©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


12 grudnia 2008

policja religijna

Jak wyglądają religijni policjanci... Myślę, że tak na podobieństwo "trójki klasowej". Zazwyczaj przemieszczają się w parach, bardzo często towarzyszy im również policjant. Czyli jest ich trzech. Ubrani w białe thoby (kolorowe zimą zob. zdjęcie) plus tzw. męskie abaje - zewnętrzne eleganckie odzienie narzucane na białe thoby w sytuacjach uroczystych) chusty na głowach, długie brody. Religijni policjanci, jak sama nazwa wskazuje, pilnować powninni przestrzegania przez obywateli i mieszkańców Arabii Saudyjskiej zasad wyznaczonych przez islam: modlitwy, postu, kodeksu damsko-męskiego, moralnego. Mogą nauczać i pouczać osoby naruszające określone reguły lub nie wypełniające obowiązków religijnych, aczkolwiek nie wolno im samodzielnie siłą do czegokolwiek kogokolwiek zmuszać (nadużycia przywilejów przez mutawwain zdarzały się i doprowadziły do spadku popularności jak również i stopnowego ograniczania wpływów). Policja religijna może zaaresztować osoby jawnie naruszące określone przepisy obowiązujące w Arabii (np. stan khulwa: Młodzież zaaresztowana pod zarzutem nielegalnego towarzystwa; publiczne nauczanie religii innej niż islam, picie alkoholu w miejscu publicznym, itp). Na policjantów w Rijadzie dzisiaj trudno się natknąć. Ja podczas ponad pięcioletniego pobytu widziałam ich w następujących sytuacjach: w centrum handlowym podczas ramadanu nauczających kobiety o należytym okrywaniu się, mężczyzn o zapuszczaniu brody i obowiązku modlitwy; na ulicy w samochodzie przejeżdzających obok sklepów w czasie ogłaszanego wezwania na modlitwę i nawołujących do udania się na nią, jak również przypominających właścicielom o obowiązku zamknięcia sklepów na czas modlitwy; w centrum handlowym przypominających o modlitwie. Wedle pamięci mego męża, okres kiedy policja religijna miała najwięcej wpływów przypadał na lata osiemdziesiąte. Policjanci religijni mogli zaaresztować muzułmanina jeśli nie odmawiał modlitwy, muzułmankę za niezasłanianie twarzy. W miarę upływu czasu, wpływy i moc oddziaływania umiejszała się. Dzisiaj ogranicza się głównie do nauczania o zasadach islamu, przypominania o obowiązku modlitwy, skromności w ubiorze i reagowania w sytuacjach w których ewidentnie naruszane są zasady islamu (z prawem aresztu) stanowiące prawo w Arabii. Policjanci religijni zwani są zwykle potocznie "mutawwaun" (mutawwa - l.p.), oficjalnie używa się terminu: "Committee for Promotion of Virtue and Prevention of Vice". (Komitet na rzecz Promowania Cnoty i Zapobiegania Zespuciu). Czy Saudyjczycy uważają za zasadne funkcjonowanie religijnej policji? Ci, którzy są religijni zdecydowanie tak. Nawet ci, "umiarkowni religijnie" zasadności nie podważają, aczkolwiek domagają się dalszych "reform" w zakresie funkcjonowania, organizacji, sprawności, jasnego zakresu obowiązków i uprawnień.


Ciekawa lektura dla anglojęzycznych: Women’s presence at Eid Al-Fitr festivities sparks heated debate; 15 held on bootlegging, gay prostitution charges.

Wykładnię słowa "mutawwa" podaje na swoim blogu Saudi Woman w artykule: "Are you a mutawwa?"

Interesujący artykuł saudyjskiej dziennikarki, Sabria'i Jawhar- There's a need for the Hai'a as long as its role is defined


zdjęcie: źródło: www.alriyadh.com; trzech policjantów religijnych + policjant regularny (w tyle) w jednym z centrów handlowych.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Salam aleikum! Osobiscie ja tam popieram mutawwa, w granicach zdrowego rozsadku, czyli pomijajac naduzycia sily:) Mam nadzieje, ze w Saudii to calkowicie nie zaniknie, enshaallah
Mariam, Kuwejt

Anonimowy pisze...

interesuje mnie,czy cos takiego,jak policja religijna istniala za czasow Proroka?
Kaska

Maria pisze...

To jeddah chyba byla zawsze jakims liberalnym odlamem w kraju . Maz co prawda pamieta nawolywania z samochodow na modlitwe, ale jego mama nigdy twarzy nie zaslaniala i nigdy przez to nie miala problemow pod koniec lat 70tych jak przyjechala do KSA nie nosila nawet abai.

umm Latifa pisze...

DO p. Katarzyny: Nie istniala, bo nie bylo takowej potrzeby... Muzulmanie nie byli tak liczni jak dzis, mieli przyklad w osobie Proroka i nawzajem zachecali sie do przestrzegania islamu...

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm