Saudi bloger - reporter, poeta oraz działacz na rzecz praw człowieka - Trad Al-Asmari (facebook), otrzymał największą ilość głosów od czytelników (41%) za swój blog “Holom Akhdar” (Zielony Sen) w kategorii Reporterzy bez granic - (928 blogów) w konkursie Best of Blogs (the BOBS) organizowanym przez Deutche Welle. Trad porusza na swoim blogu problemy z jakimi borykają się przeciętni obywatele Arabii - ubóstwa, bezrobocia, sprawiedliwości społecznej, pisze o ich frustracjach i nadziejach.
„Jednym z najważniejszych problemów omawianych na blogu jest ubóstwo w społeczeństwie saudyjskim […] Stąd na blogu Inicjatywa Narodowa na Rzecz Walki z Ubóstwem, która ma odegrać kluczową rolę w zmniejszeniu procentu ludzi ubogich w Królestwie" - zaznacza bloger.
Bieda jest problemem społecznym, który osiągnął niebezpieczne proporcje w Królestwie, zagrażającym Saudyjczykom i cudzoziemcom. "Na blogu zainicjowaliśmy pierwszą fazę projektu tworząc "bank wiedzy" w którym gromadzimy pomysły i sugestie czytelników od kwietnia 2009. […] Dzielą się na te, których celem jest usprawnienie przepisów i procedur w sektorze rządowym oraz na te, które zainicjować mają projekty w różnych sektorach dotyczących zdrowia, edukacji, zatrudnienia, zaplecza socjalnego i gospodarki mieszkaniowej.”.
Inną inicjatywą blogera był krótki film pt. „Moje wynagrodzenie wynosi 1,000 rijali”. „Ten krótki sześciominutowy film dokumentalny przedstawia życie młodego Saudyjczyka – ochroniarza, którego wynagrodzenie nie przekracza 1,200 rijali i za nie musi utrzymać siedmioosobową rodzinę. Al-Asmari zaznacza, iż pomysł nakręcenia filmu narodził się po wypowiedzi urzędnika państwowego zapewniającego, że ubóstwo „ma ograniczony rozmiar w Królestwie”.
Jeśli chodzi o nazwę bloga, Trad wyjaśnia: "Zielony Sen to tytuł wiersza, który napisałem kilka lat temu, kiedy byłem bezrobotny […] nie mogłem wówczas liczyć na żadną oficjalną pomoc... i to sprawiło, że bardziej pokochałem mój kraj [..] Zieleń symbolizuje niebo i komfort, których pragnę dla siebie i dla innych Saudyjczyków…. Wierzę, że uda się nam ten sen spełnić”.
Arab News, , Saudi Gazette
1 komentarz:
Zastanawiam się, jak w kraju, w którym jest tak tania siła robocza, żyją ludzie bez specjalnych kwalifikacji. Próbowałam dotrzeć do informacji na temat przeciętnego wynagrodzenia Saudyjczyków i kosztów życia. Niestety na razie bezskutecznie.
Rozumiem konieczność zatrudniania obcokrajowców, którzy są wybitnymi specjalistami w swojej, często wyjątkowej dziedzinie. Każda gospodarka potrzebuje takich ludzi a na pewno Arabia, która się bardzo szybko rozwija i kształcenie kadr jeszcze długo za potrzebami przemysłu nie nadąży. Rozumiem, że wygoda w życia w sytuacji posiadania np. kierowcy i służby domowej jest nie do pogardzenia, ale gdy pomyślę, o kosztach jakie się z tym wiążą - to zaczynam się zastanawiać, czy to się po prostu opłaca w skali społeczeństwa. Moim zdaniem, na pewno nie.
Nie jest to problem łatwy do rozwiązania w żadnym społeczeństwie.
Pozdrawiam
Prześlij komentarz