©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


25 lutego 2010

Internetowe Muzeum Stroju Saudyjskiego

będące wynikiem pracy Mansoojat Foundation założonej przez grupę Saudyjek.

Muzeum prezentuje tradycyjne saudyjskie stroje etniczne (głównie kobiece),
charakterystyczne dla określonych plemion lub regionów Arabii -
czyli nie tylko w samej abaji Saudyjka żyje.

Fundacji przyświeca motto:
"Gdzie będziemy jutro determinuje to, gdzie byliśmy wczoraj"

Polecam bardzo odwiedziny powyższej strony internetowej. Aż żal i dziw bierze, że w wielkich galeriach handlowych królują same zagraniczne marki.... 

9 komentarzy:

Pamiętniki z Arabii pisze...

niektóre stroje są śliczne...

Anonimowy pisze...

Stroje są piękne, szkoda tylko, ze Saudyjki nie mogą wyjść w nich np. na spacer.
Pozdrawiam
Ania

Nina pisze...

Przepiekne stroje.
Patrzac na nie nasuwa mi sie od razu pytanie: od kiedy w KSA zapanowala koniecznosc noszenia czarnych abai i nikabow?

Izaa pisze...

piękne są te stroje...

Anonimowy pisze...

Pani Umm Latifo- bardzo ciekawe to Pani muzeum i ta strona tak starannie zrobiona, zaskoczyła mnie różnorodność tych strojów, /szczególnie nakryć głowy / właściwie poszczególne stroje bardziej kojarzą się z ubiorami z różnych stron świata niż są podobne do siebie nawzajem
P.S. Ten ze zdjęcia powyżej to istna Matka Boska / chyba nic dziwnego, ludy pasterskie, pobliski region/, natomiast ten z najświętszego miejsca na świecie /biała zasłona , szpiczasta góra/to trochę mnie przeraził/.
Strasznie ciekawe są też te stare zdjęcia / szkoda, że tak mało/ – czyli już wtedy /kilkadziesiąt lat temu /były w Arabii osoby i to kobiety , które nie bały się aparatu?/ a co z tym starym przekonaniem , że zrobienie zdjęcia odbiera duszę osobie fotografowanej , no i nie powinno się wykonywać portretów ludzi czy zwierząt – to kolejny mit?
Pozdrawiam Marita

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

Nie, no Pani Marito, to nie moje muzeum, ja tylko Państwu podsuwam najsmaczniejsze kąski :-D. Odnośnie starego przekonania - może nie wszyscy byli co do niego przekonani ;). Co do wykonywania portretów istot żywych - a Arabii Saudyjskiej - nie wszyscy Saudyjczycy przestrzegają stricte zasad islamu. W saudyjskich gazetach znajdziemy zdjęcia kobiet, aktorek (zachodnich też). Wg islamu zabronione jest własnoręczne (akt malowania, rzeźbienia) wykonywanie portretów, podobizn, rzeźb istot żywych, aczkolwiek i tutaj są pewne - wyjątki np. jeśli obrazy są niepełne - np. nie ma rysów twarzy, to jest ok. Zakaz ten jest podobny do 4 przykazania: "Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią." i wynikał tak jak w Biblii - z obawy, aby ludzie nie powrócili go bałwochwalstwa.
Co do zdjęć - uczeni mają różne opinie (aparatów nie było za czasów Proroka), niektórzy dopuszczają ich robienie w sytuacji koniecznej, inni w ogóle, inni - uznają za dozwolone, albowiem nie jest to dzieło ręki ludzkiej, - tylko coś na podobieństwo odbicia w lustrze, itp, itd. Oto dla przykładu fragment fatwy uczonego saudyjskiego:
"Photography resembles drawing pictures in that it is a human effort that results in a fixed image of a person or an animal on a flat surface. Therefore, some scholars ruled that photographing people and animals is unlawful, because it falls under the prohibited act of image-making. There are, however, significant differences between drawing a picture and taking a photograph. Drawing a picture is a fully creative process on the part of the artist. Photography is capturing a reflected image on film or in digital memory. The creative contribution of the photographer is therefore quite different than the creative contribution of a portrait maker. For this reason many scholars, including Sheikh `Abd al-Wahhâb al-Turayrî, consider photography to be lawful."
źródło: http://en.islamtoday.net/quesshow-10-961.htm
Inaczej jest też ze zdjęciami zachowanymi w komputerze, inaczej z drukowanymi i eksponowanymi (oczywiście dalej zdjęcia istot żywych omawiamy)... Polecam też lekturę: Tradycja wieszania portretów saudyjskich władców
http://arabiasaudyjska.blogspot.com/search?q=portret%C3%B3w
Pozdrowienia!

Anonimowy pisze...

Oczywiście , że rozumiem - stworzenie takiej strony to wysiłek wielu osób, napisałam " Pani muzemum" w sensie , że to Pani mnie do niego zaprowadziła, dziękuję, bo jest rzeczywiście niezwykłe i dziękuję równiez za wyjaśnienia odnośnie robienia zdjęć i oczywiście serdecznie pozdrawiam.
Marita

Jolanta pisze...

Piękne. Dziękuję, Umm Latifo, za takie smaczne kaski :-)
To zamiłowanie do piękna widać również w we współczesnych abajach, niektóre są niezwykłe. Na jedną taką z haftowanymi rękawami sama się zapatrzyłam. Niestety, cena szybko mnie sprowadziła na ziemię.
Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Ale piękne te stroje....Ania

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm