©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


1 listopada 2010

"trzymajcie się z dala od miejsc"...

w których przebywają mężczyźni!" - z taką oto odezwą do pięknej płci narodu saudyjskiego wystąpiło oficjalne ciało saudyjskich ucznych w islamie (ulema) - umocowane przez rząd do wydawania jedynych ważnych orzeczeń religijnych w Królestwie. (zob. fatwa nie zagmatwa;  saudyjska żena za pultem).

Fatwa brzmi następująco: 
PYTANIE:  "Pewne firmy oraz sklepy zatrudniają kobiety na stanowiskach kasjerek, które obługują zarówno mężczyzn jak i kobiety - jako rodziny. Każdego dnia kasjerki spotykają tuziny mężczyzn, i rozmawiają z nimi przekazując im pieniądze i rachunki. Dodatkowo kasjerki biorą udział w szkoleniach, spotkaniach i interact z ich kolegami i kadrą kierowniczą w pracy. Jak brzmi fatwa odnośnie takiej pracy kobiet? Jakie jest stanowisko odnośnie firm i sklepów, które zatrudniają kobiety? Prosimy o odpowiedź."
Odpowiedź (fatwa): Po analizie, komitet postanowił co następuje: "Nie wolno muzułmance podejmować się pracy w miejscu, w którym zachodzi wymieszanie płci (kontakty z mężczyznami). Kobieta powinna trzymać się z dala od miejsc, w których przebywają mężczyźni. Powinna szukać pracy, która nie wystawia jej na pokusę ani nie czyni jej źródłem pokusy. A to, co zostało wspomniane w pytaniu, wystawia ją na pokusę i wodzi mężczyzn na pokuszenie, a zatem jest wg islamu zabronione. I firmy, które zatrudniają kobiety, współuczestnicza w tym, co jest zabronione w islamie, a zatem też popełniają rzecz zabronioną. Wiadomo, że temu, kto obawia się Boga - zostawiając to, co Bóg zabronił i czyni to, czego wymaga od niego Bóg, Bóg ułatwi wszelkie sprawy, jak obiecał w Koranie. 
[Koran sura Al-Talaq (Rozwód); werset 2-3; interpretacja wg Bielawskiego]: {A temu, kto się boi Boga, On przygotuje jakieś wyjście;  i da mu zaopatrzenie stąd, skąd on się nawet nie spodziewa. A temu, kto ufa Bogu, On sam wystarczy! Oto Bóg powoduje spełnienie swojego rozkazu! Bóg ustanowił miarę dla każdej rzeczy..}
I Prorok powiedział: "Jeśli zostawicie coś przez wzgląd na Boga, Bóg wynagrodzi wam tym, co dla was lepsze".  [koniec fatwy] 

Stan faktyczny:

- kobiety stanowią przeważający procent osób odwiedzających centra handlowe w Arabii - w sklepach w centrach handlowych zatrudnieni są tylko i wyłącznie mężczyźni (w tym w sklepach sprzedających bieliznę damską - czas temu wydano zarządzenie, iż powinny to czynić kobiety, zarządzenie pozostało fikcją po dziś dzień, czyli teorią); kobiety zatem zmuszone są do rozmów z kasjerami - tzn. wymiana informacji o cenie, wysokości rachunku, rozmiarze odzienia - nawet takiego jak biustonosz...

- w restauracjach - nawet w sekcjach dla rodzin (w których spożyć posiłek mogą samotne kobiety - tzn. bez towarzystwa mahrama) pracują panowie; w restauracjach 'otwartych' - w centrach handlowych (food courts) stoliki są odkryte (w restauracjach dla rodzin, są nadal otoczone parawanami), i sztywny podział na damsko-męską część się już zaciera...

- panowie obsługują taksówki, którymi przemieszczają się kobiety (plus pracują jako kierowcy dla rodzin), które choć teoretycznie islam nam tego nie zabrania, prowadzić samochodów samodzielnie nie mogą

- w szpitalach i klinikach (nawet państwowych) kobiety i mężczyźni pracują obok siebie i ze sobą (ramię w ramię - o tym było już na blogu)- szpitale państwowe zatrudniają mężczyzn w oddziałach ginekologiczno-położniczych

- kobiety zatrudniane są przez różne firmy - w telefonicznych centrach informacyjnych (charakter usługowy oczywiście), co wymaga od nich prowadzenia również rozmów z mężczyznami

- wszystkie kobiety w Arabii muszą mieć na sobie co najmniej abaję (czarne wierzchnie okrycie), Saudyjki zaś zasłaniają włosy i twarze - w prowincji centralnej nadal w większości (w Dżeddzie znajdziemy coraz więcej Saudyjek, które z niqabów rezygnują)

- kobiety mają swoje stragany - na lokalnych bazarach

- coraz więcej wydarzeń "kulturalnych", które do całkiem niedawna były rozdzielone płciowo, zaczyna być organizowanych dla całych rodzin (tzw. family days, kawalerom wstęp wzbroniony).

tegoroczna impreza mieszana w miejscowości al-Kharj
obok stoisk panów, panie również sprzedawały m.in. wspaniałe tradycyjne saudyjskie dania domowej roboty

- dzisiaj lokalne gazety doniosły o planach rządowych (walka z bezrobociem) mających na celu umożliwienie kobietom podejmowania pracy na rynkach ze złotem (biżuterią ogólnie; tzw. gold souqs)!

A zatem podsumowując: fatwa nie ustanawia przepisu prawnego w Arabii (- komitet wydał szereg fatw odnośnie tego, co jest niedozwolone w islamie - kwestia oczywiście surowości interpretacji, a co pozostaje dozwolone nadal w Królestwie)  ... aczkolwiek może utrudnić zadanie ekipie rządzącej (ta przysłowiowa kłoda pod nogi), próbującej ulżyć niedoli kobiet (toż wg wymagań - sklepy za kasami mają zatrudniać kobiety, które wsparcia potrzebują, więcej saudyjska żena za pultem, link w pierszym paragrafie), jak i oczywiście doli kobietom, które za tą ladą czy kasą zmuszone będą stanąć... Nie spotkałam Saudyjki, która podjęłaby się pracy kasjerki - bez poważnej ku temu motywacji...

Odnośnie reakcji Saudyjczyków: na razie spotkałam się z co najmniej zdziwieniem, aczkolwiek nie ma wątpliwości co do tego, że na są osoby, które fatwę popierają i uznają jej zasadność, nie analizując zbytnio powodów zmuszających kobiety do podejmowania pracy. Saudyjczycy z wyższym wykształceniem należą do grupy pierwszej, tzn. tej dziwiącej się...


ps. na margiesie czas temu szef policji religijnej w Mekce, szeich Al-Ghamdi oświadczył, iż rozdział płci (w formie w jakiej forsowany jest w Królestwie) w miejscach publicznych nie ma podstaw w islamie... jak można było się spodziewać, takie stwierdzenie z ust prominentego "mutawwy" nie odbiło się bez echa i wywołało istną burzę w szklance wody....

UPDATE:
02.11  Saudis shocked by fatwa banning women cashiers
02.11. ‘Manned’ lingerie shops draw ire
08.11 ‘Cashiers’ fatwa seemingly inconsistent with previous edicts

i na koniec zdjęcie króla w otoczeniu k o b i e t
opublikowane czas temu w saudyjskiej prasie
wywołało masę spekulacji odnośnie dalszej polityki rozdziału płci
w Arabii Saudyjskiej

UPDATE 2019.  W sklepach, galeriach handlowych królują za ladami, kasami kobiety.  

19 komentarzy:

Aga pisze...

Nie, no, nie mogę!A czy Saudyjki nie mogą jakoś przeciwko temu się zbuntować (w sumie wiem, że nie...)? Nie istnieje możliwość zmiany tej fatwy? Czy wiadomo oficjalnie, kim są ci mili panowie, którzy je wydają, nie ma tam jakiegoś prokobiecego? Czy w tej Arabii w ogóle zmienia się coś na plus?

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

Przeciwko samej fatwie nie da się zbuntować ;) - aczkolwiek podejmowanie się takowych prac (kasjerka) przez panie i zatrudnianie ich przez firmy na takowych stanowiskach jest już pewną formą "wyrazu". W Arabii wiele rzeczy się zmienia, ja zauważam bardzo duże zmiany w metalności samych Saudyjczyków. Co do sytuacji kobiet, wiele się mówi, ale tych faktycznych, namacalnych zmian w realu = tych na które większość kobiet czeka )np. wprowadzenie minimalnego wieku uprawniającego do zamążpójścia) nadal nie widać.

Aga pisze...

Wszyscy moi znajomi Saudyjczycy, muzułmanie nie są z tego zadowoleni, powiedzmy oględnie, nie tylko dlatego, że decyzję uważają za niewłaściwą, ale dlatego, że świat uogólni być może taki pogląd na wszystkich Saudyjczyków. Wkurza mnie też trochę z daleka ta bierność i kobiet, i mężczyzn w Arabii, no ale trudno o wiele czynności w tak funkcjonującym państwie.

Nie łamcie się kobity w Arabii, pzdr :)

Anonimowy pisze...

mam bardzo przykre doświadczenia, jeśli chodzi o Saudyjskie kobiety.
miałam okazje poznać kilka, kiedy byłam w USA... tutaj w komentarzu pisze Pani o minimalnym wieku uprawniającego do zamążpójścia, Panie które poznałam twierdziły, że nie powinno się tego zmieniać, bo to pogwałcenie boskich praw. może nie zdziwiłabym się, gdyby były z jakichś biednych rodzin, ale one były wykształcone, co strasznie mnie zdziwiło. bardzo przykro mi było, że kobiety kobietom chcą zgotować taki los.
głosiły wiele innych "mądrości",które mnie przerażały. dziwiłam się tylko, że chciały w ogole ze mna rozmawiać, ale mialam wraznie,ze chca mnie pouczyc.
:)

pozdrawiam.
Irenka

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

@ Irenka: Ja pani Irenko, Saudyjki, która by tak twierdziła nie spotkałam...

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

co oczywiście nie świadczy o tym, iż nie mogą istnieć takowe, które uważają inaczej...

Anonimowy pisze...

rozumiem, mnie bardzo to zdziwiło, ale jednak.
zdziwiło tym bardziej, że nie były to biedne, niewykształcone kobiety.
kwestia wychowania.
Irenka

Anonimowy pisze...

Mam małe pytanie. Jeszcze jestem w stanie jakoś pojąć rozumem te podziały i segregację płciową. No co kraj to obyczaj. Kobiety nie powinny pracować w towarzystwie mężczyzn, aby nie wodzić na pokuszenie- to tak na chłopski rozum zrozumiane.
Jednak cały czas nurtuje mnie kwestia sklepów w bielizną damską.
Czy wielcy duchowni i uczeni nie dostrzegają pewnego rodzaju hipokryzji??
Czy taki stan rzeczy nie oburza samych Saudyjek?
Przyznam szczerze, że większy komfort psychiczny dla kobiety to sprzedawczyni a nie sprzedawca w takim sklepie. Zawsze doradzi, podsunie pewien pomysł lub sugestię bo wybór biustonosza nie zawsze jest tak oczywistą sprawą. No i jak tu o miseczkach i fiszbinach rozmawiać z mężczyzną??
Czy i to nie jest pewnego rodzaju kuszeniem mężczyzn?
Nie żebym się czepiała ale jest to dla mnie absurdem po prostu. Sklepy z bielizną damską powinny być jak najbardziej obsługiwane przez kobiety. Zresztą niektóre kobiety mogą odbierać to jako naruszenie pewnego rodzaju intymności (mój subiektywny pogląd).
Umm Latifo, dlaczego tak jest? Czy naprawdę społeczeństwo saudyjskie nie dostrzega absurdu w tej w/w kwestii?
No i jak się na to zapatrują mężowie Saudyjek? No idzie ich żona kupować bieliznę i musi na ten temat porozmawiać z OBCYM mężczyzną.
Osobiście na koniec dodam, mimo że mieszkam w Polsce, to wolę aby kobieta mnie obsługiwała i doradzała. Zakup bielizny jest dla mnie intymną sprawą i nie chciałabym aby jakiś sprzedawca wymachiwał mi stringami przed oczami i doradzał, która tkanina lepsza a który producent ma nową kolekcję.
Pozdrawiam serdecznie
E.

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

@ E: Było, było na blogu, odsyłam:
niech bieliznę sprzedają kobiety
oraz
od 13 lutego bojkotujemy

W powyższym artykule jest też najnowszy artykuł dot. kwestii powyższej - manned lingerie shops draw ire
:)
Pozdrawiam również.

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

@ E: "Problem" polega na tym, iż kobiety w miejscach publicznych już funkcjonują, jeśli sama obecność kobiety zakrytej od stóp do głów wodzi mężczyzn na pokuszenie, wówczas - wszystkie centra handlowe w Arabii powinny mieć obsługę damską ;). A tutaj za ladą panowie.. Co innej miejsce publiczne, a co innego przebywanie sam na sam np. w zamkniętym pomieszczeniu obych sobie (niespokrewnionych) mężczyzny i kobiety. Tego ostatniego islam definitywnie jasno zabrania. Odosobnienia...

Anonimowy pisze...

Umm Lafito
Dziękuję za odpowiedź.
Niestety po zapoznaniu się z lekturą dochodzę do wniosku, że to zbyt zaskakujące i nielogiczne momentami dla mnie. Może perspektywa postrzegania zagadnienia wpływa na ocenę :)
A jeśli zakryte kobiety aż tak wodzą na pokuszenie, to czy nie lepiej by było gdyby w centrach handlowych więcej kobiet pracowało? To tak na logikę, bo kobiety częściej po takich centrach biegają. No chyba że Saudyjki inaczej się na to zapatrują.
A tak z przymrużeniem oka, to ci wszyscy uczeni powinni wiedzieć, że nawet cała zakryta kobieta będzie wodzić na pokuszenie w sklepie z bielizną- element kobiecej garderoby wpływa często na męską wyobraźnię i mniej czyste myśli ;)

Pozdrawiam
E.
PS Sam blog jest rewelacyjny, pisany ciekawie i zachęca do poznania tego co nieznane!

Anonimowy pisze...

A czy ta fatwa może tak naprawdę nie obfitować w realne konsekwencje? Tzn. fatwa fatwą, a ludzie swoje, bo widać, że wszyscy wzburzeni?

Anonimowy pisze...

Mnie (jako niemuzułmankę, ale bardzo skromną, nieśmiałą kobietę) najbardziej dziwią właśnie dwa aspekty - po pierwsze ten bieliźniarski, już wspomniany, po drugie ten lekarski.
Absolutnie nie wyobrażam sobie żeby kiedykolwiek dotknął mnie lekarz od spraw intymnych będący osobnikiem płci przeciwnej (poza może sytuacjami super-hiper-nagłymi i stwarzającymi wręcz zagrożenie życia). Lekarz, nie lekarz, wszystko jedno - dla mnie to jest obcy facet. Jako niemuzułmanka mogę z nim rozmawiać, możemy sobie podać ręce przy powitaniu, możemy jechać w jednym przedziale w pociągu, może rozmienić mi pieniądze, itd... Ale jeśli obcy mężczyzna (lekarz) ma mieć "społeczne przyzwolenie" na oglądanie i obmacywanie moich najintymniejszych części ciała, to się na to nie godzę, nie pozwala mi na to moja wrażliwość. Okropne, obleśne (kompletnie pozbawione wyobraźni i wrażliwości) jest zatrudnianie mężczyzn-lekarzy na tak intymnych kobiecych oddziałach jak ginekologia, zwłaszcza jeśli nie jest przewidywana możliwość wyboru (ze względu na przekonania, wrażliwość, czy wiarę). Pozdrawiam, G.G.

Anonimowy pisze...

salam alejkum
umm latifo czy mozesz napisac cos o wystrojach saudyjskich wnetrz ??? bardzo jestem ciekawa takiego watku...Milo byloby tez, jakby pojawila sie jakas notka o rozwodach w Arabii, z kim zostaje dziecko w przypadku niemuzulmanskiej matki/ ojca.. Dziekuje, pozdrawiam Ola

Anonimowy pisze...

A mnie zastanawia dlaczego nikt nie pomyslal o centrach handlowych tylko dla kobiet? Albo wyznaczonej czesci, gdzie mezczyznom wstep wzbroniony, gdzie miescilyby sie sklepy z bielizna damska, rozne artykuly typowe dla kobiet i moze restauracja, miejsce dla dzieci (dla chlopcow ponizej jakiegos wieku, np. 15 lat) Gdzie zatrudnione bylyby jedynie kobiety.
Mona

Anonimowy pisze...

Mona, taki pomysł byłby fajny nawet w u nas w PL ... Bardziej komfortowo i można na spokojnie wszystko pooglądać .

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

@ Mona: Ja wiem o 2 takich centrach w Rijadzie - jest jedno całe centrum handlowe dla kobiet (nieustannie się tam wybieram - ale dość daleko od nas); i jedno całe piętro w al-Mamlaka (pisałam o tym na blogu) - tylko dla kobiet. Niedawno byłam na kawce tamże z przesympatyczną rodaczką naszą.... :).

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

@ Ola: A czy zajrzałaś do notek o tym, jak mieszkają Saudyjczycy? O tym wystroju trochę trudno pisać ;) - bo tutaj jest bardzo różnorodny - od stylu europejskiego po arabskie "ozdrobne" meble, po bardzo prosty - wszystko uzależnione od gustu i zasobności konta.

Anonimowy pisze...

dla mnie i tak zawsze będzie Polką,chociaż bardzo interesuje mnie twój blog,mam wrażenie,że kreujesz się na rdzenna Arabkę i nie dasz sobie przepowiedzieć,że w kulturze Arabii może coś komuś nie odpowiadać.,,fascynuje mnie ta kultura ale wyroki śmierci,czy ograniczone prawa wobec kobiet mnie irytują i proszę nie porównuj cytatów z Biblii do Koranu twierdząc,że u nas Pismo mówi o karze śmierci,racja ale NIE JEST WYKONYWANA, NIKOMU NIE OBCINA SIĘ CZŁONKÓW LUB GŁOWY NA PLACU EGZEKUCJI!POZDRAWIAM

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm