©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


14 marca 2011

Mirra

ENGLISH VERSION

Mirra (termin pochodzi od aramejskiego murr, "gorzka".) "Dawcy mirry" to niskie cierniste krzewy, rosnące na skalistym terenie - między innymi w Arabii Saudyjskiej, Jemenie. Podobnie jak kadzidło, jest wytwarzana przez drzewa w reakcji na nacięcią kory. Mirra - żywica wypływająca z drzewa ma konsystencję woskową i delikatną, później kruszeje, staje się twarda, błyszcząca - niekiedy przeźroczysta, o gamie barw od żółci po ciepłe bursztyny aż po ciemne brązy. Mirra w czasach starożytnych była bardzo wartościowa, porównywalna ze złotem. Używana była jako składnik perfum, kadzidło, stosowana w medycynie. Dzisiaj mirrę możemy znaleźć jako składnik płynów antyseptycznych do płukania gardła, past do zębów, środków do leczenia chorób dziąseł, ran - ze względu na jej działanie antyseptyczne. Polecana jako środek przeciwbólowy do zębów, może być stosowana jako maść na siniaki, bóle i zwichnięcia (na podstawie: wikipedia).

Saudyjki używają mirry do przyrządzania maseczek kosmetycznych, toników i płynów do higieny intymnej - te stosują głównie podczas miesiączki. 

Kwałki mirry są zawsze dokładnie myte przed użyciem.

MASECZKA: 1 łyżka stołowa tahiny + 1 / 2 łyżki mirry (pokruszonej), wymieszać dobrze, nakładać na twarz - efekt ściągania skóry, usuwa nadmiar oleju, zwalcza wypryskisię zachować na twarzy - dobry dla miejsca, usuwa nadmiar oleju.

TONIK - 1 mała butelka wody, 1-2 szt. (jasne kawałki są najlepsze) mirry, umyć pod bieżącą wodą, zostawić w butelce, dobrze wymieszać (potrząsając) aż się rozpuści, nakładać wacikiem na oczyszczoną twarz - efekt sciągania skóry, po godzinie umyć twarz wodą.

PŁYN DO HIGIENY INTYMNEJ: Rozpuścić 2 duże kawałki mirry w 1 litrze wody, poczekać aż się rozpuszczą, myć intymne części ciała w trakcie miesiączki. Należy zużyć w ciągu 2 tygodni (w lodówce do 4 tygodni). Niektóre kobiety odczuwają zaczerwienienie i swędzenie intymnych części ciała (działania niepożądane).

Brak komentarzy:

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm