©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


25 listopada 2010

Abdulmusin Al-Mutairi i jego "Hulm"

Abdulmuhsin Al-Mutairi - Saudyjczyk, młody, niezależny reżyser filmowy, producent, scenarzysta - amator, pasjonat kina. 
“Nie ma  35 mm filmów w Arabii. Nie ma kin. Nie ma szkół filmowych. Uczymy się sami. Chcemy udowodnić, że młodzi Saudyjczycy też to potrafią. Jeśli w coś wierzysz, możesz tego dokonać". 
Dzięki internetowi, filmom tu dostępnym i arabskojęzycznym stronom o sztuce filmowej - Mutairi rozwija swoje zainteresowania, kształci się, konsultuje z podobnymi do niego pasjonatami. Jest współzałożycielem grupy saudyjskich filmowców - Talashi Films Group, która narodziła się w 2008 r.

Jego najgłośniejszy film "Hulm" (sen, marzenie) opowiada o doświadczeniach Hiszpanki, chrześcijanki, która przyjeżdza do Arabii do pracy . Jej matka zapada na ciężką chorobę, i pragnie zobaczyć córkę. Premiera filmu zrealizowanego w Rijadzie, miała miejsce na tegorocznym Festiwalu Filmów Zatoki w Dubaju - jak Mutairi zaznacza, przyjaciele odradzali mu wyświetlanie filmu w Królestwie (choć kin nie ma, jest festiwal filmowy w Dżeddzie, Saudyjczycy produkują swoje głównie - soap-opery w Królestwie;), ze względu na "delikatny" motyw przewodni jakim jest kwestia praktyki religii innej niż islam w Królestwie.
“Przyjaciele doradzali mi, bym nie pokazywał filmu w Arabii. Ale uważam, że bardzo ważnym jest ukazywanie różnych historii. Nasze filmy zawsze mówią o społeczeństwie muzułmańskim. Dlatego zdecydowałem się naświetlić sytuację chrześcijanki w Arabii" - zaznacza Mutairi. 
"Hulm" to jego trzeci film, krótkometrażowy. Ma już w zapasie "Projekt" - historię młodego mężczyzny z Rijadu próbującego zrealizować swoje marzenia; oraz film "Nic", który brał udział w zeszłorocznym konkursie na Festiwali Filmów Zatoki.

zob. też Tash ma Tash; Saudyjski festiwal filmowy
źródła: Mennasat, Arab News

2 komentarze:

Nobody pisze...

Witam . Piszę komentarz zawierajacy prosbe wlasciwie. Interesuje sie kultura arabska od bardzo dawna. Czytam Pani bloga bardzo czesto, ciesze sie, ze jest tu tak duzo ciekawych informacji pozwalajacych poznac swiat muzulmanski ,, od srodka ", poniewaz w sumie nigdzie indziej nie mozna tego zrobic. Nie spotkalem sie jeszcze z Polka prowadzaca bloga o Arabii Saudyjskiej. Do rzeczy : Chodze do 2 klasy Liceum ogolnoksztalcacego i z racji tego, iz interesuje sie Bliskim Wschodem przygotowuje mandala na lekcji Wok-u ( wiedzy o kulturze ). Chcialbym na nim zamiescic wzory i motywy arabskie oraz napis :,, Człowiek zawsze ma przesadne wyobrażenie o tym, czego nie zna. " Chcialbym zapytac czy moglaby Pani mi przetlumaczyc to zdanie na jezyk arabski oraz zapytac czy posiada Pani moze jakies ciekawe motywy Bliskiego Wschodu, ktore moglbym ( oczywiscie za zgoda ) umiescic na mojej pracy . Pozdrawiam, Dawid.
funnybunny@onet.eu

Umm Latifa in Saudi Kingdom pisze...

Dawidzie, odpowiem na priva.

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm