©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


4 lipca 2010

dochód narodowy brutto na głowę w Arabii

Dochód brutto na głowę wg Euromonitora w USD
Arabia Saudyjska
2005 - 10,575.3
2006 - 11,712.6
2007 - 12,376.7
2008 - 14,842.6
2009 - 11,748.5

Polska (dla porównania)
2005 - 6,962.1
2006 - 7,710.1
2007 - 9,428.0
2008 - 11,862.3
2009 - 9,717.6

Ali Saad Al-Musa 27.09.2009 (przekład Umm Latifa)
Niedawno przeczytałem raport na temat średniego rocznego dochodu obywatela Arabii Saudyjskiej. Raport ów stwierdzał, że w porównaniu do poprzedniego roku przeciętny dochód wzrósł w bieżącym roku o 19 procent osiągając 70,000 rijali saudyjskich. Nie zamierzam dyskutować na temat powyższej kwoty; chciałbym jednak podyskutować o mechanizmie, metodach oraz narzędziach użytych do jej oszacowania. Należy pamiętać, że raport nie oznacza, że każdy Saudyjczyk czy Saudyjka zarabia 70,000 SR w przeciągu roku. Chciałbym również dowiedzieć się, kto omamia decydentów takimi kwotami? Kim jest ten, kto stara się o spokój władz stwierdzając, że przeciętna saudyjska rodzina licząca 6 osób zarabia 420,000SR? Jeśli statystyki mówią prawdę, to Saudyjczycy żyją w luksusie w Dżeddzie i Rijadzie lub zamkach wśród gór Abha'y. Realia są jednak diametralnie inne. I tego statystyki nie ujawniają. Mamy około trzech milionów saudyjskich rodzin. Według oficjalnych dokumentów z Ministerstwa Spraw Socjalnych 600,000 (sześćset tysięcy) rodzin otrzymuje wsparcie finansowe (zapomogi). W świetle tych liczb, chciałbym dowiedzieć się jak urzędnicy parający się statystyką otrzymują takie kwoty? Przypominam sobie ostatniego urzędnika pracującego przy spisie ludności, który odwiedził mnie sześć lat temu (uwaga od Umm Latify: też pamiętam... obecnie przeprowadzany jest kolejny spis w Arabii). Jeśli nie znamy prawdziwej liczby naszej populacji, jak możemy być pewni tak istotnych danych jak dochód, wydatki, oszczędności lub stopę bezrobocia w kraju?
satyra gazeta Al-Riyadh

6 komentarzy:

Monika pisze...

salam alaykum Umm Latifo, bardzo lubie Twojego bloga, ale jakis czas temu zmienilas tlo na te zielen i od tamtej pory nie jestem w stanie czytac Twoich notek! :( TZN widze je ale po kilku sekundach patrzenia w ekran, bola mnie oczy i glowa!!
Subhanallah czy moglabym cie prosic o zmiane tla??
wybacz tak odwazna prosbe...

Anonimowy pisze...

Myślałam, że żony w Arabii są potulne. Patrzę na rysunek i co widzę one, że tak brzydko wyrażę flaki ze swych mężów wypruwają.
Ania

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

A jak się dają to co? ;) na poważnie - Saudyjki od małego uczą się = nie konfrontować, lecz manipulować... ;)

futrzak pisze...

O.... bardzo dziekuje za zmiane tla. Znacznie lepiej dla oczu.

Odnosnie tej statystyki: gdyby odjac dochody rodziny panujacej oraz ich najblizszych krewnych, napewno sredni dochod zmienilby sie znacznie...

Anonimowy pisze...

Salam alikum Umm Latifa & all ;) Ostatnio anielski rzad opublikowal specialny raport dot. ogromnych mozliwosci inwestycyjnych w Arabii Saudyjskiej. Jest to bardzo ciekawy dokument, ktory podaje w szczegolnosci jakie projekty tam teraz powstaja, np. 6 zupelnie nowych miast (!), 4.400 nowych szkol, 6 nowych uniwersytetow, etc. Polecam!!! http://www.ukti.gov.uk/export/exporthome/localisation/113623.html
Ania

rudzin pisze...

Ciekaw jestem ile w tym dochodzie jest petrodolarów. Jakby to odliczyć okazałoby się jacy są produktywni. Myślę, trzeba byłoby porównywać ich z nieco innymi krajami niż z Polską.

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm