©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


9 czerwca 2009

kobiety Arabii wkrótce za kółkiem?

Wszystko wskazuje na to, że władze pomału oswajają społeczeństwo z ideą usadzenia Saudyjek za kółkiem!

W wywiadzie dla gazety Al-Watan, islamski myśliciel oraz były Minister Informacji Dr Mohammed Abdu Jamani zwrócił się z apelem do Wielkiego Muftiego, palenu uczonych oraz Komisji Doradczej Szura o rozwiązanie problemu i ustanowienie sprawiedliwości. "Co jest lepsze" - pyta Jamani - "to, że pozwolimy kobietom prowadzić czy to, że sadzamy je obok obych im kierowców, którzy mogą je skrzywdzić? Jak można zabraniać żonie czy córkom prowadzić nie mając na wsparcie tego, żadnego dowodu z szariatu (praw islamskiego)?

Podobną odezwę Abdullaha Al-Mutlaq, profesora islamskiego Prawa Porównawczego oraz byłego sędziego sądu w Hail, opublikowała niedawno gazeta Okaz. Al-Mutlaq zaznaczył, że prowadzenie samochodów przez kobiety nie stoi w sprzeczności z prawem islamskim (szariatem), przypominając, że kobiety na tereniach pustynnych (Beduinki - przyp. Umm Latifa) prowadzą samochody i przestrzeganiem prawa drogowego zaskarbiły sobie szacunek. Wezwał również młodzież do poszanowania kobiet prowadzących samochody i wyraził nadzieję, że kwestia ta traktowana będzie normalnie.

Kwestia ta jest istną kulą u nogi (nie tylko kobiet, ale i wizerunku Królestwa), zwłaszcza iż zakaz nie ma podstaw w prawie islamskim. Jednym z paradoksów jest fakt, iż Saudyjki, których transportować nie może ich mahram, przemieszczać mogą się z obcymi im mężczyznami (z którymi wg prawa islamskiego przebywać nie powinny - zob. khulwa - stan odosobnienia) - czyli taksówkarzami i prywatnymi kierowcami. Zastanawia w Arabii brak transportu publicznego, wiele problemów kobiet (i nie tylko, - problem ochrony środowiska, ulicznych korków) rozwiązałoby wprowdzenie dla nich zwykłej, dobrze zorganizowanej sieci autobusów. Z moich rozmów z kobietami Arabii wynika, iż taka opcja byłaby przez nie mile widziana, zwłaszcza, że nie każdą stać na własny samochód... Ale niech pozwolą, czemu nie ;).

Powiązane:
Saudyjki a tylne siedzenia
Saudyjki a prawo jazdy
zasady przemieszczania się cudzoziemek
69 letnia kobieta zginęła prowadząc samochód

Ciekawostka: kobiety mieszkające w wielkim kampusie firmy Aramco w Dammam (wschodnie wybrzeże Arabii), mogą prowadzić na jego terenie samochody! Oczywiście, dotyczy to tylko kampusu (osiedla dla pracowników Aramco). Organizowane są dla nich nawet kursy prawa jazdy... Wiele Saudyjek, zatrudnionych w Aramco czy żon pracowników z tego udogodnienia korzysta i wielce je sobie chwali... więcej w artykule: Aramco women espouse virtues of driving

satyra www.alriyadh.com

2 komentarze:

Maria pisze...

nareszcie niech tylko zlikwiduja piractwo drogowe bo to jest dopiero plaga i moge sie przeprowadzac :P

rudzin pisze...

Istne mroki średniowiecza! Istnieje jeszcze na świecie drugi kraj który tak źle traktuje kobiety?

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm