©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


12 maja 2008

kobiety a dyskryminacja w saudyjskich hotelach

Nadżah Alosaimi, Arab News

RIJAD, 12 Maja 2008 — Kilka miesięcy po decyzji rządu zezwalającej kobietom zatrzymywanie się w hotelach bez mahrama, kobiety biznesu oraz inne podróżujące kobiety zaczęły korzystać z tego nowej wolności. Wiele z nich, niestety, twierdzi, iż czasami czują się dyskryminowane przez przepisy w hotelach. 

Nada, 29, pracuje dla korporacji medialnej. W wywiadzie dla Arab News zaznacza, żę nowe zarządzenie ułatwia znacznie jej życie, zwłaszcza, że często udaje się w podróże służbowe. Dodaje jednak, iż często zauważa nieufne spojrzenia ludzi, kiedy stawia się w hotelu sama i bez opiekuna w linii męskiej chce wynająć dla siebie pokój.

"Ludzie nie patrzą na mnie z szacunkiem, ponieważ nie ma ze mną mężczyzny", mówi. Podobnie, właścicielka salonu kosmetycznego, Hadil, 33, wyraża swoje niezadowolenie z "pouczenia", jakiego udzielił jej pracownik hotelu. Według Hadil, powiedziano jej, iż nie wolno jej przyjmować gości płci męskiej w pokoju, nawet jeśli byłby to jej krewny. "Jestem mężatką, w pełni świadomą praw, które szanuje i których przestrzegam. Dlaczego patrzy się na mnie z podejrzeniem, kiedy nie ma ze mną męża?", pyta.

Szafig Hadad, menadżer generalny Holiday Inn w Rijadzie, mówi, że w jego hotelu obowiązują przepisy mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa. “Nie pozwalamy na odwiedziny osób nie zameldowanych w hotelu w pokojach naszych gości,” mówi, dodając, że to dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. "Mamy ograniczony dostęp do pokoi naszych gości… Windy otwierają się jedynie dla gości używających kart zaprogramowanych dla pięter, na których są ich pokoje", mówi. Zaznacza również, iż Holiday Inn przydziela kobietom pokoje w pobliżu wind, skracając tym samym odległość, jaką muszą pokonać odizolowanymi korytarzami.

W Arabii Saudyjskiej jest 1,165 hoteli. Większość przyjmuje kobiety, jeśli posiadają one dokumenty identyfikacyjne (dowody osobiste), aczkolwiek niektóre wymagają przedłożenia dodatkowych. Stewart Barkwood, menadżer generalny Sheraton-Rijad,  mowi, że jego hotel zaczął przyjmować samotne kobiety w lutym (2008 r.). Zgodnie z nowymi przepisami, kobietom wolno wynajmować pokoje po tym, jak zarejestrują się na posterunku policji. “Kobiety, które się u nas zatrzymują same, to bizneswomen, mające ponad 20-30 lat, pozostałe przygotowują się w hotelu z okazji takich jak np. małżeństwo. Są też zagraniczne turystki", mówi..

W hotelu Al-Mutlaq, kobiety muszą przedstawić zezwolenie od ich mahrama (opiekuna w linii męskiej, męża, ojca, itp.). "Ta procedura ma na celu uniknięcie odpowiedzialności,” mówi recepcjonista czterogwiazdkowego hotelu w Rijadzie.

 Ilość kobiet wynajmujących pokoje w hotelach różni się, w zależności od hotelu. Mohammed Al-Saiid, dyrektor marketingu w Le Meridien-Dżeddah, mówi, iż dzięki nowemu zarządzeniu liczba gości wzrosła o 15 procent. Mohannad Batch, manager recepcji w hotelu Red Sea w Dżeddah, mówi, iż liczba kobiet odwiedzających hotel, jest niższa niż oczekiwano. "Kobiety stanowią zaledwie 2 procent naszych gości". Podkreśla, iż większość kobiet w Królestwie nie przywykła jeszcze do nowego zarządzenia. “Społeczeństwo potrzebuje czasu, aby zaakceptować fakt, iż kobiety mogą zatrzymywać się w hotelach same". Dodaje, że oczekuje na wzrost liczby kobiet samotnie wynajmujących pokoje w hotelach w przyszłych latach. "Wiele kobiet dzwoni do hoteli pytając, czy decyzja została wprowadzona w życie, i zapytuje o dokumenty, jakie muszą przedłożyć w hotelu".

 Mosaad Al-Said, menadżer generalny grupy Al-Fajsaliah, która jest właścicielem sieci hoteli w Królestwie, mówi, iż kobiety najczęściej odwiedzają Rijad ze względu na jego status centrum biznesu. Dżeddah znajduje się na drugim miejscu ze względu na położenie przy wybrzeżu oraz bliskość do Mekki. Z ogromną radością przeczytałam, iż kobiety mogą od kilku miesięcy na mocy decyzji rządu - same wynajmować pokoje i same w nich się zatrzymywać. Nieaktualne już przepisy, wymagały obecności mahram (opiekuna w linii męskiej) kobiety.

Brak komentarzy:

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm