©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


9 czerwca 2012

szpital w Rijadzie szuka lekarzy i pielęgniarek

Może kogoś zainteresuje. Szpital o dobrej renomie.

6 komentarzy:

futrzak pisze...

Ja mam pytanie. Troche poczytalam w archiwach ale nie wszystko tam jest.

Zakladajac, ze przyjezdzam do takiego szpitala jako pielegniarka/lekarz ale jestem samotna kobieta.
Czy moge sama wynajac normalne mieszkanie? Czy bede mogla dojezdzac do pracy (czy gdzie indziej) taksowka albo samochodem z wynajetym kierowca? Czy muttawa czepia sie cudzoziemek poruszajacych sie samotnie w miejscach publicznych (robiacych zakupy, jedzacych w restauracji etc)?

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

Pracodawca zapewnia mieszkanie - zazwyczaj na terenie kampusu dla cudzoziemcow. Szpitale maja czesto kampusy z mieszkaniami tylko dla kobiet. Ale tu trzeba uzgadniac wszystko z pracodawca. Dojazd do pracy - albo taksowka albo firma zapewnia transport [mini busy z kampusu do szpitala]. Odnośnie czepiania się ;-) - jeśli ma się abaję na sobie, oraz dobrze również szal narzucony na włosy [są przypadki, gdy kobiety proszone są przez relig. policj. o okrycie włosów [choć niemuzulmanek to nie obowiązuje] - wiele pań nosi szal na ramionach ;) by w razie interakcji narzucić na głowę], i przestrzega się obowiązujących norm - spokój.

mojra pisze...

zadam głupie pytanie, ale muszę: czy czarny kolor abai i niqabów to obowiązek? Czy jak cudzoziemka będzie chciała się zakryć to może narzucić na siebie np kanarkową abayę i pastelowo-żóty niqab? Albo wybrać wersję różową??
Wiadomo, że czerń przyciąga promienie słoneczne. No i wyszczupla :) Czy kobieta wybierając skromne odzienie może też podkreślić "swoje ja" ? I jak ubierają się lekarki w kobiecych ośrodkach zdrowia? czy są "po Bożemu" zakryte czy wychodzą z założenia "jesteśmy wśród swoich" i ubierają się lżej? Tj zwykła długa spódnica/spodnie bluzka i chusta? Czy są jakieś mundurki szpitalne dla pacjentek i lekarek? Dział męski mnie nie interesuje :) tam to chyba są pielęgniarze :D

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

Abaje są z reguły czarne, ze zdobieniami można zakupić. Widziałam kobiety w abajach brązowych, ciemnoniebieskich. W Arabii 'przepisana' jest jednak czerń. Myślę, że taka abaja będzie po prostu rzucać się tu w oczy... W szpitalach kobiety tam zatrudnione nie noszą abaj - mają białe [lub niebieskie] kitle [nawet na terenach kompleksów medycznych - kilka budynków szpitalnych pjus pomieszczenia mieszklane, uczelnie, administracja - takie miastecznka medyczne chodza bez abaj - tylko w kitlach], do tego zazwyczaj długa spódnica [czasami spodnie]. Niektóre zakrywają twarze, inne nie. W szpitalach, klinikach kitel obowiązkowy - kwestia higieny oraz 'umundurowania'.

Arabella pisze...

Interesujące :)
Co prawda zamierzam wkrótce spróbować szczęścia w Jordanii,i moje papiery są już w toku załatwiania,ale dzisiaj od rana przeglądałam oferty w KSA i Emiratach,a tu taki post :)

Orientacyjnie może i wyślę nasze CV z mężem,zobaczymy jakie mają oferty,ale zauważyłam że w Khaleej liczy się Amerykański albo Brytyjski board..tak jakby każdy kto tam się uczył to od razu geniusz :)a inne kraje to już bee..
Ale CV zawsze można wysłać, nie? :)

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

Sure Arabello, aczkolwiek i lekarze kształceni w RP mają tu dobrą renomę. Niedawno miałam przyjemność zasięgać porady u pani doktór z Polski - zupełnie przypadkowo, i niestety był to... ostatni dzień jej kontraktu w KSA.

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm