©2008-2013 arabiasaudyjska.blogspot.com / Umm Latifa in Saudi Kingdom
ALL RIGHTS RESERVED / wszelkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie i rozpowszechnianie artykułów, treści opublikowanych oraz zdjęć mego autorstwa bez mej zgody pisemnej zabronione.

Respect copy rights - they are protected.
Copying images, text published on the blog without a written permit from the author is forbidden, as well as removing name of the author and address of the blog from images published underneath. Do not commit cyber crime.


10 sierpnia 2010

ramadan 1431/2010

autorką zdjęcia jest Saudyjka, Haifa Al-Mutawa

Pierwszy dzień miesiąca ramadan wypada jutro - w środę, 11 sierpnia 2010. Wszystkim poszczącym - życzenia wytrwałości, mocy błogosławieństw i cierpliwości. Nie zapominajmy o dobrych uczynkach i jak to mądrze powiedział uczony, potraktujmy ramadan tak, jakby był on ostatnim w naszym życiu...

Ramadan Mubarak!

Osobom zainteresowanym tematyką postu w islamie i Arabii polecam lekturę wszystkich notatek opatrzonych etykietą ramadan.

13 komentarzy:

egiptowo w obiektywie pisze...

Ramadan Kareem :)

Anonimowy pisze...

Ja mam pytanie, które od jakiegoś czasu mnie dręczy. Czy w przypadku klęski żywiołowej - takiej, jak np. powódź w Pakistanie, nadal obowiązuje post, czy też jest znoszony lub przenoszony? Trudno sobie wyobrazić, by w tak dramatycznej sytuacji dokładać ludziom umartwień!
Alicja

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

@ Egiptowo: Wszystkiego najlepszego z okazji ramadanu! Ramadan Mubarak!

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

@ Alicja: Pościmy w zależności od naszych możliwości, m.in. jeśli naszemu zdrowiu post by zaszkodził, można przełożyć na później, kiedy okoliczności trudne miną. Tutaj więcej:
https://sites.google.com/site/oislamie/ksiega-postu/12-sytuacje-kt%C3%B3re-zezwalaj%C4%85-na-przerwanie-postu-za-dnia

BuBenn pisze...

Ramadan Kareem :)

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

Moniko - przepraszam, przez pomyłkę usunęłam Twój komentarz - dziękuję za życzenia!

Anonimowy pisze...

podobno dzisiaj jest jakis 'inny' wieczór w ramadanie i mężczyźni mogą sobie wyjść z domu ' na miasto ' , ' poszaleć ' .. to prawda ? bo jakoś nie chce mi się w to wierzyć, aby podczas ramadanu zdarzył się taki wyjątek.

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

Pierwsze słyszę o wyjątkowych dniach podczas ramadanu... Jakieś zapewne lokalne "wierzenia"....

Umm Latifa w Królestwie Saudów pisze...

Tzn. wyjątkowych takich jak wyżej napisane. Wg islamu ważnych jest ostatnich dziesięć nocy - na jedną z nich przypada Noc Przeznaczenia (al-Qadr) i dlatego wielu muzułmanów noce te spędza na modlitwach.

Anonimowy pisze...

noo, tak własnie myslalam :) Dzięki :) a kiedy zaczyna się tych 10 nocy ?

UMM LATIFA w Królestwie Saudów pisze...

noc przeznaczenia - tu o nocy przeznaczenia wiecej. Zapomnialam dodac, ze to jedna z nieparzystych nocy. A kiedy wypadaja? Trzeba obliczyc, od pierwszej nocy ramadanu, najlepiej z kalendarzem (miesiąc może liczyć 30,31 dni). W Arabii zaczęto odmawiać dodatkowe modlitwy w noc z poniedziałku na wtorek.

Anonimowy pisze...

aaacha :) dziękuje za szybkie odpowiedzi :)
jeszcze jedno pytanie - w czasie ramadanu, za dnia, nie mozna jesc, pic, grzeszyc, etc... i tu chodzi mi głownie o spotykanie się mężczyzn z kobietami... w TYCH czy innych celach.. :) za dnia nie wolno praktycznie nic, a nocą ?

UMM LATIFA w Królestwie Saudów pisze...

Stosunki plciowe poza stanem malzenskim sa generalnie zabronione w islamie. Za dnia w poscie malzonkom tez nie wolno tych przyjemnosci uskuteczniac. Noca - jedzenie, picie i reszta - ok.

"Nie wierz w czyjeś zdanie, ani go nie przyjmuj, dopóki nie przekonasz się, że jest w pełni słuszne. Postępując inaczej wyrządzasz sobie krzywdę i daleki będziesz od poznania prawdy. Traktuj ludzi z czystym sercem, bez uprzedzeń, jak ktoś, kto chce zrozumieć i słuchać, by powiększyć swoją wiedzę, i przyjąć jeśli jest słuszna, a odrzucić, jeśli jest błędna". Ibn Hazm