©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


15 października 2010

życie codzienne Batha


28 komentarzy:

Anonimowy pisze...

takie sredniowiecze, tylko z autami ze znienawidzonego zachodu :)

Anonimowy pisze...

Umm Latifo,na zdjęciu widzę zakład optyczny i mam pytanie:żeby zmierzyć oprawy kobieta musi zdjac nikab.Więc czy w zakładach optycznych jest podział na część damską i męską,czy kobietę może obsługiwać optyk-kobieta (bo to i dotknąć trzeba,dopasowując oprawę i zobaczyć,jak leży...)Pozdrawiam :)
Agata R

Anonimowy pisze...

Anonimowy: w sredniowieczu chyba tyle reklam nie bylo:) a auta wygladaja mi raczej na azjatyckie: to na wschod od Arabii zdaje sie:)
I.

Anonimowy pisze...

chodzilo mi o budynki i wyglad ludzi :)

to taka metafora, bo balagan tam jak jesienia sredniowiecza

Anonimowy pisze...

o ile sobie przypominam to hyundai jest z poludniowej korei, ktora jest baardzo przyjazna USA... wiec jaka roznica:) renata

Anonimowy pisze...

W sumie racja z tym znienawidzonym zachodem ale my ich tez nie lubimy. Nieznajomosc kultury = niechec

Anonimowy pisze...

hhm...czyli ze niby sredniowieczny = zacofany, o to chodzi Anonimowi? Nie ma to jak sie dowartosciowac na tle swiata arabskiego, bo od 'znienawidzonego zachodu' chyba jeszcze troche odstajemy...

Anonimowy pisze...

no wybacz, ale arabow hamuje religia! i to jest prawda! nie ma czego ukrywac, bo gdyby nie ropa to umieraliby teraz z głodu jak w afryce!

Anonimowy pisze...

Może by nie głodowali, ale fakt, pewnie żyliby w lepiankach. Faktem niezaprzeczalnym jest jednak to, że nie religia - islam hamowała Arabów - tylko to, że jej nie przestrzegali... Polecam poszukać w necie o wpływie islamu na cywilizację... Artykuły ;) orientalistów oparte na faktach.

Agat pisze...

A ja polecam poszukać w bibliotece publikacji E. Saida "Orientalizm" :)

Anonimowy pisze...

a ja proponuje przyjrzeć się wszystkim krajom "orientalnym" i bez ksiazek ocenic jak wygladaja.
polecam również posłuchac wielu przmowien pana dawkinsa i przeczytac jego ksiazki.

kazda religia hamuje rozwój!!!

Anonimowy pisze...

jaki rozwój?

Anonimowy pisze...

rozwój państwa i umysłu.
ogarnia mnie przerrażenie kiedy wiem, ze wiekszosc ludzi, ktorzy mnie otaczaja, wierzy ze swiat ma 5tysiecy lat!!!

Anonimowy pisze...

Hmmm
Czyżby pisał ktoś z Izraela?
:)
A tak poza tym, to strasznie anonimowe te komentarze się zrobiły :)
Umm Latifo, nie przestrzegają regulaminu, nie podpisują się :)
Uprzejmie donoszę :)
Życzliwy :D
Viga ;)

Anonimowy pisze...

hmmm... judaisci równiez wierza, ze swiat ma 5tysiecy lat pani Vigo:) to tak dla przypomnienia, wiec latwo stwierdzic,ze jestem ateistka.

jestem przeciw kazdej religii. to ona dzieli ludzi i jest pretekstem do wojen... dzieki niej duchowienstwo bogaci sie, a biedni jeszcze bardziej cierpia.
to dzieki wierze miliony dzieci ginie i miliony kobiet jest traktowane jak zwierzeta.
no i jesli lamie zasady to podpisze sie.

pozdrawiam,
Ateistka.

Anonimowy pisze...

Pani Vigo, zakochala sie Pani w Arabie? ;>

Tuti

UMM LATIFA w Królestwie Saudów pisze...

@ Tuti: Aha, podążając takim tokiem rozumowania: miłość do Araba wyklucza "wrodzony" szacunek dla innego człowieka? Tolerancja i szacunek wynikać mogą tylko - z "miłości"? Ciekawa teoria.

Anonimowy pisze...

panio UMM LATIFO, mam wrazenie, że Viga to również pani:)
"Hmmm
Czyżby pisał ktoś z Izraela?" - cytat z komentarza Vigi. odebralam ten komentarz jako osoby zrazonej do Żydów, wiec od razu zapytalam, czy jest zakochana W Arabie, poniewaz baaardzo dobrze wiem, jak muzulmanie piora mozgi swoim Polskim (i nie tylko Polskim) zonom.

UMM LATIFA w Królestwie Saudów pisze...

Mylne wrażenie zatem.

UMM LATIFA w Królestwie Saudów pisze...

I nie rozumiem skąd założenie, żem zrażona do Żydów ;) (i dlatego - założenie, iż komentarz Vigi mego autorstwa?). Nie zrażają mnie przekonania religijne, bądź ich brak, co innego mnie zraża do ludzi - o tym pisałam w poście "co lubię" (i czego nie). Odnośnie prania mózgu to kwestia względna ;). Orientalistom (mężczyznom) też Arabowie mózgi wyprali ;)?

UMM LATIFA w Królestwie Saudów pisze...

@ Agata R: Oj, przepraszam za spóźnioną odpowiedz! Różnie z tym bywa, w niektórych zakładach optycznych są wydzielne pomieszczczenia, w których kobieta może przymierzyć oprawki. W innych nie ma - ale można sobie poradzić - - pan optyk odwraca się i kobieta podnosi niqab i przymierza. Nie spotkałam się z kobieta - pracującą w takim zakładzie. Do zakładu przychodzi się z receptą od lekarza i rozmiar szkieł wedle zalecenia...

Anonimowy pisze...

nie wiem, kto komu mózg wypral...
ale Arabia Saudyjska jest z pewnych niecnych czynow znana.
Pani tego nie doswiadcza, poniewaz, jak wnioskuje po tym, co czytam na Pani blogu, jest Pani w bogatszej rodzinie saudyjskiej, bardziej wyksztalconej i otwartej.
po prostu uwazxam,ze religia nie zasluguje na szacunek, poniewaz bardzo ten szacunek wykorzystuje.
za sswiietosc uwazam dobrych i wyksztalconych ludzi.

polecam film holenderskiego polityka, ktoremu muzulmanie groza smiercia - FITNA.
(DO ZNALEZIENIA NA YOUTUBE.PL)

Agat pisze...

Said w "Orientalizmie" napisał, że ich (mężczyzn/ orientalistów ) mózgi były tak uprzedzone, że wszelkie pranie było zbędne. Pozycja szczególnie polecana domorosłym znawcom islamu - że tak rozbuduję poprzedni komentarz

pozdrawiam

UMM LATIFA w Królestwie Saudów pisze...

@ Agat: Fakt, są orientaliści i "orient - a liści" :) .

Anonimowy pisze...

fakt. sa kobiety zniewolone i zniewoolone z wlasnego wyboru.

Anonimowy pisze...

Witam.
Widzę, że jednym komentarzem (w bardziej formie żartu) wywowałałam burzę w szklance wody :)
Może tak kilka rzeczy dla sprostowania.
Nie jestem autorką tego bloga tj. Umm Latifa nie pisze jako ja, a ja nie piszę jako Umm Latifa :)
Choć za porównanie do autorki bardzo dziękuję (duży zaszczyt) aczkolwiek niestety tutaj nie nastąpiło to w dobrym kontekście.
Napisałam swój komentarz jako reakcję na brak podpisów autorów komenatarzy w powyższym poście i raczej miało to być lekko humorystyczne.
Umm Latifa prosiła o podpisy pod komenatrzami w zasadach komentowania a poza tym jeśli ktoś się podpisuje lub jeśli pisze skąd pisze to wtedy można się jakoś do tej osoby odnieść.
Anonimowy napisał, iż otaczają go osoby które wierzą, że świat ma 5 tysięcy lat. Może nie jestem religioznawcą, ale akurat na judaizmie się trochę znam a zatem obecnie mamy rok 5771. Stąd mój wniosek, iż prawdopodobnie pisze ktoś z Izraela.
"Czyżby pisał ktoś z Izraela?" jest pytaniem, które miało na celu właśnie zapytanie. Nie jest to pytanie ocenne, bynajmniej nie w moim przekonaniu, ale widzę, że w innych owszem i w dodatku wg niektórych niesie pejoratywny wydźwięk. Ja tego nie zauważyłam i nie było to moim celem. Może to iektórych dziwić, ale kultura żydowska jest dla mnie bardzo interesująca i wcale nie mniej ni bardziej niż zarówno arabska.
Chyba, powiem nieskromnie, jestem przykładem fascynacji wieloma kulturami, nie zaś dominacji monokultury.
Czy jestem zakochana w Arabie? :)
Dlatego, że rzekomo jestem uprzedzona do Żydów i mam wyprany mózg przez arabskiego kochasia? (Przepraszam, ale naprawdę niektórych ponosi fantazja.)
Miłością bym tego nie nazwała :) Mam arabskich znajomych. Żydowskich i izraelskich też (Żyd i Izraelczyk to nie zawsze to samo).
Życzyłabym niektórym czytelnikom bloga więcej powściągliwości i rozwagi w komentowaniu.
Na bloga trafiłam z ciekawkości i jestem nim zafascynowana i zdecydowanie z każdym wpisem dowiaduję się więcej na temat Arabii, za co serdecznie dziękuję Umm Latifo :)
Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Pojawił mi się error, że komentarz jest za długi, ale na szczęście się pojawił.
Rzeczywiście sporo tego "namachałam".
Z rozmachu się nie podpisałam :)
Viga

UMM LATIFA w Królestwie Saudów pisze...

@ Viga: Vigo Droga, dziękuję za komentarz - fajnie mieć jest takich czytelników - z otwartym umysłem, ciekawych świata i pozbawionych uprzedzeń. Takich ludzi darzę wielkim szacunkiem.
ps. mi też się czasami google buntuje, kiedy się rozpisze i daje komunikaty, że za długo - ale publikuje ;).

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm