©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


23 lutego 2010

Saudyjczycy a podwójne obywatelstwo

Czy Saudyjczycy mogą miec dwa paszporty- tzn. saudyjski i innego państwa? Jesli tak to jak wyglada sprawa z wizą? Czy Saudyjka posiadająca dwa paszporty - np. kanadyjski i saudyjski moze nie dostac wizy do Arabii w zwiazku z tym ze posiada paszport kanadyjski?
Posiadanie dwóch paszportów jest efektem posiadania podwójnego obywatelstwa. Arabia Saudyjska podwójnego obywatelstwa nie uznaje (choć dawniej uznawała), co nie oznacza, że nie ma Saudyjczyków którzy są np. obywatelami Arabii Saudyjskiej i Kanady, czy Arabii i Stanów Zjednoczonych (innych krajów). Saudyjka posiadająca dwa paszporty nie potrzebuje wizy do Arabii Saudyjskiej, albowiem  wjedzie do Arabii na podstawie paszportu saudyjskiego. Jeśli chce wjechać na teren Arabii - jako obywatelka Kanady - musi spełnić warunki takie, jak przeciętna Kanadyjka (więcej odpowiedź poniżej), aczkolwiek jako obywatelka Arabii Saudyjskiej nie może zgodnie z lokalnym prawem legitymować się paszportem innym niż saudyjski - wjeżdzając do Królestwa. W przypadku odkrycia przez władze posiadania podwójnego obywatelstwa mogą czekać ją konsekwencje prawne.

Dla zainteresowanych: Saudi Citizenship System; jeśli ten link nie zadziała - polecam odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (guidelines).

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Mam pytanie, nie związane z postem, ale nie widziałam gdzie mogę zadać Pani pytanie. Na zdjęciu w profilu ma Pani ciekawy strój - czy to nikab? Mogłaby Pani napisać posta o ubiorach kobiet w Arabii Saudyjskiej?
Pozdrawiam
Ania.

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

Witam - wyjaśniam to nie jest moje zdjęcie :-). Bardzo mi się spodobało - zwłaszcza, że niqab noszony przez kobietę na zdjęciu jest tak kolorowy, różny od czarnych które noszą kobiety w większych miastach Arabii. O strojach trochę już na blogu było - polecam lekturę artykulików opatrzonych etykietą ubiór.
Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Przepraszam za niedopatrzenie. Znalazłam wiele artykułów o ubiorze na Pani blogu:-)Nigdy nie widziałam tak kolorowego nikabu i przyznam, iż jest bardzo ozdobny i piękny.

Maria pisze...

Ja juz chyba kiedys wklejam linka w komentarzu do ustawy o obywatelstwie saudyjskim i tam pisze ze jezeli ma sie zgode ministra spraw wewnetrznych to mozna miec 2 obywatelstwa.
Z tego co mi maz mowil jest duzo saudyjczykow z podwojnym obywatelstwem i ci zwykle lataja zwlaszcza z KSA (bo wtedy by ich przylapali) przez emiraty.

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

Tak, z tym, że Mario, zgoda Ministra jest wyjątkiem od reguły i dotyczy wyjątkowych sytuacji/okoliczności. Jakie to wyjątki, wiedzą tylko Saudyjczycy. Odnośnie liczby Saudyjczyków z podwójnym obywatelstwem, sądzę, że jeśli nie ma na ten temat statystyk to trudno twierdzić, że jest ich dużo ;). Nie zapominajmy też o Saudyjczykach "naturalizowanych", którym udało się zatrzymać stare obywatelstwo...

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm