©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


18 marca 2008

czego nie wolno meżczyznom w Arabii

Mężczyznom nie wolno (z tego, co ważne jest dla cudzoziemca):

- przebywać sam na sam z obcą im kobietą w zamkniętym, odosobionym pomieszczeniu, jak również spacerować, prowadzać się z nią w miejsach publicznych (czytaj Khulwa)

- podszywać się pod kobiety (zasłaniając się tak, jak czynią to kobiety)

- żenić się z cudzoziemkami - prawo dotyczy Saudyjczyków - aby pojąć cudzoziemkę za żonę Saudyjczyk musi otrzymać pozwolenie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Małżeństwo z cudzoziemką uniemożliwia niekiedy sprawowanie pewnych stanowisk

- wchodzić do sklepów i miejsc przeznaczonych tylko dla kobiet (chyba że pod nieobecność kobiet ;), np. służby sprzątające).

4 komentarze:

adeeloooo pisze...

Witam
Bardzo sie ciesze ze udało mi się odnaleść tak wiele informacji na temat Arabii Saudyjskiej w szczegolności w języku polskim. Jest naprawdę niesamowity - gratulacje:)).
Mam jedno pytanie: jestem katoliczką czy istnieje mozliwość uzyskania zgody na slub z Saudyjczykiem bez konieczności zmiany religii na islam czy jednak musze ewentualnie przejsc na islam a nastepnie bedzie rozpatrzona prosba o wydanie pozwolenia na slub ze mna.I pojawilo sie moje kolejne pytanie czy jezeli saudyjczyk otrzyma zgode w sadzie polskim na ozenie sie z obywatelka polska i slub odbedzie sie w USC to taki dokument bedzie zaakceptowany w Arabii Saudyjskiej czy równiez nie
Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz
Pozdrawiam

umm Latifa pisze...

Witam również i dziękuję serdecznie za słowa uznania. Odpowiedź:
http://arabiasaudyjska.blogspot.com/2009/01/pytania-i-odpowiedzi-maestwo-z.html
z pozdrowieniami.

adeeloooo pisze...

Bardzo dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedz. Naprawdę dzieki Pani informacją zawartym na blogu mogę lepiej zrozumieć wiele rzeczy i zaczynam układac ta ukladanke w jedną calość.
Prawie wszytkie informacje na blogu zostały przeczytane przeze mnie, ale jest ich bardzo dużo i często można coś pominąć.
Mam nadziję że uda nam się pewnego dnia do końca zalegalizować nasz związek choćby w Polsce.Moj mąż (tak go nazywam bo mamy slub islamski, ktory nie jest akceptowany w Polsce) twierdzi że ciężko zdobyć ww. dokument bez protekcji osób trzecich lub osoby, która jest wstanie choć poczęści wpłynąc na decyzję nie wiem ile w tym prawdy ale myślę że nie ma innego wyjścia tylko spróbowac. Co dzieję się gdy otrzymujemy odpowiedz odmowną z urzedu, czy możemy na jakieś podstawie sie odwoływać czy raczej nie?Czy oznacza to, ze choć saudyjczyk wyraża chęc poślubienia cudzoziemki nie może tego zrobić do końca życia, nie może sie sprzeciwić. Przepraszam jeżeli moje pytania są bezzasadne ale ten kraj i ta kultura jest dla mnie bardzo skomplikowana i nie wszystko dla mnie jest tak oczywiste oraz przepraszam za natarczywość.
Mam niestety kolejne pytanie odnośnie dzieci. Mój mąz podpisal zgode że zgadza sie aby nasz syn przyjął obywatelstwo polskie i otrzymał tym samym polski paszport. Napisala Pani, że nasze dzieci z urodzenia beda mialy obywatelstwo saudyjskie, czyli rozumiem ze mozna wnioskowac bez przeszkod o paszport saudyjski dla dziecka a tym samym będzie on obywatelem dwoch Panstw, czy jedno nie wyklucza drugiego nie jestem pewna czy polskie prawo akceptuje taka sytuacje, ale rowniez oczywistym jest ze otrzymal on wszytskie niezbede dokumenty jako obywatel RP z racji pobytu i urodzenia w Polsce.
Ojej jest to dla mnie super skomplikowane i czasami sama sie gubie, ale rowniez troche sie rozpisalam poniewaz nie ma a w szczegolnosci w Polsce tak duzo osob, ktore pomogly nam rozwiazac ten problem z racji braku wiedzy na temat arabii saudyjskiej i tego prawa wiec jest Pani moim jedynym ekspertem:))
Wiekszosc naszych spraw chcialabym juz uporzadkowoc ale rowniez czasami sie boje tych wszystkich nieznanych rzeczy i mam obawy przed kazda decyzja.
Jezeli nie mam Pani nic przeciwko jak bede miała jakies pytanie chetnie napisze, jezeli nie jest to jakis problem, to tak ajkbym znalazla bratnia dusze:))
Gratuluje równiez dwojki dzieci to duzo obowiazkow i napewno ciezko znalesc chocby chwile na prowadzenie tak wspanialego blogu.
Pozdrawiam serdecznie z super mroznej Warszawy (obecnie -10:)))

umm Latifa pisze...

Pani Adeelooo, uzupełniłam notkę jak wyżej o odpowiedzi na Pani pytania. Uprzedziłam też Tarę, że może Pani do niej napisać, więc proszę się nie krępować. Email Tary, na jej stronie. Życzę najlepszego!

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm