©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


31 sierpnia 2009

czy Saudyjki mają swoje imiona?

Musiałam od razu wyjaśnić - oczywiście że tak! Każda z Saudyjek ma SWOJE własne imię - proszę przejrzeć wpisy opatrzone etykietą WYBITNE SAUDYJKI. Kunja (CZYTAJ) o której wspomniałam na blogu to zwrot grzecznościowy taki jak odpowiednik "Pani" czy "Pan" używanego w Polsce przed imieniem lub nazwiskiem osoby nam nieznanej lub mało znanej (można po trosze odnieść do rosyjskiego zwyczaju zwracania się do ludzi z użyciem nazwiska patrononimicznego, choc tutaj tworzy się je ood imienia a następnie imienia  ojca np. Jekatierina Iwanowna).  Do osób nam bliskich, dobrze znanych - rodziny czy znajomych zwracamy się "normalnie" - po imieniu. Moja teściowa ma swoje imię, ale z racji szacunku dla niej i jej wieku zwracam się do niej używając jej kunji. Bracia męża w rozmowie adresują mnie "Umm Latifa" w oznace szacunku... Ja do męża zwracam się po "imieniu" i mój mąż do mnie również - nie "kunjujemy się" ;)... Po imieniu mąż "tyka" swoich krewnych, znajomych i przyjaciół, kunji używa kiedy rozmawia z osobami starszymi (m.in. krewnymi też - np. do swoich ciotek) lub mało mu znanymi. Do dzieci zwraca się używając ich imion (tak jak w Polsce ;) nikt do 3 letniego Kuby nie zwróci się "Panie Jakubie"...)
Aha, kwestia "kunji" nie dotyczy tylko i wyłącznie kobiet, tak samo "nas" jak i panów. Mam nadzieję, że to trochę wyjaśnia kwestię indentyfikacyjną, bo już się przeraziłam, że niejasno piszę... I uff, dobrze, że zadałam Państwu pytanie o informacje wywołujące zdziwienie, można jeszcze kilka spraw wyprostować :).
Ps. W odpowiedzi na pytanie Margarete z komentarza: Oczywiście, są imiona szczególnie popularne, aczkolwiek trudno mówić o popularności danego imienia czy imion kilku na terenie całej Arabii - różnie jest w poszczególnych rejonach kraju. Wg mej teściowej i siostry męża - w centralnej Arabii, najbardziej popularne imiona kobiece to: Nura, Munira, Misza'al... i jeszcze było kilka ;-). Zdrobnienia się stosuje: np. Abdullah (Sługa Allaha) - zdrobnienie popularne: Abudi; Saud - Susu, Latifa - Tufi... itp.itd.

10 komentarzy:

Beata pisze...

ciekawe

Jolanta pisze...

Co kraj, to obyczaj. Ale nawet w tym samym kraju mogą być inne zwyczaje.
Pamiętam, że do mojej babci nawet najbliższe sąsiadki (które znały ją całe życie) zwracały się Janowo (od imienia dziadka), a nie po imieniu.

Co do stereotypów: oburzeniu i komentarzom nie było końca, gdy mój kolega z pracy po ślubie przyjął nazwysko żony. Niemal wszyscy mieli mu to za złe.
(zaznaczam, że to duże miasto, młodzi i wykształceni ludzie)

margarethe pisze...

Czy są imiona szczególnie popularne? Tak jak nasze Kasie, Anie czy Małgośki? Stosuje się zdrobnienia?

Umm Latifa pisze...

Hehe, mąż mojej przyjaciółki też zrezygnował ze swego "kawalerskiego" ;).

Umm Latifa pisze...

Margarethe, trudno mi powiedzieć, postaram się podpytać przy następnym spotkaniu siostrę męża i teściową. Wiele kobiet zwanych "Amal" (Nadzieja) poznałam...

Asia pisze...

A czy kunje się odmienia? Mam na myśli odmianę w języku polskim. Zwaracając się do Ciebie po polsku można powiedzieć Umm Latifo? Czy tylko forma w mianowniku - Umm Latifa jest poprawna?

Sarcia pisze...

Salam, aleikum
A ja przy okazji poruszanego tematu zapytam jeszcze: czy w AS stosuje sie obecnie zwroty typu - ibn Abbas (syn Abbasa) czy ibn Umar(syn Umara)? Czy one tez nazywane sa 'kunja'?
Usciski

Umm Latifa pisze...

wallaykum assalam,
używa się b. rzadko, bardziej grzecznościową formułą jest "Abu +...." lub "Umm +....". Też określa się mianem kunji - wg mego męża.

Umm Latifa pisze...

Do Asi: Odmieniać można jak najbardziej - traktuje się to jak zwykłe imię obce:
Gdzie jest Umm Latifa?
Nie ma Umm Latify...
To co z Umm Latifą :).

Anonimowy pisze...

Cześć wszystkim z tej strony!
Bardzo miło was tu spotkać!
Postaram się udzielać :)
Cześć!
---
[url=http://akcesoria.do.pedicure.makijaz123.com/13/]akcesoria do pedicure[/url]

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm