©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


13 kwietnia 2008

Księżniczka Hussa: "nie można winić stylu życia za przemoc"

Walaa Hawari, Arab News RIYADH, 13.04.2008 przekład Umm Latifa
— "Nie możemy winić czasów nam współczesnych za przemoc, albowiem ona istniała od czasów Kaina i Abla", powiedziała Księżniczka Hussa bint Salman na konferencji prasowej otwierającej miesięczną kampanię poświęconą problemowi przemocy w rodzinie, pod patronatem Al-Nahda Philanthropic Society for Women (Al-Nahda Dobroczynne Towarzystwo dla Kobiet). W przemówieniu księżniczka Hussa zaznaczyła, iż prawa człowieka obecne są w tradycji islamskiej od stuleci.

Al-Nahda – która troszczy się o 50 kobiet w swoim centrum w Manfuha - jednej z dzielnic Rijadhu, rozpoczęła 19 kwietnia kampanię mającą za zadanie wzrost świadomości o przemocy domowej, molestowaniu i napastowaniu, zdrowiu i problemach społecznych.

Hasana Al-Said, dyrektor Al-Nahda, mówi: "Kampania obejmie różnego rodzaju zajęcia, programy, usługi oraz doradztwo." Dodała, iż między 1995 a 2008 r. zarejestrowano jedynie 100 spraw z zakresu przemocy, ze względu na fakt, iż ludzie obawiają się ujawnić.

Al-Nahda Social Center oferuje programy nt. rehabilitacji i świadomości dla rodzin rozbitych, sierot, ludzi o niskich dochodach, którymi Centrum się opiekuje. "Kiedy po raz pierwszy rozpatrujemy daną sprawę, okazujemy wsparcie rodzinom i szukamy rozwiązań, które pomogą nam uniknąć bezpośredniej ingerencji. To pozwala kobietom nam zaufać i mówić otwarcie o przemocy," mówi Al-Said. "Większość spraw dotyczy przemocy mężów wobec żon i dzieci", dodaje.

Al-Sae'd zaznacza, iż Al-Nahda zostało ustanowione jako "dom szybkiej pomocy" dla ubogich dzieci. Od zeszłego roku organizacja zaczęła współpracować z National Family Safety Program (NFSP; Narodowy Program Bezpieczeństwa Rodziny).

"NFSP jest partnerem Al-Nahda'y w obecnej kampanii. Organizujemy wykłady, sesje, kursy, drukujemy ulotki i broszury, które pomagają nauczycielom, wykładowcom i pracownikom socjalnym," mówi Dr. Maha Al-Monief, dyrektor NFSP.

Dr Al-Jazi Al-Shbaiki, dziekan King Saud Center for Girls (Centrum Króla Sauda dla Dziewcząt), mówi: "Kampania ma za zadanie uświadamianie... Inne zajęcia obejmują festiwal, dzięki któremu w sposób pośredni przekazywać będziemy dzieciom i kobietom wiedzę o przemocy domowe

Brak komentarzy:

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm