©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


11 lutego 2008

kilka słów o uniwersytetach

King Saud University – Uniwersytet Króla Sauda: najstarszy uniwersytet w Riyadzie. Kiedy otwierano go w 1957 r., zatrudnionych było w nim tylko dziewięciu instruktorów nauczających 21 studentów. Dziś uniwersytet kształci około 25,000 studentów w dziedzinach takich jak: nauki humanistyczne, ścisłe, handel, inżynieria, medycyna, stomatologia, pielęgniarstwo, pedagogika, informatyka. Oferuje również doktoraty w wielu dziedzinach, i jest ceniony zwłaszcza za wydziały inżynierii oraz medycyny.

Islamic University - Uniwersytet Islamski: uniwersytet w Medynie, założony w roku 1961 i służy jako centrum studiów nad islamem oraz kultury islamu. Oferuje również programy z literatury arabskiej, nauk humanistycznych oraz ścisłych. Jego absolwentami są również obcokrajowcy z ponad 105 krajów.
Uniwersytet Imam’a Muhammada bin Sauda w Rijadzie, oraz Uniwersytet Umm Al-Quraa w Mekce, otrzymały status uniwersytetu odpowiednio w 1974 oraz w 1981 r; oferują programy w różnych dziedzinach nauk humanistycznych i ścisłych, min. inżynierii, architektury, nauk ścisłych, technologii i pedagogiki, choć obydwa cenione są wysoko głównie przez wzgląd na ich prawo islamskie, historię oraz literaturę arabską.

Uniwersytet Imam’a Muhammada bin Sauda ma oddziały w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Indonezji, Mauretanii, Dżibutti oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich oferujące programy w studiach islamskich oraz arabskich.

King Fahd University of Petroleum and Minerals -
Uniwersytet Ropy Naftowej oraz Minerałów Króla Fahda: założony we Wschodniej Prowincji w 1963 r., uznawany za jeden z najlepszych w świecie, oferuje programy z zakresu dziedzin nauk ścisłych, obejmujących inżynierię, nauki matematyczne, finanse, ekonomię, zarządzanie i marketing. Jego instytut badań przeprowadza studia w wielu dziedzinach, zwłaszcza petrochemii oraz z zakresu ochrony środowiska.

King Abdulaziz University – Uniwersytet Króla Abdulaziza: uniwersytet w Dżeddzie założyła grupa saudyjskich biznesmenów w 1967 r. Uniwersytet rozwijał się tak szybko, że w 1971 r., założyciele poprosili rząd o przejęcie odpowiedzialności za jego funkcjonowanie. Dziś jest jednym z największych uniwersytetów w Królestwie; z 42,000 studentami na studiach licencjackich i podyplomowych w różnych dziedzinach nauk.

King Faisal University – Uniwersytet Króla Faisala: uniwersytet we Wschodniej Prowincji Arabii, zapewnia studentom dwa campusy, w Damian i Hofuf, oferuje różnorodne studia w dziedzinach takich jak min. Medycyna, administracja, architektura, planowanie miejskie. Założony w 1975, uniwersytet słynie z znakomitych studiów rolniczych i weterynarii. Posiada farmy rolnicze - szkoleniowe oraz eksperymentacyjne w Hofuf, przeprowadza zaawansowane badania nad uprawą roślin oraz hodowlą zwierząt.

King Khalid University- Uniwersytet Króla Khalida: najnowszy uniwersytet publiczny w Abha, Prowincji Asir, otwarty w 1998 r. Oferuje pięć fakultetów: pedagogikę, medycynę, prawo islamskie oraz podstawy religii, arabski i studia administracyjne.

Stypendia fundowane przez Rząd, pozwalają tysiącom Saudyjczyków kontynuować naukę poza granicami kraju, głównie w Stanach Zjednoczonych. 

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Mam takie małe pytanie. Mój kuzyn mieszka w USA i jego dzieci doskonale rozumieją i mówia po polsku, mimo, że żona jest "tamtejsza" czy twoje dzici rozmawiają po polsku i czy twój mąz nie ma nic przeciwko temu, że czasami zwracasz się do nich w ojczystym języku.

umm Latifa pisze...

Odpowiedź pojawiła się na blogu :).

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm