©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


18 października 2010

saudyjska różowa wstążka

Rak nie oszczędza nikogo. Rak nie patrzy, ile masz lat, jaką religię wyznajesz, jaki masz kolor skóry, ba - nie dokonuje wyborów pod kątem płci. Przyczaja się i atakuje... Nie oszczędza Saudyjczyków.

W przeciągu roku diagnozuje się w Arabii około 10 513 przypadków zachorowań na raka piersi. 
51% stanowią kobiety. 
30 % kobiet chorych na raka ma mniej niż 40 lat. . 


28 października Saudyjki chcą stanąć w szeregu i uformować żywą różową wstążkę w Dżeddzie. Jeśli się powiedzie, będzie to największa do tej pory jakakolwiek akcja podjęta przez Saudyjki i ma szansę na odnotowanie w Księdze Guinnessa. To przedsięwzięcie stanowi mały element kampani edukacyjno-prewencyjnej zorganizowanej przez Fundację Sultana Bin Abdulaziza, pod patronatem Księżniczki Rima'y Bandar Bin Sultan Al-Saud, przy współpracy z Al-Bidajah Center oraz Zahra Breast Cancer Association (Stowarzyszenie na rzecz walki z rakiem piersi).

Dwie kobiety bliskie memu sercu, zmarły na raka piersi w mojej rodzinie. 
O mały włos stracilibyśmy trzecią. 
Moja Babcia jest nadal z nami. 
Jej dwie siostry walkę z rakiem przegrały. 

5 komentarzy:

zuzamoll pisze...

Jesli byly zachorowania i zgony wsrod bliskich krewnych w Twojej rodzinie z powodu raka piersi to powinnas koniecznie zrobic badania w kierunku mutacji genu BRCA. W Polsce np robi sie je za darmo a polegaja na pobraniu krwi.
Pacjentki ze stwierdzona mutacja (jak ja:) powinny grubo przed 40-stym rokiem zycia miec pierwsza mammografie i powinny ja robic minimum raz na 6 miesiecy - "zwyklej" pacjentce mammografia wystarczy raz na 2 lata.
Podczas samokontroli piersi mozna sobie wykryc raczej tylko zaawansowane stadia guza:(
NAMAWIAM WSZYSTKICH DO PROFILAKTYCZNEJ MAMMOGRAFI ! :)...mnie ona uratowala zycie !

Aga pisze...

I jak, akcja się odbyła?

Umm Latify, znalazłam w mediach informację, że wyszła fatwa o tym, że kobiety nie mogę sprzedawać tam, gdzie klientami są mężczyźni. Błagam, powiedz, że to nieprawda. Zupełnie tego nie rozumiem: kobieta kupująca od mężczyzny jest ok, ale kobieta sprzedająca mężczyźnie to już wodzenie na pokuszenie?Dlaczego traktuje się pracujące kobiety jak potencjalne kusicielki? Czy, jeśli to prawda, można tę fatwę jakoś anulować, czy to znaczy, ze momentalnie wszystkie sprzedawczynie muszę zniknąć?

pozdrawiam

UMM LATIFA w Królestwie Saudów pisze...

Oh, oh, Ago droga, toż ja po lekturze fatwy zamilkłam i już nie napiszę więcej ;)... tu. Napiszę na blogu... Jak się odetkam.

Co do akcji, odbyła się - wg relacji w stylu iście zdezorganizowanym udało się organizatorom jednak ustawić panie w różową wstążkę i pobić czy ustalić rekord Guinessa...

Sofija pisze...

Latifo to bardzo przykre co piszesz raku i Najbliższych ja nie mam już Mamy najbliższej Mi na świecie osoby i tez walke z rakiem przegrała tylko umiejcowił się w innym miejscu. To straszne jak dziecko musi pożegnać matkę dziecko bo miałam 17 lat...napisałam o tym opowiadanie napisze je na blogu Moim tylko wcześniej musze go załozyć:):)

Umm Latifa in Saudi Kingdom pisze...

@ Sofija: Bardzo mi przykro, ogromnie współczuję. To strata, która potwornie boli.

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm