©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


27 marca 2009

saudyjska popkultura

Małgorzata: "A czy mogłabym prosić o informacje na temat arabskiej popkultury? Czyli: co się ogląda w kinach, czy są wyświetlane filmy zachodnie, czy są one może cenzurowane, czy takie imprezy jak gala oscarowa są szumnie komentowane albo raczej się je w mediach pomija? Jakiej muzyki popularnej się słucha?"
Tu się szczerze przyznam bez bicia, że jestem kompletną ignorantką w dziedzinie współczesnego popu-kulturowego. Kin nie w Arabii nie ma (choć chodzą ploty, że będą otwierać), ale: mamy >saudyjski festiwal filmowy; >telewizję satelitarną (bez ograniczeń) oraz >wypożyczalnie dvd, vcd; >o muzyce w Arabii; o kobiecym podziemnym zespole rockowym (!) zob. wzmianka >Accolade. Jeśli chodzi o imprezy takie jak gala oskarowa i inne jej podobne, są nadawane i komentowane. W lokalnych gazetach pojawiają się też zdjęcia gwiazd kina amerykańskiego. Co do teatrów, publicznych nie ma, ale przedstawienia (sztuki np. współczesne) mają miejsce np. na terenie uniwersytetów lub odwołujące się do tradycji zob. >Dżanadrija... I niczym więcej chyba się nie popiszę...

5 komentarzy:

tati_ana pisze...

Ja chciałam bardzo bardzo bardzo podziękować za tego bloga. Odwiedzam go codziennie i ogromną ciekawością czytam wszystkie posty. To najrzetelniejsze źródło informacji. Podziwiam Panią jako kobietę która zdecydowała się na tak radykalną zmianę. W głębi duszy muszę przyznać że w Pani widzę moje niespełnione marzenia :) Dziękuje jeszcze raz za wszystkie tak bardzo dla mnie cenne informacje

umm Latifa pisze...

Miło jest mi przeOGROMNIE, DZIĘKUJĘ bardzo. Jeśli miałaby Pani jakiekolwiek pytania, zachęcam do ich zadawania :-).

Anonimowy pisze...

Bardzo ciekawy blog, zaniedbałam wszystkie obowiązki domowe podczas czytania - mąż chodzi bez obiadu.
Oczywiście że w Polsce o Arabach myślimy stereotypowo. Ja miałam okazję poznać wielu z nich w czasie studiów w Krakowie. Po prostu w akademiku miałam za sąsiadów Arabów. Na początku walczyłam o przeniesienie do innego pokoju ( jak Panią zainteresuje to opiszę dlaczego ) , ale później jakoś się ułożyło, nawet gadaliśmy długie wieczory. Moje myślenie o Arabach nie jest już stereotypowe, bo wiem że tak samo marzą o miłości, szczęściu. Ale jedno wrażenie pozostało mi w pamięci - oni mieli obsesję na punkcie seksu. Jakby się dało to robili by to non stop, na zasadzie byle jak, byle z kim byle długo. A największymi babiarzami byli Ci z krajów o fundamentalistycznym islamie. Po przeczytaniu Pani bloga doszłam do wniosku, że powodem tego może być fakt, że z kobiecości w waszych krajach zrobiono takie tabu, że stało się to jakąś obsesją. A może się mylę.

Pozdrowienia Roma

umm Latifa pisze...

Dziękuję pani Romo za komentarz. Pozdrawiam również.

rudzin pisze...

@Roma Też jestem zdania, że taka ekstremalna izolacja obu płci musi powodować odchylenia od standardu. Wręcz demonizuje się seksualność człowieka. Taki ekstremizm o jakim tu na blogu wyczytałem (jak choćby o zakazie noszenia kolorowych płaszczy by nie budziły zainteresowania) musi powodować odchyły, i jak da się zauważyć - powoduje.

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm