©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


29 maja 2008

niech bieliznę sprzedają kobiety

Shabna Awiz; Saudi Gazette DAMMAM –

Kobiety ponownie wnioskują, aby kobiety sprzedawały bieliznę damską w Arabii Saudyjskiej. W kraju, w którym obowiązuje szariat - prawo islamskie oraz przestrzegany jest surowo rozdział płci, mężczyźni sprzedają tak kobiece produkty jak bielizna osobista. Eksponowanie towaru przez mężczyzn wprawia kobiety w zakłopotanie.

"Czułabym się o wiele bardziej komfortowo dokonując wyboru, jeśli za ladą stałaby kobieta" - mówi Dżawhara, saudyjska biezneswoman, która przyjechała do Dammam kupić suknie wieczorowe. "W ten sposób, miałabym więcej możliwości, by sprawdzić i przejrzeć fatałaszki, takie jak bielizna osobista."

Tak samo uważa Umm AbdurRahman z Dammam. "Czuję się bardzo skrępowana prosząc sprzedawcę o rozmiar bielizny, i zazwyczaj, wybieram tą, która od razu wydaje mi się dobra." Umm AbdurRahman uważa, że dobrze byłoby, gdyby kobiety sprzedawały w sklepach z kobiecymi ubraniami; w ten nie krępowałyby się prosić o określone rozmiary i materiały. Umm Abdurrahman dodaje, iż w wielu krajach, "sklepy kobiece" prowadzone są przez kobiety, i niesamowicie dziwnym jest, iż w Arabii, w której tak surowo przestrzega się rozdziału płci, jest inaczej.

Kobiety krytykowały również użycie manekinów eksponujących bieliznę. Umm Mohammed, trzecia kupująca w tym samym centrum handlowym, uważa, że manekiny ubrane w bieliznę oraz inne akcesoria przynoszą kobietom wstyd. "Chodzimy zasłonięte od stop do głów, a nasza bielizna wystawiania jest na widok publiczny na manekinach", mówi Umm Mohammed. "Żenuje nas przechodzenie obok tych sklepów z naszymi dorastającymi synami."

Fatima, Egipcjanka z Aleksandrii, która dołączyła do męża w Dammam kilka miesięcy temu, zaznacza, iż ogromnie zaskoczyło ją, iż w Arabii Saudyjskiej bieliznę kobiecą sprzedają mężczyźni. "Myślałam, że mężczyznom nie będzie nawet wolno wejść do tych sklepów," mówi, "tym bardziej zdziwiło mnie to, iż to właśnie mężczyźni sprzedają kobiecą bieliznę. Nie rozumiem, dlaczego reguła rozdziału płci nie ma tu zastosowania."

Saudi Gazette znalazła, iż jedynie kilka sklepów we wszystkich centrach handlowych w Dammam zatrudniło kobiety przy sprzedaży bielizny. Widać również, iż handel w tych sklepach jest bardzo ożywiony, w odróżnieniu od tych, w których zatrudnieni są mężczyźni.

Saudyjki od dawna domagają się, aby kobiety prowadziły sklepy oferujące produkty wyłącznie dla kobiet, aczkolwiek do tej pory, władze nie wprowadziły surowych przepisów zabraniających mężczyznom pracy w tych sklepach. Ministerstwo Przemysłu i Handlu wydało już pewien czas temu zarządzenie (ok. czerwca 2005 r. - przyp. Umm Latifa), zezwalające kobietom na podejmowanie pracy w sklepach z bielizną oraz ubraniami tylko dla kobiet. Sklepy sprzedające wyłącznie bieliznę dla kobiet miały rok na wprowadzenie powyższego przepisu w życie. Przepis dotyczy również sklepów z abajami, szalami, niqabami (itp.) i 'ready made' sukienkami. Właścicielom tych sklepów dano dwa lata na wprowdzenie zmian zgodnie z literą prawa. W związku z przepisem, właściciele sklepów muszą również dokonać zmiany wystroju tak, aby wnętrza nie były widoczne na zewnątrz (zapewnienie kobietom należytego stopnia prywatności).

Brak komentarzy:

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm