: prawo saudyjskie czyni rozróżnienie między tym, kto po raz pierwszy zostaje zatrzymany za handel narkotykami, a tym, kto był już skazany. Na początku, karą za handel narkotykami jest kara pozbawienia wolności (a warunki w więzieniach saudyjskich są b. surowe) lub/i kara chłosty lub/i kara grzywny. Dla przestępców „nałogowych”, kary są surowsze, i mogą zostać skazani na karę śmierci.
Karą za posiadanie narkotyków na użytek prywatny jest kara pozbawienia wolności na dwa lata oraz kara dodatkowa według uznania sędziego. Jeśli skazany jest obcokrajowcem, zostanie deportowany z Arabii. Osoba zatrzymana za posiadanie narkotyków na użytek prywatny, która zgodzi się na leczenie, zostaje skierowana do szpitala, kliniki specjalizującej się w leczeniu uzależnień. Prawo saudyjskie zgodnie z zaleceniami Narodów zjednoczonych traktuje narkomanów jako osoby chore, które wymagają leczenia.
Litera prawa nie jest tak surowa dla uzależnionej młodzieży, ich opiekunowie muszą zobowiązać się ich edukacji i nadzoru. Aczkolwiek, aby ta ulga znalazła zastosowanie, młodociany przestępca m.in.: nie może mieć więcej niż 20 lat, nie może być przemytnikiem ani handlarzem narkotyków; nie może być powiązany z innymi przestępstwami; nie może być wcześniej skazany za przemyt, handel, używanie narkotyków lub inne przestępstwa; przestępstwo nie może być powiązane z jakimikolwiek wypadkami samochodowymi w wyniku których osoby trzecie odniosły obrażenia lub poniosły śmierć; nie może być zawodowym kierowcą; nie przeciwstawia się zatrzymaniu.
Kara pozbawienia wolności dla uczniów, studentów nie przekracza nigdy 3 miesięcy lub 50 batów.

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Arabii Saudyjskiej

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Witam, mam małe pytanko, czy można na teren Arabi Saudyjskiej przewozić ze sobą z Polski suplementy dla sportowców (chodzi o aminokwasy) wyłącznie na użytek własny?

umm Latifa pisze...

Witam; można na użytek własny; w Arabii suplementy dla sportowców dostępne są w sprzedaży bez recepty w sieciach GNC (w Rijadzie jest ok. kilkanastu sklepów).

robo222 pisze...

Słyszałem właśnie o srogim prawie panującym w tym Kraju. Czyli przewożąc ze sobą kilka puszeczek małych z suplementami sportowymi nie będę miał raczej żadnych problemów na lotnisku itp? Nie wiem czy w dobrym dziale piszę, jeżeli nie to z góry przepraszam.Chciałbym się dowiedzieć również :
-jaką walutę ze sobą zabrać lepiej euro czy dolary?
-czy można zabrać ze sobą laptopa i aparat do zdjęć?
-czy wogóle można w Arabi Saudyjskiej robić zdjęcia aparatem?
-Jak czytałem odnośnie pogody to zastanawia mnie jedno. Jak można wytrzymać w takich upałach i jeszcze pracując? Przecież tam temperatura dochodzi chyba nawet do 50 stopni,w Polsce jak jest ponad 25 to już ciężko jest wytrzymać
Wyjeżdżam właśnie za jakiś czas do tego Kraju i dlatego te pytania. Z góry dziękuję za pomoc:)

Umm Latifa pisze...

Robo222: Zależy jakie to są suplementy, jeśli zależy Panu na tym, by czuć się komfortowo, polecam kontakt z Ambasadą Saudyjską, lub prosze mi podać dokładne nazwy suplementów - jesli sa to takie jak wyzej, nie ma problemu.
- co do waluty, kurs USD jest staly ok. 4,7 rijala, polecam przeliczenie wartosci walut za pomoca przelicznikow internetowych.
- laptopa można i aparat też. Słyszałam co prawda o przypadkach czasowego "przetrzymywania laptopów" w celu przeszukania zawartości dysku pod kątem ewent. pornografii. Więc oby nic co mogłoby zostać potraktowane jako takie tam się nie znalazło. Moja siostra wiozla tu i laptopa i aparat i blackbarry - bez problemow zadnych.
- zdjęcia można robić - skąd ich tyle na blogu ;_) - ale obowiązuje pewna etykieta, proszę przeczytać
http://arabiasaudyjska.blogspot.com/2009/02/al-owais-souq-tradycyjny-bazar-w.html
- odnosnie pogody - fakt, jest goraco ale jakos miliony osob wytrzymuja - pomaga w tym klimatyzacja. Polecam lekture wpisow opatrzonych etykieta POGODA.
I polecam Panu dokładną lekturę całego bloga, zwlaszcza - przyjrzenie się etykietom.
Pozdrawiam!

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm