©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


1 czerwca 2008

cudzoziemiec w Arabii - odizolowany w getcie?

Pewien czas temu uczestniczka jednego z forów dyskusyjnych, zasugerowała, iż w Arabii cudzoziemców zamyka się w “gettach i izoluje od społeczeństwa". Nic bardziej mylnego…

Pani tak oczywiście nigdy w Arabii nie była, choć tak zdecydowane sądy o niej wygłaszała :). Nikt w Arabii Saudyjskiej nie zamyka ludzi "z Zachodu" w gettach.

Obcokrajowy mają wolny wybór jeśli chodzi o miejsce zamieszkania. Zazwyczaj saudyjski pracodawca pokrywa koszty wynajmu lub zapewnia mieszkanie. Może to być mieszkanie w blokach z wyposażonymi mieszkaniami na wynajem, pokój w mieszkaniu w budynkach przeznaczonych np. dla zagranicznych pracowników szpitali (kobiety mieszkają w budynkach oddzielnych, mężczyznom wstęp wzbroniony - poza służbami technicznymi), pokój może być jedno, dwu, trzy osobowy (w zależności od statusu pracownika); może to być dom jednorodzinny w kampusie dla cudzoziemców, inne. Opcji jest wiele.

Cudzoziemiec może również wynajmować mieszkanie w regularnych  budynkach z mieszkaniami na wynajem, dzielą się one na budynki: dla kawalerów (samotna cudzoziemka - kobiet, ale nie ma takich budynków dużo) lub rodzin (jeśli jest z nim co najmniej żona). Tutaj wynajmują mieszkania głównie Saudyjczycy i przyjezdni Arabowie, ale budynki nie są zarezerwowane tylko dla "ludzi Bliskiego Wschodu) .

Większość cudzoziemców z „Zachodu”, którzy przyjeżdżają do Arabii zatrudnianych jest na wyższych stanowiskach, a co za tym idzie - ze znacznymi wynagrodzeniami oraz dodatkami mieszkalnymi; ci decydują się na mieszkanie w kampusach. Przede wszystkim takie decyzje podejmują ci, którzy nie są muzułmanami i nie władają językiem arabskim, aczkolwiek również arabskojęzyczni goście mają swoje ulubione enklawy.

Kampusy są to osiedla, zazwyczaj luksusowych w pełni wyposażonych domków jednorodzinnych (np. 4 sypialnie plus 8 łazienek), bliźniaków, bloków mieszkalnych, ogrodzone wysokimi murami i strzeżone przez saudyjskie służby bezpieczeństwa. W kampusach mają zapewnione warunki takie, jakich nie ma większość Saudyjczyków, a nawet lepsze niż w swoich rodzinnych krajach. W kampusach znajdują się baseny, siłownie, korty tenisowe, place zabaw dla dzieci, parki, gabinety kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy spożywcze, inne różnego rodzaju udogodnienia (zapewniona obsługa techniczna w przypadku usterek, itp.). Kampusy zapewniają transport dla mieszkańców, głównie kobiet przeważnie do centrów handlowych, organizowane są też wypady np. do zoo. Oczywiście, standardy kampusów jak i ceny wynajmu są różne.

Kampusy są to enklawy, w których murach, obcokrajowcy mogą cieszyć się tymi wolnościami, których poza nimi są pozbawieni lub które są ograniczone przez wzgląd na obyczaje, prawa i przepisy, obowiązujące w Arabii (np. kobiety nie muszą nosić abaj - należy jednak wiedzieć, że każdy kampus ma swoje indywidualne reguły i zasady, których należy przestrzegać, w niektórych może obowiązywać pewny kodeks dot. stroju, w innych - można nosić co się tylko chce). Ciekawostka, w niektórych kampusach obowiązuje zakaz noszenia zasłony na twarzy, i kobieta zasłaniająca twarz, która chce odwiedzić kogoś w kampusie zostanie poproszona o odkrycie twarzy.

A zatem, w Arabii cudzoziemcy nie są izolowani, większość lepiej się czuje w kampusach i w międzynarodowej komunie, może na takiej zasadzie jak Polacy w Chicago, też mają swoją dzielnicę, w której czują się, no może nie jak u siebie na 100% ;-), ale lepiej wśród swoich...

Ps. W większości kampusów nie wolno wynajmować mieszkań, domów Saudyjczykom. Wyjątki - kampusy przeznaczone np. dla pracowników uniwersytetów, szpitali, agencji rządowych. Polecam rzucenie okiem na strony:

WORKING IN SAUDI ARABIA;  na część pod tytułem: Housing In Saudi Arabia;
Kampus w Rijadzie;
Zdjęcia apartamentu (z 1 sypialnią) obcokrajowca (mężczyzny) w kampusie Al-Hamra i zdjęcia kampusu Strona kampusu Kordoba Oasis Village w Rijadzie;
Kampus FAL w Rijadzie;
Kampus SEDER Village;

Odpowiedzi na pytanie: jak wygląda życie w kampusie w KSA? YAHOO ANSWERS

Brak komentarzy:

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm