©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


10 lipca 2010

niefrasobliwi "meżowie i tatusiowie" też tu są

Wśród Saudyjczyków zdarzają się panowie niefrasobliwi, delikatnie mówiąc. Wg Przewodniczącego Awasir - Stowarzyszenia Opieki Społecznej Rodzin Saudyjskich Za Granicą - w 19 krajach - do tej pory panowie "zapomnieli" o ponad 1,500 żonach (oczywiście z punktu widzenia prawa saudyjskiego są to małżeństwa nielegalne) i dzieciach (90%  - Jemen, Syria, Bahrain, Jordania, Maroko, Liban, Egipt). Wiele opuszczonych rodzin znajduje się w ciężkiej sytuacji, głównie ze względu na niezalegalizowane małżeństwa, stąd kobiety zwracają się do ambasad saudyjskich z formalnymi skargami. Te trafiają do Awasir, która to organizacja poddaje je weryfikacji. Problemem jednak w tym, iż wiele małżeństw zawieranych jest w tajemnicy, a sami Saudyjczycy ukrywają fakt, że poza granicami kraju - mają żony i dzieci. Wg przewodniczącego Awasir, Arabia Saudyjska przeznacza miliony rijali na zapomogi, umożliwia relokację i ułatwia procedury nadawania obywatelstwa (dzieciom zapewne - przyp. Umm Latifa), prowadzi programy doradcze, zapewnia doradztwo prawne i organizuje programy aklimatyzacyjne.  Inne formy pomocy to edukacja, kursy, opieka zdrowotna, zapewnienie mieszkania i moralne wsparcie..

Rada dla pań - nie być zbyt łatwowierną, jeśli faktycznie serce rozgorzało uczuciem do pana z Królestwa. Nie każdy godzien zaufania, i duża doza dystansu zalecana!


na podstawie artykułu opublikowanego w Okaz/SG

Powiązane na blogu: wakacyjna żona

9 komentarzy:

Rubiah pisze...

hmm.. z tego co się orientuję, to, żeby obcokrajowiec mógł poślubić polkę to musi okazać dokument zaświadczający o tym, że nie jest już żonaty? Jak to w końcu jest?

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

Oczywiście, ale nie wszyscy panowie biorą śluby cywilne - zawierają często tylko małżeństwa islamskie, które nie są nigdzie rejestrowane.
Co do oświadczenia o stanie wolnym - to należy pamiętać, że jest to po prostu oświadczenie składne przez pana przed urzędnikiem stanu cywilnego... W naszym przypadku, ponieważ mąż podpisywał oświadczenie w ambasadzie RP w Rijadzie, ambasada zażądała przedłożenia dokumentu z saudyjskiego urzędu w którym rejestrują saudyjczycy małżeństwa (że mój mąż jest w stanie wolnym), dopiero potem mógł podpisać oświadczenie o zdolności do zawarcia małżeństwa (stanie wolnym) przed urzędnikiem ambasady RP.

Rubiah pisze...

dziękuję za odpowiedź :)

Anonimowy pisze...

Na fotce Ty i Latifa?
Pozdrawiam
ania

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

@ Ania: Ja za okiem aparatu... Na zdjęciu siostra mego męża i Latifa - podczas spaceru w Diraija, dawnej stolicy Arabii... Uściski!

Anonimowy pisze...

Śliczne są Twoje dziewuszki, może pokażesz też swego chłopczyka.
Um Latifo podziwiam Cię, Mama trójki maluchów ma czas prowadzić bardzo ciekawy blog. Musisz być świetnie zorganizowana aby wszystkiemu podołać.
Czytając wpisy na Twoim blogu zauważyłam, ze bardzo Ciepło wyrażasz się o swojej teściowej i szwagierce. Może one troszkę pomagają przy dzieciakach.
Pozdrawiam i 3m się!
Ania

Anonimowy pisze...

Mamo Latify.... czy w Arabii Saudyjskiej są urlopy (płatne?) ? Co się wtedy robi? Czy gdzieś się wyjeżdza za granicę? Czytałam, że jedzie sie ochłodzić do Jordanii? Czy wyjedza sie całymi rodzinami? Moze Turcja albo Katar?
W Polsce okres urlopowy. Ja uwielbiam ten czas, który moge spedzic z całą rodziną, pojedzic na rowerze, popływac...
Jak to jest w Królestwie Saudów?

Aradina

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

@ Aradina: Oczywiście, że są urlopy płatne :D. Odnośnie wakacji Saudyjczyków odpowiedź już jest na blogu:
http://arabiasaudyjska.blogspot.com/2009/08/wakacje-saudyjczykow-czyli.html
oraz
http://arabiasaudyjska.blogspot.com/2010/05/arabia-saudyjska-turystyka.html

Polecam też serdecznie trochę lektury wstecz ;) - w przypadku nowych pytań, a jeśli odpowiedzi nie będzie na blogu, rzucenie okiem pod zdjęcie w nagłówku bloga i kliknięcie na PYTANIA ;)
Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Prześliczna ta mała Latifa!Umm Latifo,mam do Pani pytanie odnośnie telewizji,pisała Pani o satelitarnej,a mnie interesuje co Saudyjczycy oglądają?Czy dopuszczalne są np.hollywoodzkie produkcje,czy wyłącznie programy religijne?Czy w arabskich serialach (jeśli takie są) aktorki są w abajach,czy mogą być ubrane po domowemu i pokazać włosy?Pozdrawiam serdecznie Agata R

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm