©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


17 marca 2008

CZEGO NIE WOLNO KOBIETOM W ARABII

Jest wiele rzeczy, których kobietom nie wolno w Arabii robić, ale z tych ważniejszych - nie wolno:

- prowadzić samochodu (aczkolwiek Beduinki na pustyni prowadzą), jeździć na rowerze, motorze; zob. Islam nie zabrania kobietom prowadzić

- nie wolno przebywać sam na sam (w odosobnieniu, zamkniętym pomieszczeniu) z niespokrewnionym, obcym mężczyzną (stan khulwa); więcej: Khulwa, stan odosobnienia, Młodzież zaaresztowana pod zarzutem nieleglanego towarzystwa

- nie wolno wychodzić z domu bez wierzchniego okrycia zwanego abają

- wychodzić za mąż za obcokrajowców (nie wolno tego obywatelom i obywatelkom Arabii Saudyjskiej), zgodę na takie małżeństwo musi wyrazić Minister Spraw Wewnętrznych. zob.
Małżeństwo cudzoziemki z Saudyjczkiem oraz Małżeństwo Saudyjki z cudzoziemcem (polecam też lekturę dla zainteresowanych tematem bloga Tary, Umm Omar; link w kolumnie po prawej stronie bloga)

- palić papierosów w miejscach publicznych (prawo obyczajowe, nie obowiązujące o dziwo mężczyzn)

- podejmować nauki w szkołach wyższych, pracy bez zgody mahrama

- wchodzić do części restauracji przeznaczonych tylko dla mężczyzn i tamże jeść (prawo obyczajowe, mogą być wyjątki kiedy np. kobieta jest z mahramem)

1 komentarz:

rudzin pisze...

Piszesz tak "-palić papierosów w miejscach publicznych (prawo obyczajowe, nie obowiązujące o dziwo mężczyzn". To trochę przesada z twojej strony! Co cię tak zdziwiło? To, że w państwach muzułmańskich kobiety są traktowane inaczej? Nie przesadzaj, nie dziw się (nie udawaj zdziwienia) bo to praktyka codzienna. Czemu nie napiszesz "o dziwo" w zadaniu w którym piszesz o zakazie prowadzenia samochodu czy jazdy na rowerze dla kobiet? Co za chory kraj. Nie do pomyślenia jak muzułmanie (w typ przypadku Arabowie) traktują kobiety.

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm