©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


30 maja 2008

czy są w Arabii ginekolodzy (mężczyźni)

Oczywiście są tutaj lekarze ginekolodzy, mężczyźni, aczkolwiek muzułmanki wolą kobiety, i ich w tej specjalności jest tutaj zdecydowanie więcej. W islamie jest tak: jeśli kobieta ma możliwość udania się do ginekolożki (?) , to do niej idzie; jeśli nie ma w danej specjalności lekarki (kobiety) – idzie do mężczyzny.

Kiedy ratować trzeba życie, w nagłych przypadkach – nie ma niczego złego w odkryciu się przed mężczyzną (lekarzem czy ratownikiem), oczywiście tylko tej części ciała, która musi zostać zbadana. Wszystko w islamie uzależnione jest od okoliczności i intencji człowieka. Na przykład generalnie zabroniona jest wieprzowina. Ale jeśli muzułmanin znalazłby się w sytuacji, w której jego jedynym pożywieniem – umożliwiającym przeczycie, zaspokojenie głodu, byłoby jej zjedzenie, wtedy nie stanowi to grzechu. Czyli okoliczności wymuszają na nim zjedzenie wieprzowiny, i nie czyni tego dobrowolnie i celowo. Tak samo jest z lekarzami. Życie ludzkie i zdrowie to priorytety.

Ja byłam dotychczas u trzech lekarzy (mężczyzn): endokrynologa, ortopedy i laryngologa. Za każdym razem podczas wizyty obecny był mój mąż (w islamie zasada jest taka, że kobieta nie powinna sam na sam przebywać z mężczyzną, który nie jest jej mahram w zamkniętym pomieszczeniu), no i jeszcze oczywiście dlatego, że musiał tłumaczyć. Wizyty kobiet, które przychodzą bez mahrama (męża, brata, ojca, syna) do lekarza (mężczyzny), odbywają się przy otwartych drzwiach (oczywiście nie u ginekologa....) lub w obecności pielęgniarek.

Zainteresowanym tematem islamu, polecam:
badanie kobiet przez ginekologa;
lekarz badający kobiety na ostrym dużurze;
kobieta a lekarz/mężczyzna
lekarka lecząca mężczyzn

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Mam takie nietypowe pytanie. Jak wygląda poród? Zapewne Saudyjki rodzą w szpitalach. Czy są wtedy również zasłonięte? Wiadomo, że chodzi mi o twarz, bo dolne części ciała siłą rzeczy zasłonięte nie mogą być. Czy można korzystać z takich nowinek jak porody w wodzie czy też porody rodzinne? I związane z poprzednim pytanie nr2. Czy istnieje zawód położnej funkcjonujący na podobnych zasadach jak w Polsce? Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie!

umm Latifa pisze...

Witam! O porodzie juz nosze sie z zamiarem napisania od dawna. W przeciagu kilku dni powinna ukazac sie na blogu notka na ten temat.
Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

czyli nie mowisz po arabsku?

maks

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm