©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


1 lipca 2010

stereotypy - Saudyjczycy o sobie i o Polakach

Uprzejmie prosiłabym wszystkich Państwa mających oczywiście kontakt z Saudyjczykami o zamieszczanie odpowiedzi w formie komentarzy. Pan Kamil pisze pracę, do której informacje takie są mu potrzebne. Pomóżmy zatem... Z góry dziękuję!
Kamil_U: Witam serdecznie wszystkich. Moje pytanie jest następujące: jakie są stereotypy Saudyjczyków o Polakach, a jakimi stereotypami określili by samych siebie (autostereotyp)? Pozdrawiam :-)

21 komentarzy:

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

Saudyjczyków autostereotypy:
- "coraz bardziej odchodzący od zasad religii w swoim postępowaniu"
- "nietolerancyjni"
- "leniwi"
- "egoistyczni, każdy dba o swoje"
- "nieprecyzyjni i niedokładni w pracy"
- "megalomani"
- "zapominamy o tradycjach"
- "gościnni"

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

Sadyjczyków stereotypy o Polakach
- "dobrzy lekarze"
- "niezamożni"
- "ładne kobiety"
- "religijni"
- "mili i sympatyczni"
- "gościnni"
- "dużo piją alkoholu"
- "ciekawi świata i innych"
- "mało profesjonalni"

Pani Kamilu, to na szybko tyle...

Kamil_U pisze...

Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź, napewno mi się to przyda, szczerze mówiąc co do kilku to nawet nie miałem pojęcia:-)

Anonimowy pisze...

Witam serdecznie, od pewnego czasu interesuję się Arabią Saudyjską, że tak powiem z oczywistych powodów... :) i muszę przyznać, że bardzo podoba mi się Pani blog, chodzi mi o styl wypowiedzi, bardzo ciekawie opisuje Pani Arabie Saudyjską. Pozdrawiam...

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

Dalej Saudyjczycy o sobie:
- nie chcemy by ktoś był od nas lepszy
- "zafascynowani Zachodem"
- "postrzegamy ludzi przez pryzmat pochodzenia i kolor skóry, a nie ich walorów i wartości"
- "stajemy się płytsi i koncentrujemy się zbytnio na wartościach materialnych, a nie duchowych"
- "wścibscy"
- "nosy do góry - snoby"

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

Saudyjczyków stereotypy o Polakach:
- "ciułacze"
- "nie są zadowoleni z tego, co mają - (zapytani, co słychać, odpowiedzą: "wszystko dobrze, ale....")- narzekają
- "hard workers"
- "not very intelligent, but not ignorant either, they need guidance"
- "ciepłe więzi rodzinne w obrębie bliskiej rodziny" (close and causy families"
- "mężczyźni nie dbają o siebie"
- "kobiety dbają o siebie"

EsterEvans pisze...

Z tym narzekaniem u nas Polaków to się zgadzam. A co do Saudyjczyków to chyba nikt nie chce, żeby był od niego lepszy. Swoją drogą my Polacy mamy taką głupią cechę. Jak komuś dobrze się dzieje to mu zazdrościmy, a jak źle to się cieszymy.

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

errata:
"ciepłe więzi rodzinne w obrębie bliskiej rodziny" (close and COSY - not causy - families)

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

@ pani Anonimowej: Dziękuję bardzo za dobre słowo :)

Anonimowy pisze...

Hej, nie ma za co :) sama prawda, ostatnio "mój saudyjczyk" miał spotkanie w męskim gronie a ja wzięłam się za czytanie Twojego bloga, czytałam z 2-3 godziny haha, też jest z Rijadh, i zapytał w jakim świetle przedstawiasz saudyjczyków i powiedziałam, że w dobrym... chyba trochę się zdziwił. Wydaje mi się, że oni bardzo przeżywają np. jak saudyjczyk rozwodzi się z Europejką, wspominał ostatnio o tym, zwłaszcza jak kobieta ucieka z dzieckiem i stają się do siebie wrogami - w prasie są komentowane takie przypadki. Zawsze kobiety się boją o to, co to będzie jak wyjdą za saudyjczyka, ale oni też się boją w pewnym sensie, akceptacji rodziny, o to, czy ona będzie się dobrze tam czuła itd,itd...
Kolega "mojego saudyjczyka" ma dziewczynę we Włoszech i co jest bardzo krzywdzące, że Europejskie dziewczyny saudyjczyków nie mogą wjechać na teren Arabii i muszą spotykać się np. w Egipcie. Pozdrawiam, Rubiah :) (=> anonimowa)

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

@ Rubiah: Ja myślę, że przedstawiam Arabię po prostu taką jaka jest... Normalnie, nie staram się niczego afirmować, tylko pisać o realiach. Przecież i tu jest dobro, spokojni ludzie, kultura...A i zło ma miejsce też, jak wszędzie na świecie. Kwestia małżeństw mieszanych z odrębnych kultur to wyzwanie nie lada - dla kobiety głównie, ale dla Saudyjczyka również... Oboje muszą pracować nad tym, aby się udało...
Pozdrawiam

Rubiah pisze...

A czy znasz jeszcze jakieś Polki mieszkające w Rijadh'zie? - Pozdrawiam :)

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

Żony Saudyjczyków - nie.

Nour pisze...

a Polki mieszkajace w Rijadzie lub miastach tj. Jeddah lub Dammam? niekoniecznie zony Saudyjczykow,

pozdrawiam serdecznie:)

rudzin pisze...

Czemu nie przetłumaczysz swojego wpisu o "not very intelligent, but not ignorant either, they need guidance".
Dla równowagi powinno się zapytać o stereotyp Polaka o Sudyjczyku:
"niezbyt inteligentni" skoro całe tabuny specjalistów muszą sprowadzać z zagranicy żeby "im przewodzili", i przy okazji "nieroby" skoro wydają tyle petrodolarów na nich właśnie. Jest ktoś chętny by "pociągnąć" temat?

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

To nie moje słowa, tylko przytoczenie przeze mnie słów osób trzecich w oryginale. A domagać się tłumaczenia wszystkiego, to przesada. Jest słownik google.

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

Aczkolwiek :) bardzo proszę:

- "hard workers" - ciężko pracujący
- "not very intelligent, but not ignorant either, they need guidance" - niezbyt inteligeni, aczkolwiek nie można powiedzieć, iż nie znają się na rzeczy, wymagają nadzoru.

rudzin pisze...

Źle mnie zrozumiałaś. Angielski znam, zastanowiło mnie, dlaczego akurat to jedno zdanie nie zostało przetłumaczone. Zadnie w którym zarzuca ktoś Polakom brak inteligencji. Ciałem jeszcze o jedno zapytać. A'propos "mało inteligentni" czy możesz wymienić noblistów legitymujących się paszportem KSA, oraz dziedziny w których otrzymali tą nagrodę? Zaciekawiło mnie to.

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

Panie Rudzin, toż na litość Boską, to stereotypy jakimi ludzie operują. Nie bij mnie Pan za to, co ktoś trzeci myśli i mówi.

rudzin pisze...

Umm Latifa, nie jestem żadnym panem, choć swoje lata mam. Sądząc z dotychczas przeczytanego tekstu niewiele więcej od Pani, więc śmiało możesz do mnie zwracać się na "ty", jestem tak przyzwyczajony. Mam jeszcze jedną prośbę, nie cierpię jak ktoś pisze mój nickname w formie "Rudzin", nie wiem z czego to wynika. Proszę zwracać się do mnie w formie "rudzin", mam nadzieję, że nie sprawi to Pani większego problemu. Pzdr. PS. Przepraszam za offtopic :)

UMM LATIFA (in Saudi Kingdom) pisze...

Myślałam, że to nazwisko. Jam nieprzyzwyczajona, by obcych tykać. Mama mnie uczyła kultury :), toteż wolę na Pan pozostać.

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm