©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


20 września 2008

co oznacza UMM LATIFA, zwroty grzecznościowe

Czym jest kunja? Kunja to zlepek dwóch wyrazów: Abu (ojciec) lub Umm (matka) + imię najstarszego dziecka (zazwyczaj chłopca, tzn. jeśli np. pierwsza urodziła się dziewczynka a po niej chłopiec, kunję tworzy się od imienia chłopca...). Kunja jest zwrotem grzecznościowym, za pomocą którego Arabowie zwracają się do osób starszych, poważanych lub mało im znanych; p. "Kajfa'l hal Umm Muhammad?" (Jak się czujesz, matko Muhammada). Zwyczaj używania kunja jest wiekowy, znany już był za czasów Proroka Muhammada. Jego kunja brzmiała: Abu Qasim (ojciec Qasima).

Umm Latifa, oznacza zatem: mama Latify.

Jeśli kobieta nie jest zamężna, można zwracać się do niej po imieniu. Jeśli jest zamężna, i nie ma syna używa imienia pierworodnej córki lub pierwszego imienia teścia (przez wzgląd na saudyjską tradycję nazywania pierwodornych synów po dziadkach ze strony ojca). Warto nadmienić, iż większość Saudyjek woli, by mężczyźni (nawet z rodziny) zwracali się do nich używając kunji.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Salam Alleykum! Czy Islam zezwala na zastrzeganie sobie praw do wykorzystywania opublikowanych treści i zdjęć dotyczących tejże religii? Nie sądzę. A ogólnie za pomysł i prowadzenie bloga: Masha Allah!

Anonimowy pisze...

Poprzedni komentarz na temat praw autorskich w islamie napisał Malik Muslimov.

Umm Latifa (czyli Mama Latify) pisze...

wallaykum assalam, jazak Allahu khairan za dobre słowo. Odnośnie praw autorskich, polecam lekturę fatw uczonych w islamie.
http://makkah.wordpress.com/2008/09/03/islam-forbids-the-violation-copyright-laws-and-laws-regarding-intellectual-property/
Dotyczy to zarówno autorstwa opracowań nt. związane z islamem jak i innych - takich jak np. pisanie o życiu w Arabii Saudyjskiej i publikowanych zdjęć.
Czytamy tam m.in.:
2. The copyrights, inventions and research work are respected in Shariah. So, persons who are liable for these rights may act freely in their rights and violation of their rights is not allowed in any case.

Anonimowy pisze...

Przed nami wazna decyzja sprowadzenia sie do Arabii Saudyjskiej i podjecia pracy. Moja zona chciala by sie dowiedzec, czy u was dostepna jest maka, najlepiej razowa i drozdze do pieczenia chleba. Mamy aparat, potrzebna tylko maka. Dla Niej to bardzo wazne....

Wspanialy blog, morze informacji

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm