©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


20 lipca 2010

o sporcie Saudyjek dywagacje uczonych

Judge sees no harm in women’s sports; przekład na polski Umm Latifa


Saudyjski uczony szeich Nasser Al-Dawud, sędzia naczelny w Ministerstwie Sprawiedliwości oświadczył, że sporty takie jak siatkówka, koszykówka, tenis, biegi, jazda konna, pływanie, wioślarstwo i łucznictwo zaliczają się wg islamu do rozrywki dozwolonej zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Nikt nie ma prawa zabraniać tego, co Allah uczynił dozwolonym, zaznaczył szeich, dodając, że muzułmanki uprawiając sport muszą nakładać ubranie, które nie eksponuje ich kształtów, nie mogą mieć te bezpośredniego kontaktu z mężczyznami.

Uczony podkreślił jednak, że są sporty, które kobietom nie przystoją, jak również nie służą im ze względu na ich genetykę czy budowę fizyczną. Zaliczył do niech boks, podnoszenie ciężarów, wyścigi samochodowe i jazdę na rowerze. Zwłaszcza dziewice, rzekł uczony, nie powinny narażać swej cnoty uprawiając sporty takie jak zapasy, boks, czy aerobik.

Al-Dawud jest zwolennikiem zakładania kobiecych klubów sportowych nadzorowanych i chronionych przez rząd, aby zapewnić kobietom komfort i bezpieczeństwo. Uczony podkreślił również, iż kobieta może uprawiać lekkie sporty takie jak chód czy jogging w miejscach publicznych w obecności opiekuna, którego zadaniem jest ochrona jej przed ewentualnym napastowaniem. Uprawianie sportu nie powinno jednak doprowadzać do zaniedbania praktyki religijnej czy obowiązków domowych (rodzinnych), dodał Al-Dawud.

W sobotę, szeich Abdul-Karim Al-Chuzair, członek Rady Uczonych „Seniorów”, oświadczył, że uprawianie sportów przez kobiety jest „deprawujące” i “szatańskie” (to jest dokładny przekład z angielskiej wersji, niestety arabskiej nie mam), nie definiując dziedzin sportu czy związanych z tym warunków. W zamian zalecił kobietom zostanie w domach. Jego oświadczenie pojawiło się w związku z coraz mocniejszymi naciskami społeczeństwa na złagodzenie restrykcji dotyczących uprawniania sportu przez kobiety.

Według oświadczenia Ministerstwa Edukacji od następnego roku szkolnego zostanie wprowadzony nowy program nauczania w szkołach państwowych, który ma promować umiejętności społeczne i kreatywność. Niektórzy krytycy domagają się, by wprowadzono również zajęcia z wychowania fizycznego w szkołach dla dziewcząt.

We wtorek, w Centrum Księżniczki Fawziah dla Kobiet i Dzieci otworzono nowy klub sportowo-rekreacyjny tylko dla kobiet, zaaprobowany przez Ministerstwo Spraw Socjalnych. Wcześniej tego roku, władze w Dżeddzie zamknęły „nielegalny” fitness klub dla kobiet połączony ze szpitalem, jedno z niewielu miejsc, w którym kobiety mogły ćwiczyć. Należy jednak zaznaczyć, że większość samodzielnych klubów (siłowni) tylko dla kobiet, czy to na terenie szpitali, klinik, nadal funkcjonuje.

satyra www.alriyadh.com


Tak tak jak we wszystkich artykułach o podobnym "deseniu", opinie uczonych nie ustanawiają automatycznie - przepisu prawnego w Arabii Saudyjskiej. Obrazują oczywiście kwestie mentalności, myślenia Saudyjczyków, i mogą odzwierciedlać trendy w obyczajach, etykiecie, moralności.

11 komentarzy:

ana z maroka pisze...

Ćwiczyć czy nie ćwiczyć zatem.. oj biedne Saudyjski!, rząd je w trudne dylematy moralno-społeczne wprowadza..
Umm Latifo, nie uważasz że rola regulacyjna rządu (i duchownych??) jest zbyt daleko posunięta w Arabii?

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

@ Ano: Oh, Ano... Cóż można odpowiedzieć: pewnie, że zdecydowanie za daleko... Hen, hen za daleko ;) - ja się czasami po prostu gubię ;). Pewne kwestie są dla mnie niezrozumiałe... Niezrozumiałe - to w wręcz za mało powiedziane... No ale skoro kiedyś rower był "pojazdem szatana" a potem się okazało, że jest po prostu dogodnym i niedrogim środkiem transportu, to może i któregoś dnia wszyscy uczeni orzekną, że - sport to zdrowie, a zdrowe matki to zdrowe rodziny i zdrowy kraj ;). Oby szybciej, niż za późno...

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

Ale muszę dodać, że mimo pewnej konsternacji co do sportów niezalecanych dla dziewic (dlaczego boks a nie rower) - wypowiedź pana Dawuda ma bardzo pozytywny wydźwięk. Ucieszyła mnie też wzmianka o tym, że wolno nam biegać w miejscach publicznych :). Fakt faktem - nie jest to tutaj przyjęte, i jako jedyna uganiam się za lub z dziećmi po deptaku... Teraz już spokojna :), że nie popełniam czynu nagannego :) i nieprzyzwoitego ;)

Anonimowy pisze...

Tak na marginesie - podobają mi się satyryczne rysunki, które umieszczasz przy swoich artykułach! Są naprawdę śmieszne i w trafny sposób oddają irracjonalność wielu sytuacji. Fajnie, że mieszkańcy Arabii potrafią się śmiać ze swoich przywar i zwyczajów :-) Pozdrawiam - Puny

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

@ Puny: Mi też się podobają ;); jest kilku satyryków, którzy swoimi dziełami ozdabiają lokalne gazety jak i internetowe media. I potrafią się śmiać, potrafią ;). Cieszę się, że ktoś satyrę saudyjską zauważył!
Pozdrawiam!

margarethe pisze...

Tylko nie rozumiem, w jaki sposób aerobik zagraża szeroko pojętej cnocie dziewic.
Zalecenia których uczonych są bardziej miarodajne? Bo tu się wypowiada szeich i pracownik MS, a z drugiej strony coś innego mówi inny szeich, członek Rady Uczonych "Seniorów". A przecież każdy "Senior" może zapewne mówić coś innego... Czyje słowa przyjmują do siebie Saudyjczycy i Saudyjki?

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

Domysłem moim jest, iż chodzi o zawężone pojęcie cnoty ;), utraty której należy się wystrzegać podczas ćwiczeń aerobowych. Ale również nijak mój umysł ogarnąć nie może kwestii jak by tu dało się ją utracić wymachując chociażby nogą. No ale... Które wypowiedzi są miarodajne - trudno dociec tak naprawdę. Zależy przecież od efektu... Warto jednak zaznaczyć, iż zauważa się pozytywny trend wśród "młodszego" pokolenia uczonych - np. syn rygorystycznego w swych fatwach nieżyjącego uczonego Bin Baaza (on wydał fatwę, że kobiety nie powinny prowadzić samochodów), ma diametralnie inną opinię na ten temat (też jest muftim). Ścierają się tu ze sobą rożne opinie, poglądy, "grupy wiekowe"... Oby zwyciężył zdrowy rozsądek! In sza Allah!

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

A jak do fatw takich podchodzą Saudyjczycy, trudno mi określić tak naprawdę... Zakładam, że większość podziela opinię Al-Dawuda, ale i też znajdziemy (w mniejszości ale znajdziemy) takie osoby, które uznają, iż kobietom sport nie potrzebny - mogą tą nogą pomachać w domu ;).

EsterEvans pisze...

Jestem w stanie zrozumieć dlaczego zabraniają kobietom boksu czy zapasów albo podnoszenia ciężarów. Ale jakoś nie bardzo mi to wychodzi przy jeździe rowerami czy aerobiku. A tak swoją drogą to gdzie są potrzebne jakieś genetyczne i fizyczne predyspozycje do wyścigów samochodowych? Rozumiem, że to sport zdominowany przez mężczyzn, nawet u nas w Europie i że kontaktu z nimi trudno uniknąć.

Ewa pisze...

Zachodzę w głowę - jak jazda na rowerze może zaszkodzić dziewicy?? Jak w ogóle jakikolwiek sport może zaszkodzić dziewicy na dziewictwo? :)
Dobrze, że coś drgnęło w kwestii aprobaty uprawiania sportu przez kobiety :)

Anonimowy pisze...

Witam!
Za kilka dni wybieram się do Rijadu i pewnie mój pobyt potrwa kilka miesięcy.
Jako ,że lubię sobie poćwiczyć, chciałem zapytać czy w mieście są jakieś kluby fitnes czy tez siłownie?
Czy panowie maja takie rozrywki?

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm