©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


16 maja 2010

Zielony Sen Trada al-Asmari


Saudi bloger - reporter, poeta oraz działacz na rzecz praw człowieka - Trad Al-Asmari (facebook), otrzymał największą ilość głosów od czytelników (41%) za swój blog “Holom Akhdar” (Zielony Sen) w kategorii Reporterzy bez granic  - (928 blogów) w konkursie  Best of Blogs (the BOBS) organizowanym przez Deutche Welle. Trad porusza na swoim blogu problemy z jakimi borykają się przeciętni obywatele Arabii - ubóstwa, bezrobocia, sprawiedliwości społecznej, pisze o ich frustracjach i nadziejach.  
„Jednym z najważniejszych problemów omawianych na blogu jest ubóstwo w społeczeństwie saudyjskim […] Stąd na blogu Inicjatywa Narodowa na Rzecz Walki z Ubóstwem, która ma odegrać kluczową rolę w zmniejszeniu procentu ludzi ubogich w Królestwie" - zaznacza bloger.
Bieda jest problemem społecznym, który osiągnął niebezpieczne proporcje w Królestwie, zagrażającym Saudyjczykom i cudzoziemcom. "Na blogu zainicjowaliśmy pierwszą fazę projektu tworząc "bank wiedzy" w którym gromadzimy pomysły i sugestie czytelników od kwietnia 2009. […] Dzielą się na te, których celem jest usprawnienie przepisów i procedur w sektorze rządowym oraz na te, które zainicjować mają projekty w różnych sektorach dotyczących zdrowia, edukacji, zatrudnienia, zaplecza socjalnego i gospodarki mieszkaniowej.”.
Inną inicjatywą blogera był krótki film pt. „Moje wynagrodzenie wynosi 1,000 rijali”. „Ten krótki sześciominutowy film dokumentalny przedstawia życie młodego Saudyjczyka – ochroniarza, którego wynagrodzenie nie przekracza 1,200 rijali i za nie musi utrzymać siedmioosobową rodzinę. Al-Asmari zaznacza, iż pomysł nakręcenia filmu narodził się po wypowiedzi urzędnika państwowego zapewniającego, że ubóstwo „ma ograniczony rozmiar w Królestwie”.
Jeśli chodzi o nazwę bloga, Trad wyjaśnia: "Zielony Sen to tytuł wiersza, który napisałem kilka lat temu, kiedy byłem bezrobotny […] nie mogłem wówczas liczyć na żadną oficjalną pomoc... i to sprawiło, że bardziej pokochałem mój kraj [..] Zieleń symbolizuje niebo i komfort, których pragnę dla siebie i dla innych Saudyjczyków…. Wierzę, że uda się nam ten sen spełnić”.

Arab News, Saudi Gazette

1 komentarz:

Jolanta pisze...

Zastanawiam się, jak w kraju, w którym jest tak tania siła robocza, żyją ludzie bez specjalnych kwalifikacji. Próbowałam dotrzeć do informacji na temat przeciętnego wynagrodzenia Saudyjczyków i kosztów życia. Niestety na razie bezskutecznie.

Rozumiem konieczność zatrudniania obcokrajowców, którzy są wybitnymi specjalistami w swojej, często wyjątkowej dziedzinie. Każda gospodarka potrzebuje takich ludzi a na pewno Arabia, która się bardzo szybko rozwija i kształcenie kadr jeszcze długo za potrzebami przemysłu nie nadąży. Rozumiem, że wygoda w życia w sytuacji posiadania np. kierowcy i służby domowej jest nie do pogardzenia, ale gdy pomyślę, o kosztach jakie się z tym wiążą - to zaczynam się zastanawiać, czy to się po prostu opłaca w skali społeczeństwa. Moim zdaniem, na pewno nie.
Nie jest to problem łatwy do rozwiązania w żadnym społeczeństwie.
Pozdrawiam

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm