©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


8 kwietnia 2008

małżeństwo cudzoziemki z Saudyjczykiem

W Arabii Saudyjskiej przepisy prawne zabraniają zawierania małżeństw z cudzoziemcami (z tego co się orientuję zakaz ten nie jest tak rygorystyczny, jeśli chodzi o małżeństwa z obywatelkami państw Zatoki: Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu, itp.) Jak to w życiu bywa od przepisu są wyjątki i są Saudyjczycy, którym udaje się zalegalizować małżeństwa z cudzoziemkami, aczkolwiek to przedsięwzięcie jest ogromnie trudne, czaso- i nerwo - chłonne.

Wyjątki te są obwarowane poważnymi warunkami, których dopełnienie (przez Saudyjczyka wyłącznie) - nie zawsze gwarantuje otrzymanie pozwolenia (dyspensy) Ministra Spraw Wewnętrznych na zawarcie małżeństwa z cudzoziemką/cudzoziemcem.
Często Saudyjczycy przebywający za granicą (zwłaszcza na studniach) wiążą się z cudzoziemkami, nie posiadając wiedzy o trudnościach czekających ich z uzyskaniem pozwolenia od władz Arabii na ślub cywilny, a tym samym legalne przywiezienie żony na teren Arabii.
Czasami też i nie mają wcale zamiaru sprowadzać żony do Arabii, słyszy się o takich przypadkach, kiedy mężczyźni zawierają małżeństwa zgodnie z zasadami islamu, tylko po to, aby zalegalizować przed obliczem Boga współżycie płciowe (nie popełnić grzechu cudzołóstwa poza małżeństwem); kiedy wracać mają do kraju - rozwodzą się.
Również same kobiety wiążąc się czy zawierając małżeństwo z Saudyjczykami (czy to zgodnie z zasadami islamu, w meczetach; czy legalnie - w świetle prawa kraju w którym żyją), nie są świadome trudności związanych z legalizacją małżeństwa zgodnie z prawem Arabii (uwaga: Arabia nie uznaje małżeństw, które nie są zawarte zgodnie z prawem lokalnym).

Wszystkie kobiety, które zamierzają związać się lub są związane z Saudyjczykami, powinny wiedzieć, że nie będą mogły wjechać na teren Arabii Saudyjskiej, chyba że:
- na podstawie working visa– aczkolwiek kobieta nie wjeżdża wówczas na teren Arabii jako żona Saudyjczyka; a to oznacza, iż w świetle prawa obowiązującego w Arabii nie są małżeństwem, jej mąż nie jest jej 'sponsorem', z czym wiąże się z wiele problemów natury prawnej i technicznej; i takiej opcji nie polecam;
- na podstawie family (bądź visit) visa – którą można uzyskać w Ambasadzie KSA w Polsce (Warszawa) tylko po przedstawieniu przez męża określonych zalegalizowanych przez Departament Konsularny Ministerstwa Spraw Zagranicznych (Arabii Saudyjskiej) oraz przedstawieniu przez żonę (Polkę) odpowiednich dokumentów wymaganych przez Ambasadę Arabii Saudyjskiej (również zalegalizowanych przez Dep. Konsularny MSZ w W-wie.
Ze względu na powyższe trudności jak również na żywą tradycję zawierania małżeństw z Saudyjkami (małżeństwa mieszane, zwłaszcza z nie-Arabkami, a co więcej z nie-muzułmankami) są nadal rzadkością.


Powyższe przepisy nie dotyczą obcokrajowców, przebywających na terenie KSA na podstawie working visa.


Przy zawieraniu małżeństw obowiązują prawa kraju pochodzenia. Aby zawrzeć małżeństwo z Polką, mieszkającą w Polsce - Saudyjczyk musi:
- otrzymać zezwolenie na zawarcie małżeństwa od Ministra Spraw Wewnętrznych Arabii Saudyjskiej (spełnić wymogi prawne) - zezwolenie Ministerstwo musi przesłać na ręce Ambasady Arabii Saudyjskiej w Polsce/Warszawie
- małżeństwo musi zostać zawarte w Polsce, zgodnie z prawem RP - Urząd Stanu Cywilnego w RP wymaga przedstawienia od Saudyjczyka następujących dokumentów: odpisu aktu urodzenia (oryginał zalegalizowany przez Dep. Konsularny, MSZ w Arabii, oraz Polską Ambasadę w Arabii) + tłumaczenie przysięgłe dokumentu na język polski; oświadczenia złożonego przed pracownikiem (konsulem) Ambasady RP w Polsce o tym, iż jest w stanie wolnym (Ambasada dokument taki przesyła do wskazanego Urzędu Stanu Cywilnego w Polsce);
- zaświadczenia z Ambasady Arabii Saudyjskiej w Polsce, iż nie ma przeszkód prawnych do tego, aby dany mężczyzna zawarł małżeństwo z daną Polską (dokument taki może Ambasada wystawić w jęz. arabskim, angielskim lub polskim; jeśli jest to arabski lub angielski - wówczas należy przetłumaczyć na polski - i tłumaczenie przysięgłe wraz z oryginałem przedłożyć w USC).

Dokumentów tych Saudyjczyk nie musi przedkładać w USC osobiście, może za pośrednictwem narzeczonej.

Aby otrzymać family visa w ambasadzie Arabii Saudyjskiej w RP, Polka musi przedłożyć:
- oryginał aktu ślubu z Saudyjczykiem zawartego w RP (zalegalizowany przez Dep. Konsularny MSZ) + tłumaczenie przysięgłe na arabski
- oryginał aktu urodzenia (zalegalizowany przez Dep. Konsularny MSZ) + tłumaczenie przysięgłe na arabski
- oryginał zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego + tłumaczenie przysięgłe na arabski
- paszportu kilka kopii,
- 6 zdjęć
- zaświadczenie o przyjęciu islamu z lokalnego meczetu (jeśli jest się muzułmanką oczywiście, można poprosić o wypisanie takiego dokumentu w jęz. arabskim; meczet warszawski nie pobiera za to opłat)
 - oryginał aktu ślubu zawartego w meczecie lub jego tłumaczenie na arabski - na obu dokumentach muszą widnieć pieczątki Centrum Kulturalno-Religijnego Islamu oraz podpis Dyrektora (za mych czasów, był nim i domyślam się, że jest nadal Tomasz Miśkiewicz, mufti RP).
- raport lekarski na podstawie wyników badań (min. czy nie jest się nosicielem HIV, konsul powinien przekazać informację o wymaganych testach lekarskich).

Można również przedłożyć do legalizacji przez Ambasadę Arabii tłumaczenia przysięgłe dyplomów, tytułów naukowych (muszą być również zalegalizowane przez polskie Ministerstwo Edukacji), kursów, co może się przydać na terenie Arabii przy szukaniu pracy.

 Paniom rozważającym ożenek z obywatelem Arabii Saudyjskiej, polecam wnikliwą lekturę bloga Tary - Umm Omar, Future Husbands and Wives of Saudis, do którego link znajduje się w kolumnie po prawej stronie bloga.

satyra Saudi Gazette, 6.7.2008

zob. też przed wyjazdem do Arabii Saudyjskiej
oraz przeczytaj wszystkie wpisy opatrzone etykietą malzeństwo

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Wreszcie ktoś mi to wszystko dobrze wytłumaczył, jednak 'dręczy' mnie jeszcze jedno pytanie, z góry przepraszam, jeżeli się nie dopatrzyłam. Jeżeli jestem muzułmanką - zamieszkałą w Polsce - i chcę wyjść za Saudyjczyka, czy ślub musi odbyć sięw Polsce? Jeżeli tak, to gdzie??
Dzieki :)

umm Latifa pisze...

W Polsce, w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwego dla miasta Pani zamieszkania.

Anonimowy pisze...

A co zrobic gdy:..jest sie zona saudyjczyka, ma sie slub religijny ale nie zarejestrowany w USC bo saudyjczyk jest zonaty z 1-sza zona i nie moze zarzec zgodnie z polskim prawem ponownego zwiazku? dodam tylko ze mamy syna i moj maz rwie wlosy z glowy bo malutki moze miec tylko paszport polski..a lokalny sad rodzinny odeslal nas z kwitkiem tj poproszono nas o wniesienie sprawy o uznanie dziecka najpierw...:(

umm Latifa pisze...

Do Pani Anonimowej z 14.12:
Panstwa dziecko (niezaleznie czy jest to syn czy corka) z urodzenia z ojca Saudyjczyka, jest Saudyjczykiem, czyli ma obywatelstwo Saudyjskie. Musi przeciez miec Pani akt urodzenia dziecka, w ktorym jest podane imie i nazwisko ojca? Wedle zaslyszanych info w sytuacji takiej (maja Panstwo slub religijny i dziecko) wladze lokalne bardziej ulgowo traktuja kwestie sprowadzenia tu rodziny (a zwlaszcza wyrobienia paszportu dla saudyjskich dzieci). Jednakze Pani maz powinien dokladnie wywiedziec sie o wszystko w saudyjskim Ministerstwie Spraw Wewnetrznych. Polecam tez Pani zajrzenie na blog Tary, Umm Omar (link znajdzie Pani w kolumnie po prawej stronie bloga).

Anonimowy pisze...

jeżeli polka i saudyjczyk chcą się pobrać, a ona jest gotowa na przejęcie jego wiary dla dobra małżeństwa, to jakie są tak naprawde realne szanse na prawne zalegalizowania małżeństwa?
czy jezeli dokonane zostaną wszystkie te procedóry coś jescze stoi na przeszkodzie?
słyszałem również że jeśli saudykczyk żeni się z cudzoziemką to traci liczne prawa które posiada w Ksa oraz jakieś korzysci majątkowe?
ma to podobno zniechęcić saudyjczyków do ozenków z cudzoziemkami.

Umm Latifa (czyli Mama Latify) pisze...

Przede wszystkim odradzam przyjmowanie "wiary" dla dobra małżeństwa. Polecam za to dobrze poznać islam. Odnośnie pozwolenia, uzyskanie go jest potwornie trudne i tylko odrobinę łatwiejsze w przypadku muzułmanki. POza tym - Saudyjczyk musi najpierw w swoim kraju zdobyć pozwolenie (przez ambasadę tego nie zrobi) na ślub, a dopiero potem zaczynają się dalsze procedury związane z zawieraniem małżeństwa.Saudyjczycy żeniąc się z Saudyjkami nie mogą wykonywać pewnych zawodów (dyplomacja, służby wojskowe) oraz nie mogą liczyć na dotacje ze strony instytucji dobroczynnych - są takowe, które pokrywają koszty zawarcia małżeństwa (wiano dla kobiety) i startu. Więcej Panowie nie tracą.

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm