Rząd saudyjski mianował kolejne cztery kobiety na konsultantki Komisji Doradczej (Szura), planując zwiększyć ich liczbę do 12. Na razie sugestiami z panami dzielić się będzie siedem Saudyjek. Jest to kolejny krok w polityce króla Abdullaha, mający na celu zwiększenie udziału kobiet w życiu politycznym Królestwa, modernizację rządu jak również udział w pracach Komisji reprezentantów różnych grup społecznych (zwiększono liczbę miejsc przypadających szyitom z dwóch do pięciu).
Pierwsze sześć kobiet mianowano na konsultantki w 2006 r. na skutek międzynarodowych nacisków. Wg Mohammeda al-Zulfah, byłego członka Komisji, ich rola ograniczała się do reprezentacji na zagranicznych konferencjach oraz spotkaniach, bez większego wpływu na decyzje podejmowane przez Szurę. Kobiety generowały również większe koszty, albowiem w każdej podróży zagranicznej towarzyszyć musiał im mąż lub inni krewny (>mahram).
Według Khatun Al-Fasi, historyka i profesor jednego z uniwersytetów rijadzkich dla kobiet, obecne konsultantki nominacje przyjęły pod warunkiem zagwarantowania im poważniejszego udziału w pracach Komisji, jak również zwolnienia z udziału w zagranicznych konferencjach. Wszystkie wywodzą się z liberalnych, zamożnych rodzin. Asija al-Aszaikh jest założycielką oraz dyrektorem firmy dewelopersko-konsultacyjnej w Dżeddzie, Maha al-Monif - lekarzem, Mai al-Issa - pracownikiem administracyjnym uniwerstytetów dla kobiet; Al-Dżohra al-Angari jest jedną z założycielek Narodowego Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Praw Człowieka.
Panie nie są jednak pełnoprawnymi członkami Szury, ich sugestie panowie mogą - lecz nie muszą - brać pod uwagę.
Na zdjęciu opublikowanym przez jedną z lokalnych gazet, Saudyjki podczas spotkania z królem Abdullahem.
4 komentarze:
Abdullah to najlepszy ze wszystkich dotychczasowych saudyjskich królów ! Oby panował jak najdłużej.
Amen!
No cóż, dobre i konsultantki. Jeśli jeszcze Jego Wysokość zezwoli kobietom na prowadzenie samochodu, będę Mu dozgonną fanką. Zastanawiające, dlaczego w tak bogatym i rozwiniętym kraju, kobiety - mądre, wykształcone, wykonujące odpowiedzialną pracę - są tak ograniczane w swoich "ludzkich" prawach.
Świetny blog. Pozdrawiam
Oj, Umm Omar... Pytanie to, zadaję sobie coraz częściej ;). Myślę, że choć odkrycie ropy diametralnie zmieniło Arabię w dość krótkim czasie i pozwoliło na szalone wręcz tempo rozwoju kraju pod wieloma względami, to mentalność wielu ludzi staje oporem; aczkolwiek zaznaczyć muszę, iż również wielu Saudyjczyków - ma bardziej otwarte umysły :).
Prześlij komentarz