©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


24 lipca 2008

SAUDYJSKI FESTIWAL FILMOWY

Ebtihal Mubarak Arab News

DŻEDDA: Choć nie ma splendoru, gwiazd filmowych ani czerwonego dywanu, tym nie mniej w trzecim roku istnienia możemy użyć sformułowania "Festiwal Filmowy w Dżeddzie". Inauguracja wydarzenia kulturalnego znanego pod niewiele mówiącą nazwą “Festiwal Pokazów Wizualnych w Dżeddzie,” miała miejsce w czwartek w Izbie Handlowo-Przemysłowej. Setki mieszkańców Dżeddy wypełniło audytorium, mężczyźni z przodu, kobiety z tyłu. Kobiety szczególnie entuzjastycznie przywituały zespół ludowy Hidżazu, który wykonał pieśń wychwalającą “Narzeczoną Morza Czerwonego.”

"Festiwal jest najlepszym sposobem na wsparcie i pokazanie światu utalentowanych Saudyjczyków działających w branży filmowej", powiedział reżyser Mamdouh Salem, główny organizator festiwalu.Organizatorzy uhonorowali dwóch saudyjskich pionierów: aktora Mohammeda Hamzę oraz rezysera Abdullaha Al-Muhaisina.

Festiwal otworzyła projekcja “Poranku Nocy”, komedi nakręconej w Syrii, w której zagrał i do której scenariusz napisał saudyjski aktor, Raszid Al-Szamrani. Film jest historią Abu Hilala, kierowcy tira z Hidżazu, który ląduje w 6 wieku ne. próbując zapobiec 40-letniemu konkliktowi między arabskimi plemionami Bakr i Taghlib. Widownia śmiała się na głos, kiedy Abu Hilal kpił z banalności konfliktu, przypinając o współczesnych konfliktach między Arabami. Na festiwalu wyświetlonych zostanie 70 filmów, z których 44 to produkcje saudyjskie, z których tylko 38 bierze udział w konkusie. Więcej: http://www.jvsf.net/.
Moje trzy grosze: Arabia nie przestaje zadziwiać. W kraju, w którym nie ma kin ani teatrów, organizuje się festiwale filmowe, podczas których kobiety i mężczyźni siedzą w jednej sali (i umiejąc zachować granice islamu, mam nadzieję...) potrafią się dobrze bawić.
satyra Saudi Gazette

Brak komentarzy:

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm