©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


5 stycznia 2010

"po co Saudyjczycy studiują prawo za granicą?"

Najlepiej - zapytać samych zainteresowanych ;-), ale oto możliwe jak domniemywam odpowiedzi: a - jest prawem danego kraju zainteresowany, chce się w nim osiedlić i utrzymywać z legalnej pracy; b - jest prawem zainteresowany i chce wrócić do Arabii Saudyjskiej, w której siedziby ma wiele zagranicznych wielkich firm prawniczych - dla nich Saudyjczyk przeszkolony w określonym prawie (i biegle posługujący się jezykiem danego kraju - najczęściej jest to prawo brytyjskie lub amerykańskie) stanowi kęsek nie lada - zna prawo lokalne (saudyjskie), do tego prawo określonego kraju zamorskiego... a jak wiadomo Saudyjczycy inwestują za granicą i firmy zza granicy inwestują w Arabii i wiedza przeszkolonego za granicą Saudyjczyka jest w cenie. Stanowi on również cenny nabytek dla różnego rodzaju firm saudyjskich współpracującycujących z zagranicą, czy dla instytucji rządowych. Co do finansowania studiów, są dwie możliwości: a - stypendium rządowe b - samofinansowanie. Nie każdy studiujący za granicą Saudyjczyk jest na rządowym wikcie.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Takze miedzy innymi po to by moc reprezentowac interesy KSA za granica. Odsetek Saudyjczykow mieszka poza granicami kraju (np. korpus dyplomatyczny) i tam zajmuje sie sprawami spolek saudyjskich lub ich obywateli (np. studentow).
Podejrzewam, ze jednak nie ma tak duzo saudyjczykow studiujacych LLB za granica. Wiekszosc robi raczej doktoraty z prawa ale to juz inny temat. Ania

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm