©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


28 listopada 2008

jak kobiety czują się w niqabie


Na pewno różnie. Jeśli chodzi o Saudyjki dla zdecydowanej większości (szacuję, że 99%) jest to po prostu wymóg religijny i element stroju, który przywdziewają od chwili osiągnięcia dojrzałości płciowej, więc są z nim zżyte. Podobnie czują się te muzułmanki (z innych krajów arabskich czy konwertytki, które niqab decydują się przywdziać ze względu na wiarę).

Czy są Saudyjki, którym niqab nie w smak? Tak, są. Mniejszość i głównie zamieszkująca większe miasta, Dżeddę, Rijadh, a zdecydowana większość z tej mniejszości to kobiety, które np. wiele lat spędziły za granicą stykając się z kulturą niemuzułmańską. Niektóre z nich po powrocie do Arabii decydują się na zdjęcie niqabu i chodzą z odsłonietymi twarzami, inne mogą nosić niqab przez wzgląd np. na rodzinę i troskę o jej reputację lub być przez rodzinę zmuszane do zasłaniania twarzy.

Jeśli chodzi o niqab i reputację, czyli czy Saudyjka chodząca z odsłoniętą twarzą naraża się na jej utratę? Myślę, że wg większości, ale nie wszystkich, Saudyjczyków, Saudyjka (wyłączone są niemuzułmanki, muzułmanki z innych krajów arabskich) odsłaniająca twarz nie jest postrzegana w pozytywnym świetle, aczkolwiek nie oznacza to automatycznie, że będzie obrzucana jakimikolwiek epitetami na ulicy czy szykanowana.

Dla tych kobiet, które wybierają niqab przez wzgląd na wiarę w fakt, że zasłanianie twarzy jest obowiązkiem muzułmanki, noszenie go nie stanowi większego problemu. Oczywistym jest, że te, które do zasłaniania twarzy są zmuszane, mogą odczuwać dyskomfort i niewygodę, albowiem nikt nie lubi "dźwigać ciężarów".

Polecam też lekturę wpisów nt. niqabu i hidżabu- proszę wybrać słowo kluczone "zasłona" z kolumny po prawej stronie bloga oraz wpsiy na blogu MUZUŁMANKI.

I ciekawe bardzo (w kontekście niqabu) Przekleństwo wyglądu czyli Dlaczego ludzie są tak niesprawiedliwi i niemądrzy, by oceniać siebie po aparycji.

10 komentarzy:

HananShaleizi pisze...

salam
ja ze swoich doswiadczen w Arabii, wynioslam lekcje- jesli chcesz zeby cie lepiej traktowali (w szczegolnosci faceci) lepiej nosic, jak nie masz to strasznie cie zaczepiaja...
a kobiety?? no cuz w sklepie raz jedna sie tak na mnie patrzyla jakbym nago byla...wiec lepiej dla swietego spokoju nosic...
i jeszcze, niqab daje jakies poczucie wolnosci...ja lubie niqab, nie nosze tu w UK ale w Saudi tak!!

umm Latifa pisze...

salam alaykum, skoro tylko jedna się tak popatrzyła, to nie oznacza, że kobietę bez niqabu taksować będą wzrokiem wszystkie kobiety w niqabach ;-). W Rijadzie jest masaa kobiet, cudzoziemek, muzułmanek, które niqabów nie noszą, i ja nie widziałam (podczas buszowania po sklepach), aby zaczepiano je tu nagminnie (z reka na sercu nie widzialam, aby ktokolwiek je w ogole zaczepial), a co wiecej aby z tego powodu mialy nieprzyjemnosci. Nie chcę zaprzeczać, że sytuacje takie jak opisujesz, mogą mieć miejsce, na pewno tak, ale to zależy w jakim mieście, miejscu, i na jakiego człowieka się trafi... Podobnie jak w Polsce, kiedy pod adresem muzulmanek w chustach, czy niqabach padaja niewybredne komentarze. Ale komentarze padaja ze strony prostej mniejszosci... I tak samo tutaj...

umm Latifa pisze...

Aha, na marginesie, moja Mama w odwiedzinach niqabu nie nosiła.. I nikt jej nie zaczepiał ani zero jakichkolwiek nieprzyjemności czy spojrzeń z tego powodu...

Anonimowy pisze...

Salam!
Byc moze taka sytuacja zalezy od tego na jaka osobe sie trafi, jedni uwazaja poprostu, ze niqab jest obowiazkowy a inni, ze zalecany. Wiec byc moze ta Pani czy Pan na kogo trafila siostra Hanen Shaleizi byla zdania, ze niqab jest obowiazkowy i poczula sie "zgorszona"? niewiem ja tak tylko glosno mysle. Mi sie np. zdarza spojrzec tu w Kuwejcie, gdzie mieszkam, na kobiete ktora niema nawet hijabu! no bo jak to? muzulmanka bez chusty na glowie i to w takim kraju jak Kuwejt? ja osobiscie nosze niqab, ktory bardzo lubie:)
pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Czy mogłaby Pani napisać gdzie dokładnie znajduje się informacja o tym, że kobieta powinna zasłaniać twarz? Która sura, który werset w Koranie?
pozdrawiam,
Agata

umm Latifa pisze...

Pani Agato, odsylam do wpisow bloga ktorym przypisano slowo ZASLONA (prosze zajrzec do slow kluczowych) oraz do odwiedzenia bloga MUZULMANKI.
http://muzulmanki.blogspot.com/

Anonimowy pisze...

Salam
Na początek chciałabym napisać, że strasznie podoba mi się Pani blog. Bardzo dużo konkretnych informacji, filmy oraz ciekawostki z życia. Chciałabym się jednak dowiedzieć, czy jeżeli pojechałabym do Arabii, zmuszona będę do nałożenia na siebie ubranie wierzchnego wychodząc na miasto czy idąc do jakiegoś urzędu państwowego czy może nie jest to istotne i zależy to tylko od własnej woli? Czy dozwolone jest noszenie krótkich spódnic, sukienek, malowanie sie oraz wybujałe fryzury? Z góry serdecznie dziękuję.
Layla

umm Latifa pisze...

wallaykum assalam wa rahmatullah. Dziękuję za dobre słowo :). Pani Leylo, w Arabii obowiązkowym jest dla wszystkich kobiet noszenie abaji (minimum). Polecam lekture:
http://arabiasaudyjska.blogspot.com/search/label/ubi%C3%B3r
(wszystkie artykuly oznaczone etykieta ubior), rzucenie okiem na zdjecie
http://arabiasaudyjska.blogspot.com/2009/05/cudzoziemki-w-abajach-w-rijadzie.html
Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Dziękuję serdecznie za odpowiedź...Mam jeszcze jedno pytanie :) Czy do arabii mogłabym się wybrać samodzielnie w formie zwiedzania kraju? Serdeczne dzięki i pozdrowienia !
layla

umm Latifa pisze...

Nie, nie ma do Arabii wiz turystycznych. Nie moglaby Pani zatem.

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm