ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.
Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.
W bólach iście porodowych 28 października br. kobiety w Królestwie ustawiły się w Dżeddzie w różową wstążkę - symbol kampanii na rzecz walki z rakiem piersi, bijąc czy ustanawiając rekord w Księdze Guinessa.
Więcej na ten temat pisze Susie of Arabia -Pink Ribbon earns KSA place in History; która z racji miejsca zamieszkania, miała możliwość osobiście w tym bądź co bądź - iście historycznym wydarzeniu wziąć udział.
na ulicach wielkich miast - znów artykuł w lokalnej prasie poruszający kwestię biedaków w Arabii. Liczby są przerażające, biorąc pod uwagę ogólny "standing" finansowy saudyjskiej śmietanki.
Według Ministerstwa Spraw Socjalnych, zatrzymano w Królestwie 3,459 (1,414 osoby w samym Rijadzie) osób żebrzących - wszystkie z nich mają obywatelstwo saudyjskie. Na ulicach znaleziono 760 dzieci - i to zapewne nie są wszystkie dzieci, które proszą o zapomogi.
Według oficjalnego raportu - przeważająca większość osób proszących o wsparcie to wdowy, rozwódki, osoby bezrobotne i specjalnej troski.
Rak nie oszczędza nikogo. Rak nie patrzy, ile masz lat, jaką religię wyznajesz, jaki masz kolor skóry, ba - nie dokonuje wyborów pod kątem płci. Przyczaja się i atakuje... Nie oszczędza Saudyjczyków.
W przeciągu roku diagnozuje się w Arabii około 10 513 przypadków zachorowań na raka piersi.
51% stanowią kobiety.
30 % kobiet chorych na raka ma mniej niż 40 lat. .
28 października Saudyjki chcą stanąć w szeregu i uformować żywą różową wstążkę w Dżeddzie. Jeśli się powiedzie, będzie to największa do tej pory jakakolwiek akcja podjęta przez Saudyjki i ma szansę na odnotowanie w Księdze Guinnessa. To przedsięwzięcie stanowi mały element kampani edukacyjno-prewencyjnej zorganizowanej przez Fundację Sultana Bin Abdulaziza, pod patronatem Księżniczki Rima'y Bandar Bin Sultan Al-Saud, przy współpracy z Al-Bidajah Center oraz Zahra Breast Cancer Association (Stowarzyszenie na rzecz walki z rakiem piersi).
Dwie kobiety bliskie memu sercu, zmarły na raka piersi w mojej rodzinie.
autorką zdjęcia jest Laylah
oto jej Blue Abaya (Niebieska Abaja)
Thank you Laylah for the willingness to share your thoughts and experiences with our readers.
Laylah pochodzi z Finlandii (jest autorką bloga Blue Abaya). Przyjechała do Królestwa do pracy w charakterze pielęgniarki w jednym z rijadzkich szpitali. Jej kontakt z Arabią Saudyjską i Saudyjczykami skutkował – przyjęciem islamu, odnalezieniem pokoju i miłości...
- Jak długo mieszkasz w Arabii?
Od prawie trzech lat.
- Pracujesz jako pielęgniarka w jednym z rijadzkich szpitali. Co sprawiło, że przyjechałaś do Arabii, wybrałaś ją jako miejsce pracy?
Zawsze interesowała mnie kultura Bliskiego Wschodu, zwłaszcza historia. Jako nastolatka przeczytałam książkę o Arabii Saudyjskiej, zafascynowała mnie a jednocześnie mną wstrząsnęła. Od tego czasu zawsze miałam to dziwne uczucie, że pewnego dnia tam pojadę, chciałam tam pojechać i zobaczyć na własne oczy jak wygląda rzeczywistość. Lata później, kiedy zaczynałam studia pielęgniarskie, zdałam sobie sprawę, jak mogę to marzenie zrealizować.
Jest taki żart w Arabii: "Przez pierwsze 25 lat swego życia mężczyznę kontroluje matka, przez następne 25 lat trzyma go w garści żona. Potem staje się już całkowicie nieszkodliwy!"
Niedawno przejeżdżaliśmy obok szkoły jazdy dla kierowców w Rijadzie... Plac nieduży, ale dużo młodzieńców w sukienkach za to. Zapytałam zatem męża, jak wyglądają kursy nauki jazdy w Rijadzie....
- "Dostajesz książkę z przepisami, znakami i uczysz się w domu. Tak samo z jazdą samochodem. Nas uczyli nasi starsi kuzyni. Przyszliśmy na egzamin. Ustny z teorii, a potem praktyka. Jeśli umiesz przejechać płynnie po placu, zaparkować we wskazanym miejscu - zdajesz." (co prawda to było ponad 25 lat temu... ale wątpię, by coś się w tej kwestii zmieniło ;)
O ile nauka teorii w domu spotkała się z przychylnością ze strony mej, jak również mniej rygorystyczne niż w Polsce zasady parkowania, o tyle brak troski o to, jak przyszły kierowca zachowa się na drodze - przeraził.
Hura! Idzie ku nowemu - choć nie w Rijadzie jeszcze, w Dżeddzie zaczną po ulicach kursować - miłe memu sercu - takie oto tramwaje - obok autobusów publicznych! Brak transportu publicznego kreuje problemy dla kobiet (które prowadzić nie mogą) oraz cudzoziemców - tym, którym pracodawca nie zapewnia środków transportu. Jest również powodem korków i większego zanieczyszczenia środowiska.
"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm