©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


16 czerwca 2009

małżeństwo z Saudyjczykiem a polityka władz Królestwa

BINTUN: mam pytanie odnośnie małżeństwa z Saudyjczykiem. w książce Iwony Taidy Drózd pt. "Życie codzienne w Abu Zabi", poruszony został ciekawy temat odnośnie małżeństw obywateli ZEA z cudzoziemkami. A mnianowicie, w przypadku takiego małżeństwa, mężczyzna ten traci prawa do wszelkiego rodzaju dotacji obejmujących pomoc młodemu małżeństwu, m.in. spłaty przez państwo kupna domu. prawo to zostało wprowadzone po tym jak doszło do chorej sytuacji. Podobno machr tamtejszych kobiet sięgał tak niebotycznych sum, że coraz wiecej mężczyzn decydowało się na małżeństwo z cudzoziemką. A obywatelki ZEA pozostawały niezamężne. Obecne prawo ustala maksymalny mahr oraz gwarantuje ulgi "rdzennym" małżeństwom, co ustabilizowało sytuację. chciałam zapytać czy władze królestwa również prowadzą taka polityke odnośnie małżeństw mieszanych?
Dziękuję Bintun za pytanie. Jeśli chodzi o małżeństwa mieszane, Arabia Saudyjska zdecydowanie jest im na NIE, zarówno jeśli chodzi o prawo oraz obyczaje - przeważająca część społeczeństwa nie pochwala (a zwłaszcza jeśli chodzi o małżeństwo Saudyjki z cudzoziemcem).

Mimo to, jak widać, są Saudyjczycy i Saudyjki, którzy idą za głosem serca (a często i rozumu ;), i wybierają żony czy mężów spoza granic Królestwa (zob.: Saudyjka o swoim małżeństwie z Amerykaninem).

Istnieje przepis prawny zabraniający ożenku z cudzoziemcami/kami; wielu Saudyjczyków Żeni się za Granicami. Aby legalnie się pobrać, należy otrzymać dyspensję od Ministra Spraw Wewnętrznych oraz spełnić określone warunki. Czytaj: małżeństwo cudzoziemki z Saudyjczykiem; małżeństwo z Saudyjczykiem - formalności.

Otrzymanie dyspensy nie jest sprawą łatwą i cały proces może zabrać od kilku miesięcy do kilku-kilkunastu (!) lat. Kilkanaście - to sprawdzian dla naprawdę zdeterminowanych! Większe trudności związane z otrzymaniem pozwolenia napotykają Saudyjki, również więcej problemów, utrudnień kreują dla takich par saudyjskie przepisy. ( małżeństwo Saudyjki z cudzoziemcem)
 Saudyjskie prawo nie określa maksymalnego ani minimalnego mahru ("wiana" wypłacanego pannie młodej przez pana młodego. Państwo nie dotuje też młodych małżeństw. Istnieją jednak na terenie Arabii organizacje charytatywne, które część środków przeznaczają m.in. na dofinansowywanie młodych małżeństw. W przyszłym miesiącu w Dżeddzie ma odbyć się masowy ślub, weźmie w nim udział około 1000 par. Będzie to dziesiąta taka impreza, organizowana raz w roku przez dżeddańską organizację dobroczynną na rzecz małżeństw. Młodzi otrzymują nieoprocentowane pożyczki (ok. 2 mln saudyjskich rijali ma być rozdzielonych) oraz prezenty (meble, sprzęt AGD) od biznesmenów i bizneswomen. [Saudi Gazette] 

Wątpliwym jest, by organizacje takie dofinansowywały małżeństwa z cudzoziemkami... Saudyjczyk, który pojmie za żonę cudzoziemkę, generalnie nie musi skakać w Arabii przez płotki (chyba że zmagać się jedynie z biurokracyjną ośmiornicą) ani nie jest przez prawo dyskryminowany. Dzieci z urodzenia nabywają obywatelstwo Saudyjskie, żona ma prawo do ubiegania się o nie po spełnieniu określonych warunków, ma prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej. Problemy mogą oczywiście napotkać cudzoziemskie żony (nawet Arabki, czy muzułmanki) w nowej rodzinie, jeśli ta - zwłaszcza matka męża czyli teściowa - nie akceptuje wyboru syna. Wiele problemów pojawić się też może, jeśli małżeństwo się rozpadnie. Ale to temat na odrębny post.

 Powiązane z tematem małżeństwa na blogu:
Kto ma wybrać - jak żenią się Saudyjczycy
jak Saudyjczykowi wpada w oko przyszła żona
obce zony Saudyjczyków - Tara, Umm Omar

Polecam też zainterowanym tematem świetny blog Tary, Umm Omar: FUTURE HUSBANDS AND WIFES OF SAUDIS

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

ja to jestem osioł.. :) autorka nazywa się Iwona Taida Drózd. a nie mróz jak napisałam w pytaniu,z góry wszystkich przepraszam za wprowadzenie w błąd.bintun

umm Latifa pisze...

Już poprawiłam! a wydawnictwo Dialog ;). Bintun podpowiem na uszko, przy komentarzu masz taką ikonkę przedstawiającą "śmietnik" - jeśli na nią klikniesz możesz swój komentarz usunąć i ewentualnie dodać nowy. Ja tak czasami robię, jak się zapędzę ;).

Maria pisze...

dodam ze jak saudyjka wyjdzie za maz za cudzoziemca dzieci nie maja obywatelstwa saudyjskiego (tylko obywatelstwo ojca), moga sie conajwyzej o obywatelstwo ubiegac jak skoncza 18 lat i nie jest powiedziane ze dostana.
Czasem czekanie na uzyskanie zgody konczy sie daniem w lape urzednikowi... Z tego co wiem latwiej jest dostac zgode jezeli narzeczona urodzila sie i wychowala w saudii.
Mi sie wogole czasem wydaje ze w saudii panuje przyzwolenie na ksenofobie....

umm Latifa pisze...

Dziwna sprawa - 3 komentarze tu opublikowałam, a mi się wyświetla tylko jeden.. Blog wariuje. Mario, z tego co wiem, to mieli ten przepis zmieniać ;), jesteś updated?

Anonimowy pisze...

próbowałam klikać na tą ikonkę z boku ale jest nie aktywna.wydaje mi się,że ponieważ komentarz umieszczam jako anonimowy,to nie mogę usuwać ani edytować swoich komentarzy.więc chyba będę musiała założyć konto google.mam tyle pytań i codziennych przemyśleń ,że napewno konto się przyda.żeby cię nie zamęczać postaram się zadawać je w odstępach :). bintun

umm Latifa pisze...

A no być może tak... W razie czego, jeśli chciałabyś abym usuneła którykolwiek z twoich komentarzy, daj mi znać. Autor bloga może wszystko! :). Za rozłożenie pytań w czasie będę wdzięczna ;).

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm