©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


24 czerwca 2009

Saudyjczycy na piechotę

przemierzający ulice Rijadu, to widok latem rzadki ;). Wszyscy wożą się samochodami. To zdjęcie udało mi się pstryknąć w kwietniu, kiedy mieliśmy jeszcze wiele przyjemnych chłodnych i deszczowych dni, do pieszych wypadów wyśmienitych.
Obaj panowie mają na sobie tradycyjny strój - białe sukienki - thoby, sandały, na głowie jeden ma czapeczkę (kufi), na nią nakłada się chustę (czerwono-biały szimagh) którą przytrzymuje swoista obręcz pleciona z czarnego sznurka, tzw. ghutra. Pod thobami - długie lekkie bawełniane spodnie (bielizna) plus bawełniane podkoszulki zazwyczaj z półrękawkiem. Podkoszulki na ramiączkach pod thobami wykluczone. Mężczyźni bardzo często noszą jak widać okrycia głów. Wielu panów zapewne z prozaicznej przyczyny - powiększająca się łysinka:), ale na serio okrywanie głowy przez Arabów (nie tylko Saudyjczyków) jest bardzo popularne, jest nie tylko elementem tradycji, lecz wyrazem elegancji (ala europejski kapelusz).

8 komentarzy:

Sarcia pisze...

Umm LAtifo - czy zdarza sie, ze mezczyzni ubieraja thoby z krotkim rekawem?

umm Latifa pisze...

Formalne nie, nigdy. Ale nieformalne - te sukienki do chodzenia po domu tak.

Maria pisze...

ewentualnie ochrona przed udarem slonecznym a o takie cos w 50 stopniowym upale nie trudno

Jolanta pisze...

Czy zdarza się, że tradycyjne saudyjskie stroje przywdziewają Europejczycy? Czy to uchodzi, czy raczej nie jest mile widziane?

Pozdrawiam gorąco

umm Latifa pisze...

Byłoby to co najmniej mile widziane! Saudyjczycy odbiorą to jako ukłon dla ich kultury i tradycji. Na ulicy nie widziłam, ale w tv saudyjskiej, tak - widziałam Amerykanina w tradycyjnym stroju saudyjskim. Myślę, że się zdarzają - ten strój na upały jest idealny.
A propos Europejczyków, przedwczoraj byliśmy na wypadzie rodzinnym w parku, i w dużym meczecie w którym mąż odmawiał nocną modlitwę (tzw. isza) Niemiec ogłosił szahadę. :=) Dopytam się, jak był ubrany.

Jolanta pisze...

Dziękuję :-)
Pytam nie bez powodu. Otóż mój starszy syn bardzo chce sobie nabyć taki strój. Pod warunkiem, że będzie mógł w nim chodzić, oczywiście.
No to na saudyjskiej ulicy przybędzie jeszcze jeden sukienkowy :-)

Pozdrawiam z gorącej (i parnej) Polski.

Jolanta pisze...

Tyle że od Saudyjczyka za bardzo różnić się nie będzie. Opalony na heban, chudy i strasznie długi ;-)

Tylko oczy ma niebieskie, co się pewnie tam nie zdarza :-))
I dopiero uczy się arabskiego.

umm Latifa pisze...

A o kolorach karnacji napisze na blogu, o wzroscie i o Saudi shaving style ;). Dobre tematy na artykulik ;). Usciski!

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm