©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


30 listopada 2008

zul-hidżdżah, miesiąc pielgrzymki hadżdż i święta Ofiary

Labbajka Allahumma labbajk, labbajka la szarika laka labbajk. Inna al-hamd ła’l-ni’mata laka ła’l-mulk, la szaika lak” -  "Oto jestem przed Tobą, Boże, oto jestem przed Tobą. Przed Tobą stoję, o Ty, który nie masz współtowarzyszy, oto jestem przed Tobą!" 
- tymi słowami (znanymi w jęz. arabskim i terminologi islamskiej jako talbija) rozbrzmiewają Mekka, Mina i Arafat, miejsca odwiedzane przez pielgrzymów odprawiających hadżdż.
Odprawienie pielgrzymki hadżdż, zwanej też dużą pielgrzymką, jest obowiązkiem religijnym muzułmanina, stanowiącym jeden z fundamentów, filarów islamu. Według kalendarza muzułmańskiego, zwanego hidżri, minęły już dwa dni miesiąca zul-hidżdża, który dla muzułmanów jest bardzo ważny, albowiem w nim można odprawić pielgrzymkę hadżdż a jego pierwsze dziesięć dni ma wyjątkowe znaczenie (zob: ZALETY MIESIĄCA ZUL-HIDŻDŻAH). Pielgrzymi z całego świata odwiedzają w tym miesiącu Mekkę, by zadośćuczynić religijnemu obowiązkowi. Dziesiątego dnia bieżącego miesiąca przypada jedno z dwóch religijnych świąt w islamie, święto Ofiary, zwane 'id al-adha. Muzułmanie zarzynają wówczas owce lub krowy lub wielbłądy (w zależności od stanu finansów) ku pamięci ofiary złożonej Bogu przez Proroka Abrahama. Część mięsa rozdaje się rodzinie, część ubogim. My korzystamy od kilku lat z możliwości oferowanej przez jedną z organizacji charytatywnych, za odpowiednią kwotą, owce w naszym imieniu zarzynane są w jednym z ubogich krajów afrykańskich i mięso trafia do najbardziej potrzebujących.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Jam mam pytanie odnośnie ramadanu. Czy koniecznie musicie nie jeść, a dajmy na to możecie zrezygnować z jakiejś innej przyjemności? Czy są jakieś wyjątki, kiedy nie trzeba przestrzegać postu?

umm Latifa pisze...

Poniewaz pytanie dotyczy stricte islamu, pozwolilam sobie przekopiowac je i zadac w Pana/Pani imieniu na na blogu MUZULMANKI
http://muzulmanki.blogspot.com/
tamze udzielilam odpowiedzi. Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Salam aleikum! Eid mubarak:) Umm Latifa, ja mam jedno pytanie, czy Saudyjczycy gotuja jakas specjalna potrawe z okazji Eid al-Adha?
Np. wiem, ze Egipcjanie gotuja na ten dzien baranine, oczywiscie:) i ryz z chlebem,chyba sie to wypieka?
pozdrawiam
Mariam (Kuwejt)

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm